CinemArte – trojica filmov o talianskych génioch a rebeloch. Dante, Pirandello a Caravaggio v Kine Lumière v SNG

Zuzana Golianová

 

Taliansky kultúrny inštitút prichádza s novým formátom, ktorý spája výnimočné osobnosti literatúry, filozofie, výtvarného umenia s filmom. CinemArte s podtitulom „géniovia a rebeli“ ponúka trojicu hraných filmov najnovšej talianskej produkcie, ktoré sa originálnym spôsobom zameriavajú na život a dielo Danteho, Pirandella a Caravaggia.

Snímky troch renomovaných režisérov Pupiho Avatiho, Roberta Andóa a Micheleho Placida uvedie Kino Lumière v zrekonštruovaných priestoroch Slovenskej národnej galérie (SNG) od 21. marca do 4. apríla 2023, tri utorky po sebe, vždy o 18.00 hod.

„Prehliadka sa zameriava na tri legendárne osobnosti: Danteho ako otca talianskeho jazyka a nesmrteľného básnika, Caravaggia – nepokojného génia a bezkonkurenčného majstra barokovej maľby, Pirandella – dramatika a spisovateľa, nositeľa Nobelovej ceny za literatúru z roku 1934, ktorý zmenil pohľad na divadlo a literatúru. Aktuálne snímky približujú veľkých mužov talianskej kultúry v novom svetle a budú uvedené v rámci spomienkového dňa na Danteho Alighieriho Dantedì, ktorý v roku 2020 ustanovilo talianske ministerstvo kultúry na 25. marec,“ povedala Alessandra Sanniti, riaditeľka Talianskeho kultúrneho inštitútu v Bratislave.

21. 3. 2023 o 18:00 h. Dante, r. Pupi Avati, 94. min. 2022, *it/eng/sk
28. 3. 2023 o 18:00 h. Podivuhodný svet Luigiho Pirandella, r. Roberto Andò, 103 min. 2022, *it/eng/sk
4. 4. 2023 o 18:00 h. Caravaggiov tieň, r. Michele Placido, 120 min. 2022, *it/eng/sk

„V mnohých filmoch rozprávam o tom, aká výnimočná až heroická môže byť obyčajná ľudskosť. Chcel som povedať, že aj najväčší génius, podobne ako my, sa potrebuje podeliť o trápenie, ktoré nám život prináša. Viac ako dvadsať rokov som čakal, kým budem môcť vyrozprávať príbeh Danteho ako človeka,“ povedal Pupi Avati, režisér filmu Dante, ktorý otvorí prehliadku.

Krehkosť poézie mieša s telesnosťou stredovekého života. Tridsať rokov po básnikovej smrti sa Giovanni Boccaccio zhostí úlohy vyrozprávať básnikov životný príbeh. Počas cesty z Florencie do Ravenny Boccaccio rekapituluje Danteho život, jeho lásky, bolesti, príkoria i vášne. Stretáva sa s ľuďmi, ktorí sprevádzali Danteho v poslednej fáze jeho života. Len tak sa mu podarí vyskladať životný príbeh najdôležitejšieho talianskeho básnika a prispieť k tomu, aby sa meno Dante Alighieri stalo nesmrteľným. Hrajú: Sergio Castellitto, Alessandro Sperduti, Carlotta Gamba, Enrico Lo Verso, Alessandro Haber.

Film Podivuhodný svet Luigiho Pirandella režíroval Roberto Andò. Smrť milovanej dojky privedie Luigiho Pirandella k dvojici hrobárov a divadelných nadšencov, ktorí skúšajú s ochotníckym súborom novú hru. Zo stretnutia vyplynú nečakané zvraty. Tajomný dialóg autora so svojimi postavami prebieha na pomedzí skutočného života a divadelného predstavenia, lavíruje, presne v duchu pirandellovskej poetiky, medzi skutočnosťou a fantáziou.

Práve divadelné skúšky ochotníkov sa stávajú nosným pilierom príbehu, ktorý prepája filmové umenie s literatúrou a fabuluje o vzniku Pirandellovho majstrovského diela Šesť postáv hľadá autora, ktoré spôsobilo v dejinách dramatickej tvorby revolúciu. Oscarový Toni Servillo stvárnil postavu dramatika Luigiho Pirandella, hlavnými protagonistami príbehu sú však dvaja hrobári v podaní slávnej dvojice komikov Ficarra & Picone.

„Mnohí obdivovatelia Caravaggiových majstrovských diel netušia, že tváre svätých, ktorým sa v kostoloch klaniame, nie sú výtvorom maliarovej fantázie, ale portréty žobrákov, kurtizán, ľudí z podsvetia. S mojím priateľom scenáristom Sandrom Petragliom sme sa rozhodli zhostiť sa tejto témy a splniť si tak takmer neuskutočniteľný sen,“ povedal režisér filmu Caravaggiov tieň Michele Placido, publiku približuje postavu Michelangela Merisiho (Caravaggia) ako človeka plného protirečení a sužovaného nepreniknuteľnou temnotou vlastnej duše.

Príbeh sa začína v Taliansku, v roku 1610, kedy Pápežovi Pavlovi V. sa dostane do uší, že maliar Caravaggio pri znázorňovaní biblických výjavov využíva zlodejov, vagabundov a prostitútky ako modely. Najme si vyzvedača prezývaného Tieň, aby odhalil pravdu.

Caravaggio je jeden z najrevolučnejších maliarov, najbúrlivejších géniov a najslávnejších mien svetového umenia, vo filme ho stvárňuje Riccardo Scamarcio. Historický film s fiktívnou zápletkou oživí na plátne nespútaného rebela neustále bojujúceho s dobovými konvenciami a vlastnými démonmi, rockovú hviezdu prenesenú v čase do prostredia talianskeho baroka. Hrajú: Riccardo Scamarcio, Isabelle Huppert, Louis Garrel, Vinicio Marchioni, Micaela Ramazzotti. Film uvedieme v exkluzívnej predpremiére vďaka spolupráci s distribučnou spoločnosťou Film Europe.

„Nesmierne nás teší, že Kino Lumière začína svoje premietania v SNG práve v spolupráci s Talianskym kultúrnym inštitútom, s ktorým spolupracujeme dlhodobo a posledné roky výrazne obohacoval program Kina Lumière organizovaním podujatí ako Cinevitaj, MittelCinemaFest či výročných prehliadok venovaných tvorbe talianskych filmových velikánov, akými sú Fellini alebo Pasolini. Prehliadka CinemArte: Géniovia a rebeli dramaturgicky presne zapadá do našej snahy orientovať premietania v SNG aj na diela, ktoré približujú životy a tvorbu výrazných osobností svetových dejín umenia,“ povedala Zita Hosszúová, manažérka Kina Lumière.

Novú spoluprácu oceňuje aj vedenie SNG: „Sme veľmi radi, že priestory Slovenskej národnej galérie môžeme dočasne poskytnúť pre aktivity Kina Lumière ako jedného z pevných a kvalitných bodov v kultúrnom prostredí Bratislavy. Tešíme sa aj z toho, že svoje premietania odštartuje v spolupráci s Talianskym kultúrnym inštitútom, s ktorým do SNG prinesú nám tematicky veľmi blízke premietania.“

Viac informácií a predpredaj vstupeniek v Kino Lumière.

Viac o téme: #Caravaggio #CinemArte #Dante #kinolumiere #Pirandello #SNG