Knihy sa vracajú do škôl už po desiaty raz. Nenechajte si ujsť obľúbený projekt!

Mgr. Lucia Forman, BSK

 

Od pondelka sa môžu škôlkari, žiaci základných a stredných škôl opäť zapojiť do desiateho ročníka celoslovenského čitateľského projektu Vráťme knihy do škôl. Súťaž trvá do 23. mája a pre výhercov sú aj tento rok pripravené atraktívne ceny.

„Keďže milujem knihy a sám som bol v dávnych časoch doslova knihomoľom, rád podporujem tento projekt. Prebúdza záujem detí a mládeže o literatúru, knihy a čítanie. Vždy je zaujímavé odhaliť aké knihy deti zaujímajú, po akých siahajú a najdôležitejšie je, že si k nim vytvárajú pozitívny vzťah, podporujú fantáziu a zhromažďujú si bohatstvo, ktoré sa im v živote vráti,“ pochválil knižnú súťaž bratislavský župan Juraj Droba.

Súťaží sa v troch kategóriách: materské, základné a stredné školy. Princíp je jednoduchý. Stačí si prečítať ľubovoľne vybranú knihu a poslať z nej krátky text. V texte objasniť dôvody, pre ktoré si vybrali konkrétnu knihu a popísať čo im dielo prinieslo. Škôlkari nakreslia obrázok na základe učiteľom alebo inou osobou prečítaného textu. Žiaci I. stupňa základných škôl môžu poslať buď text, obrázok alebo oboje. Príspevky treba zaregistrovať a nahrať cez webovú stránku www.vratmeknihydoskol.sk. Čím ich súťažiaci pošlú, tým je šanca na výhru vyššia.

Víťazi budú vyžrebovaní z príspevkov od čítajúcich detí a mládeže a to v jednotlivých kategóriách. Ocenená bude aj najaktívnejšia škola ako aj Knižní anjeli, ktorí motivujú a vedú mládež k literatúre. Na túto cenu navrhujú študenti knihovníka, učiteľa slovenského jazyka či vychovávateľa, ktorý u žiakov podporuje záujem o čítanie. Žrebovanie sa uskutoční 26. 5. 2021.

Cieľom projektu Vráťme knihy do škôl je podpora čítania a vytváranie pozitívneho vzťahu ku knihám medzi žiakmi. Každoročne ho organizujú občianske združenie Učenie s úsmevom a Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s partnermi – internetovým kníhkupectvom www.abcknihy.sk, vydavateľstvom Ikar a vydavateľskou značkou YOLi. Ambíciou organizátorov je, aby sa všetci žiaci a študenti na Slovensku spojili prostredníctvom knihy.

Všetky podrobné informácie nájdete na stránke Vráťme knihy do škôl.

 

Viac o téme: #BSK #čítanie #knihy #projekt #suťaž #vratmeknihydoskol