Členovia Slovenskej filharmónie a herečka Božidara Turzonovová pozývajú na utorkový online koncert

TS Slovenská filharmónia

Slovenská filharmónia vás pozýva do Digitálnej koncertnej siene. V našom hudobnom archíve nájdete bohatú ponuku koncertov viacerých sezón. Koncerty našich telies – Slovenskej filharmónie, Slovenského filharmonického zboru a Slovenského komorného orchestra, domácich aj zahraničných umelcov a zoskupení. Koncerty symfonické, vokálno-inštrumentálne, komorné, organové pre škôlkárov aj školákov. Stačí jeden klik na stream filharmonia sk a ste na koncerte. Sme s vami online!

V utorok 23. marca vás pozývame na ďalší online komorný koncert Slovenskej filharmónie. Sledovať ho môžete zo záznamu na stream.filharmonia.sk o 19.00 h. Na pódiu Koncertnej siene sa predstavia viacerí členovia orchestra Slovenská filharmónia: flautista Cyril Šikula, klarinetista Jozef Luptáčik, trubkár Rastislav Suchan, huslistka Leila Akhmetova, violončelistka Kristína Luptáčiková a violončelista Ken-Wassim Ubukata, ktorý sa zhostí aj roly dirigenta. Spoluúčinkujú fagotista orchestra Opery SND Radoslav Práger a Ladislav Fančovič, ktorý sa predstaví nielen ako klavirista, ale i ako saxofonista. Po ich boku vystúpi popredná slovenská herečka Božidara Turzonovová, členka činohry Slovenského národného divadla.

Koncert ponúkne diela troch skladateľov. Brazílčan Heitor Villa-Lobos čerpal inšpiráciu pre svoje diela z bohatej tradície ľudovej hudby rodnej krajiny, ale aj z aktuálnych trendov európskeho hudobného umenia, ktoré spoznával počas viacročného pobytu v Európe. Na úvod zaznie jeho skladba Assobio a játo (The Jet Whistle) pre flautu a violončelo, ktorú skomponoval v New Yorku v roku 1950. Nasledovať bude dielo nemeckého skladateľa Ernesta Rotersa, ktorý sa presadil najmä ako autor filmovej hudby. Jeho Trio pre husle, violončelo a saxofón, W. 26b z roku 1926 zaznie v slovenskej premiére. Na záver je na programe jazzový balet La revue de cuisine / Kuchynská revue, H. 161 českého skladateľa Bohuslava Martinů, ktorý patrí medzi jeho najznámejšie a najuvádzanejšie skladby. Skomponoval ho a v premiére bol uvedený v roku 1927. Má niekoľko podôb a uvádza sa v rôznych nástrojových obsadeniach. My si vypočujeme pôvodnú nescénickú verziu pre rozprávača a komorný súbor. Dielo zaznie v prebásnení Daniela Heviera v podaní brilantnej herečky Božidary Turzonovovej.

Utorkový koncert zaznie k Roku slovenského divadla.

Viac o téme: #bozidaraturzonovova #koncertyonline #rokslovenskehodivadla #slovenskafilharmonia #stream