Uchom po mape s Viťom Chrappom – Patagónia, Argentína a Brazília

Viťo Chrappa

Rozľahlé horské pásma, husté lesy, púštna i rovinná scenéria. Južná Amerika bola od 16. do 19. storočia takmer celá rozdelená do kolónií pod španielskou a portugalskou správou.

Dnes ju tvorí trinásť štátov a tri závislé územia. Andské štíty, amazonské dažďové pralesy, ľadovce Patagónie, ruiny, ako svedectvo po Inkoch, koloniálne mestá, pláže s bielym pieskom a neustále živý nočný život: tieto zázraky Južnej Ameriky sú len začiatkom neuveriteľného dobrodružstva, ktoré vám tento kontinent ponúka. Dnes sa bližšie pozrieme na na jeho najjužnejšiu časť a to Patagóniu, ktorá patrí k Chile a Argentíne. Obrovská oblasť predstavuje skutočný koniec sveta. Najkrajšia príroda Južnej Ameriky, ľadovce a národné parky ponúkajú dovolenku pre najnáročnejších. Potom preletíme severnejšie do Argentíny a zatancujeme si tango v uličkách Buenos Aires, odtiaľ sa presunieme k vodopádom Iguacu, ktoré nám svojou krásou zoberú dych a na záver sa Brazílskom Riu hodíme do vĺn Atlantiku a vychutnáme horúcu na sambu na slávnej pláži Copacabana. 

Patagónia
Rozľahlé územie Južnej Ameriky, ktoré príroda divmi hojne obdarila. Patagónia sa rozkladá na väčšine územia Argentíny a zasahuje aj do územia Čile. Je to oblasť, ktorá prekračuje hranice krajov, národov, pohorí aj riek. Rozprestiera sa od tropických oblastí na severe až po Ohňovú zem a na juh, ktorý je pokrytý ľadom. 

Na čilskej strane Patagónie dominuje jeden z najkrajších národných parkov sveta – Torres del Paine, ktorý bol už v roku 1978 vyhlásený za biosférickú rezerváciu UNESCO. Leží asi 250 km severne od čilského mesta Punta Arenas – Prehliadka spojená s nenáročnou turistikou, fascinujúce pohľady – jazero Lago Sarmiento, Laguna Azul, kaskády na rieke Río Paine, jazero Lago Pehoe, vodopád Salto Grande. Zaručene stretnete lamy guanaco.

Buenos Aires
Kozmopolitné, dynamické, európske, sexy. Aj takto sa dá popísať hlavné mesto Argentíny, ktoré je domovom viac ako 3 miliónov porteños – obyvateľov Buenos Aires. Nechajte sa uniesť vírom tanca, kvalitného červeného vína a chrumkavo prepečeného asado na mieste kde sa prelína historická a moderná architektúra s neopakovateľnou atmosférou mestských štvrtí a divokým nočným životom. Vitajte v Buenos Aires!

V mnohom pripomínajúce európske veľkomestá, Buenos Aires má rozhodne čo ponúknuť zo svojich nespočetných pôvabov – široké promenády, zelené parky, ohromujúce budovy, bohatú kultúru či nočný život… Elegantne rozložené na pravom brehu zálivu rieky Rio de la Plata je dnes Buenos Aires najnavštevovanejšie mesto v Južnej Amerike, a druhé najnavštevovanejšie mesto v Latinskej Amerike po Mexico City…

Rio de Janeiro
Mesto bohov a samby – sen každého cestovateľa. Čo vidieť v brazílskom Riu okrem nádhernej sochy Ježiša, Cukrovej homole či slávnej Copacabany? Bývalé hlavné mesto Brazílie (bolo ním až do roku 1950) ponúka veľa možností na vzrušujúce poznávanie. Je málo miest vo svete, ktoré v sebe majú takú magickú silu. Keď vyslovíte ich meno, počujete hučanie Atlantiku a dýchate vôňu najkrajšieho mesta našej planéty. Mesto bohov, ako znie hrdý prívlastok tohto mesta, si vás podmaní okamžite.

Sponzorom relácie Uchom po mape s Viťom Chrappom je Cestovná kancelária BUBO – LOVCI ZÁŽITKOV


Rádio VIVA

Viac o téme: #Argentína #Brazília #miroskraban #Patagónia #uchompomape #vitochrappa