Allen vs. Farrow: seriál o jednom z najslávnejších škandálov Hollywoodu

Bohuš Mäsiarčik, Top Of Mind

Dokument ALLEN vs. FARROW z produkcie spoločnosti HBO Documentary Films, ktorého autormi sú oceňovaní investigatívni filmári Kirby Dick, Amy Ziering a Amy Herd, sa ponára do osobných príbehov sprevádzajúcich jeden z najslávnejších a v bulvári najviac prepieraných škandálov Hollywoodu.

Obvinenia Woodyho Allena zo sexuálneho zneužívania vtedy sedemročnej dcéry jeho partnerky Mie Farrow – Dylan, následného súdneho sporu o opatrovníctvo, odhalenie Allenovho vzťahu so Soon-Yi (dcérou Mie Farrow) a kontroverzného vývoja v nasledujúcich rokoch. Dovtedy harmonické partnerstvo Farrow a Allena, ktorí boli známi pre svoj súlad na filmovom plátne i mimo kamery, sa v dôsledku verejného obvinenia zo zneužívania a následných vyostrených sporov nenávratne roztrieštilo a vzťahy rozrastajúcej sa rodiny boli pretrhané. Prvá časť dokumentárnej minisérie ALLEN vs. FARROW bola uvedená 22. FEBRUÁRA. Zostávajúce časti budú potom k dispozícii každý ďalší pondelok na HBO GO.

V pútavom seriáli sa prelínajú poznatky novej investigatívnej práce, ktoré sú založené na starostlivom skladaní čriepkov z rodinných videí, súdnych dokumentov, policajných dôkazov, záberov odhaľujúcich nové skutočnosti a doteraz nezverejnených nahrávok – s jedinečnými podrobnými výpoveďami Mie, Dylan a Ronana Farrowových, rodinných priateľov Carly Simon, prokurátora Franka Macoa, ďalších príbuzných, vyšetrovateľov, znalcov a iných priamych svedkov, z ktorých mnohí o prípade hovoria verejne úplne prvýkrát. V seriáli dostávajú tiež priestor významné hlasy z oblasti kultúry, ktoré analyzujú dielo Woodyho Allena v širšom kontexte a skúmajú, ako odhaľovanie osobných životov umelcov verejnosti môže vyústiť v prehodnotenie ich doterajšej práce.


HBO CZSK

ALLEN vs. FARROW ponúka dôverný pohľad na očarujúce začiatky vzťahu Mie Farrow a Woodyho Allena, ktorí spolu za desať rokov natočili trinásť úspešných filmov a stali sa jedným z najvplyvnejších párov Hollywoodu. Zachytáva, ako si Allen vedie v úlohe otca ich spoločných potomkov i detí svojej partnerky z predchádzajúcich vzťahov. Svoju úlohu však zohrávajú aj tienisté stránky ich rodinného života, ktoré všetkým kariérnym aj osobným úspechom dávajú ponurý podtón.

ALLEN vs. FARROW sa zameriava na zdrvujúce účinky traumy v rodine a je dramatickým vyobrazením toho, akú nedôveru a odpor môže jediné obvinenie vyvolať.

Svojimi prelomovými filmami prispeli Kirby Dick a Amy Ziering k rozpútaniu celonárodnej diskusie a ďalekosiahlym zmenám v politike a výrazne ovplyvnili vývoj amerických inštitúcií a kultúry. Za svoje dielo získali uznanie a hlavné filmové a televízne ceny, medzi ktorými sú dve oscarové nominácie, cena Emmy ®, Peabody, cena Alfred I. duPont-Columbia University a Cena Georgea Polka. Ich posledný kritikou uznávaný dokumentárny film Zo záznamu (On The Record) je aktuálne možné vidieť na HBO GO.

Viac o téme: #allenvs-farrow #deti #dokument #miafarrow #sexualnezneuzivanie #woodyallen