Talianski architekti, ktorí obnovujú legendárne kúpele Grössling sa predstavia na vernisáži výstavy ADAGIO pozvoľna

Zuzana Golianová, Mediálna podpora Talianskemu kultúrnemu inštitútu

V stredu 15. marca 2023 o 17.00 hod. sa vo Výstavnej sále Univerzitnej knižnice v Bratislave uskutoční vernisáž výstavy ADAGIO pozvoľna, ktorá potrvá do 30. apríla tohto roku a predstaví tvorbu talianskeho štúdia OPPS architettura z Florencie, víťazov medzinárodnej architektonickej súťaže na obnovu kúpeľov Grössling.

O deň neskôr, vo štvrtok 16. marca, sa architekti stretnú so študentmi Fakulty architektúry na STU. Podujatie pri príležitosti 7. ročníka Dňa talianskeho dizajnu vo svete pripravilo Talianske veľvyslanectvo, Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave a Fakulta architektúry STU.

„Adagio (pozvoľna) ako spôsob práce na projekte. Životný postoj, ktorý podnecuje radosť z maličkostí a vedie k tichému precíteniu miesta. Je to pohyb, cesta. Najvyššou métou architektonického ateliéru je proces projektovania. V tejto fáze vytvárame predstavu toho, čo by mohlo byť a ešte nie je, myseľ sa necháva unášať nápadmi a hľadaním spôsobov, ako ich premeniť na skutočnosť. To, čo vidíme, analyzujeme a rozkladáme na prvky vydávajúce svedectvo o priestore, v ktorom žijeme. Potom kreslíme, až kým nenájdeme novú interpretáciu génia loci,“ týmito slovami priblížili architekti zo štúdia OPPS Architettura proces hľadania a tvorby.

„Architekti Francesco Polci, Antonio Salvi a Paola Chiaritti na stretnutí predstavia hlavné línie ich činnosti v kontexte modernej architektúry, pričom sa zamerajú na projekt Grössling, ktorého cieľom je spojiť nevídanú eleganciu pôvodnej budovy s ľahkosťou, priehľadnosťou a priestorovou otvorenosťou rekonštruovanej stavby, a prinavrátiť Bratislavčanom obnovený priestor na voľnočasové aktivity a stretnutia,“ povedala Alessandra Sanniti, riaditeľka Talianskeho kultúrneho inštitútu.

Stretnutie so študentmi sa uskutoční vo štvrtok 16. marca 2023 o 11.00 hod. priamo na Fakulte architektúry a dizajnu STU Bratislava, na Námestí slobody 19; prezentácia sa bude konať v anglickom jazyku.

Výstava dokumentuje prístup architektov k prostrediu, ktoré chápu ako fúziu mesta, krajiny, kultúry a spoločenskej dynamiky. Táto inkluzívna koncepcia vytvára základ pre usporiadanie toho, čo má dané miesto najcennejšie – budovu, strom, príbeh – a čím sa odlišuje iných. Hodnota projektu spočíva v spôsobe, akým sú navzájom prepojené jednotlivé komponenty: je treba priblížiť sa k novému priestoru pozvoľna, dopriať ľuďom a veciam čas, aby si našli k sebe cestu. Jednotlivé materiály a rozmery sa spájajú, aby dali vzniknúť harmonickej architektúre prinášajúcej potešenie. Hra svetla a tieňov v rôznych momentoch dňa sa stáva dôležitým elementom určujúcim usporiadanie priestoru. Úvodný pocit napätia z nezvyčajnosti použitých materiálov a architektúry sa postupne zmení na harmóniu, keď vkročíme do nových priestorov a ony začnú vstrebávať naše myšlienky, skutky a slová. Vnímavosť a rozvážnosť musia nevyhnutne sprevádzať transformáciu projektu na Architektúru, ktorá bude patriť dobe a ľuďom a pozvoľna sa prispôsobí miestam.

Architektonické štúdio OPPS architettura vzniklo v roku 2015 z iniciatívy mladých toskánskych architektov, ktorí v priebehu rokov uskutočnili niekoľko privátnych projektov a podieľali sa na realizácii verejných stavieb. Nosnou myšlienkou ich projektov je prepájať výskum s technickými riešeniami. Za svoju činnosť získali viacero ocenení, za zmienku stojí Zlata medaila v súťaži Premio delle Pontificie Accademie 2022.

V roku 2017 sa z iniciatívy talianskeho Ministerstva zahraničných vecí a medzinárodnej spolupráce a talianskeho Ministerstva kultúry uskutočnil prvý ročník Dňa talianskeho dizajnu vo svete. Toto podujatie by nemohlo vzniknúť bez účasti mnohých významných medzinárodných partnerov. Cieľom iniciatívy je vzdávať hold ikonám talianskeho dizajnu a architektúry a navyše prinášať informácie o nových trendoch a klásť si otázky o vývoji a budúcnosti dizajnu a architektúry v rýchlo sa meniacom svete.

Aktuálne pod hlavičkou štúdia prebiehajú práce na interiéroch vo Florencii a Arezze, projektové štúdie na stavbu divadelnej sály a knižnice v Toskánsku, prestavba telocvične v Pise a prestavba Kúpeľov Grössling v Bratislave. V roku 2016 sa štúdio OPPS Architettura umiestnilo na štvrtom mieste v rebríčku Top 10 under 36 mladých talianskych architektov, New Italian Blood. V roku 2022 bola architektom udelená zlatá medaila v súťaži mladých talianskych umelcov Premio delle Pontificie Accademie.

Viac o téme: #adagiopozvolna #univerzitnakniznica #vernisáž #výstava