Aktuálne podujatia v Staromestskej knižnici na tento týždeň

Mgr. Lenka Čechvalová, Staromestská knižnica

Staromestská knižnica pripravuje bohatý program – výšivkársky workshop, herné popoludnie pre slovenské a ukrajinské rodiny, milovníkov poézie poteší hudobno-poetické pásmo, s etnologičkou Katarínou Nádaskou objavíte čary ľúbostnej mágie. Týždeň zakončíte virtuálnou prechádzkou po Prešporku.

17. 4. od 16.00 do 18.00, Blumentálska 10/a – Výšivkáreň
Workshop tradičných slovenských a ukrajinských výšiviek, ktorý voľne nadväzuje na výtvarný projekt Daniely Krajčovej Obrúsok/Cерветка/Servetka. Workshop je vhodný pre začiatočníkov aj pokročilých. Obrúsok/Cерветка/Servetka bol projektom laureátky Ceny Oskára Čepana 2020 Daniely Krajčovej. Séria workshopov, ktoré ponúkli ukrajinským ženám chvíle pokoja, porozumenia a spolupatričnosti. Autorské linoryty Daniely Krajčovej sa stali podkladom pre sebavyjadrenie participujúcich žien, vychádzajúce z tradičnej ukrajinskej výšivky.

18. 4. o 17.00, Blumentálska 10/a – A báseň stále krásna je!
Hudobno-poetické pásmo Evy Golovkovej a Přemysla Boublíka venované Viliamovi Turčánymu a Jánovi Smrekovi. Pripomeňte si tvorbu významných jubilujúcich básnikov, spoznajte ich menej známe diela. V programe odznie niekoľko zhudobnených básní, ktoré zhudobnila gitaristka a pesničkárka Eva Golovková. V podaní herca Přemysla Boublíka si vypočujete niekoľko básní – List jari, Videnie, Báseň, Vesmír (V. Turčány); Neslýchané, Všetci sme plakali, Ak dovolíte (J. Smrek)…

19. 4. o 17.00, Blumentálska 10/a – Ľúbostná a erotická mágia ako súčasť tradičnej ľudovej kultúry Slovenska
Chcete sa dozvedieť zaujímavosti o rituáloch v minulosti, ktoré mali upevniť lásku alebo prinavrátiť stratenú lásku? Aké magické nápoje a jedlá lásky sa pripravovali pre toho, koho chceli naši predkovia získať? Prečo považujeme erotickú mágiu za škodiacu a nebezpečnú? Prečo sa napriek tomu v minulosti často realizovala? Prečo mali slobodné dievčatá často túžbu privolať si ženícha magickým spôsobom a aké následky malo toto magické privolávanie? O ľúbostnej a erotickej mágii sa dozviete v prednáške historičky a etnologičky Kataríny Nádaskej.
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

20. 4. od 15.00 do 18.00, Blumentálska 10/a – HRY bez hraníc
Herné popoludnie pre slovenské a ukrajinské rodiny. Cieľom herných popoludní je prepojiť komunity pri spoločných hrách a zábave, vytvoriť atmosféru pre pocit bezpečia a spolupatričnosti. Deti strávia so svojimi (starými) rodičmi príjemný čas hraním moderných spoločenských hier. Hranie spoločenských hier podporuje rozvoj komunikačných a jazykových zručností, vedie k tímovej práci a pomáha búrať (nielen) jazykové bariéry. K dispozícii je bohatá ponuka obľúbených rodinných hier. Skúsený lektor pomôže s vysvetlením pravidiel spoločenských hier.
Podujatie sa uskutočňuje vďaka podpore Nadácie televízie Markíza.

23. 4. o 15.00, Zichyho palác – Prešporské tingli-tangli
Strávte jeden deň v starom Prešporku a zažite niekdajšiu pestrosť hlavného mesta so Žofiou Lehelovou. Vydajte sa na trh, vybavte úradné záležitosti, na obed si skočte do hostinca, na kávu do cukrárne a na vínko si sadnite pod viechu. Prejdite sa uličkami mesta a preskúmajte jeho zákutia. Stretnite sa s miestnymi legendárnymi postavičkami a večer zájdite do divadla. Celý deň prebehne v atmosfére prešporáckej mnohorakosti. Precvičíte si jazykové schopnosti a rozšírite vedomosti o rôznych komunitách.
Podujatie sa koná v rámci Bratislavských mestských dní, pre deti od 9 rokov.

 

Viac o téme: #podujatia #program #staromestskakniznica