15. ročník Noci literatúry prebehne v Bratislave v atraktívnych priestoroch SNG

Mgr. Klára Hudáková, SNG

Účasť na pätnástom ročníku Noci literatúry prisľúbila, Božidara Turzonovová, Lucia Hurajová, Anežka Petrová, Kristína Svarinská, Judit Pecháček, Peter Šimun, Ivan Gogál, Juraj Hrčka, Štefan Martinovič a mnohí ďalší. Čítať sa bude v stredu 17. mája v areáli Slovenskej národnej galérie v Bratislave a v ďalších 16 mestách Slovenska z 16 slovenských prekladov súčasných európskych autorov. Noc literatúry ako medzinárodné podujatie prebehne zároveň aj v desiatkach českých a európskych miest.

Ide o sériu čítaní úryvkov zo slovenských prekladov kníh súčasných európskych autorov v podaní známych slovenských herečiek a hercov – vždy v polhodinových intervaloch. Návštevníci budú 15 minút počúvať čítanie a 15 minút budú mať čas na presun na ďalšie miesto. Poradie, v akom miesta navštívia, si každý zvolí sám.

„Kultúrna fúzia Noci literatúry a priestorov Slovenskej národnej galérie celkom iste prinesie neopakovateľnú atmosféru v Bratislave. Európska literatúra však zaznie aj v Prahe a v desiatkach českých aj európskych miest, napríklad v Paríži, Amsterdame, Budapešti, Viedni či Sofii. Najvzdialenejšie bude tento roku Baku,“ opisuje prípravy riaditeľka Českého centra v Bratislave Monika Koblerová.

Práve České centrum v Bratislave v spolupráci s kultúrnymi inštitútmi siete EUNIC, veľvyslanectvami a Zastúpením Európskej komisie na Slovensku projekt organizuje.

Tento rok boli do Noci literatúry vybraté úryvky z aktuálnych slovenských prekladov autoriek a autorov zo štrnástich európskych krajín: Portugalska, Írska, Švajčiarska, Česka, Francúzska, Poľska, Maďarska, Rakúska, Španielska, Talianska, Belgicka, Holandska a Ukrajiny. Slovensko bude reprezentovať vlaňajší víťaz Anasoft Litery – kniha Stanislava Rakúsa Ľútostivosť.

Vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Vladimír Šucha približuje detaily z programu tohto ročníka: „Noc literatúry je už viac ako dekádu podujatím celoeurópskeho významu. Tešíme sa, že môžeme širokej verejnosti pomôcť sprostredkovať kvalitnú európsku tvorbu a priniesť tak literatúru medzi ľudí v inšpiratívnom a atraktívnom prostredí Slovenskej národnej galérie, ktorá je po dlhej rekonštrukcii spať na kultúrnej mape mesta.“

Čítať sa bude na ôsmich miestach v Slovenskej národnej galérii. Jednotlivé miesta čítaní prevedú návštevníkov celkom novým interiérom a zoznámia ho aj so zákutiami, ktoré by si pri bežnej návšteve nevšimol. Na každom z miest aj tento rok odznejú dva úryvky naraz v podaní dvojice interpretov. „Dvojice dávajú podujatiu novú dynamiku. Na každom mieste si vypočujete iný text, v inom tempe, v inej poetike, s inou pointou. Môžete absolvovať zopár, ale aj všetky čítania, a tak získať komplexný prehľad o aktuálnych slovenských prekladoch európskych autorov,“ približuje priebeh podujatia projektová vedúca Noci literatúry na Slovensku Petra Darovcová z Českého centra Bratislava.

„V SNG sa dlhodobo venujeme spoluprácam, ktoré do galérie okrem výtvarného umenia prinášajú aj rôzne ďalšie druhy umenia a témy, vďaka ktorým môžeme ľudí vzdelávať a inšpirovať, podporiť ich kreativitu, schopnosť objavovať či ponúknuť oddych a zábavu. Noc literatúry toto všetko v sebe spája, preto sme radi, že sa jeho bratislavská časť bude konať práve u nás,“ hovorí PR manažérka SNG Klára Hudáková.

Noc literatúry začne na všetkých ôsmich miestach v Slovenskej národnej galérii o 18.00 hodine, posledné čítania budú o 21.30. Počas trvania podujatia si budete môcť kúpiť dostupné tituly v kníhkupectve Ex Libris v SNG. Podrobnosti o podujatí nájdete na webovej stránke Českého centra.

Noci literatúry sa zúčastnia tradične aj ďalšie slovenské mestá – Humenné, Liptovský Mikuláš, Nitra, Dolný Kubín, Košice, Modra, Levice, Levoča, Senec, Trnava, Galanta, Nové Zámky, Žilina, Martin, Považská Bystrica. Účasť na podujatí nezrušila napokon ani Banská Štiavnica napriek obrovským komplikáciám s nedávnym ničivým požiarom. V každom z uvedených miest zaznejú rovnaké ukážky na netradičných, s literatúrou bežne nespájaných miestach v podaní herečiek a hercov z miestnych divadiel alebo iných významných osobností kultúrno-spoločenského života.

Hlavný koordinátor projektu: České centrum Bratislava
Spolupráca: Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, združenie EUNIC, veľvyslanectvo Írska a Švajčiarska, Anasoft Litera, Slovenská národná galéria.

Viac o téme: #nocliteratury #SNG