Speváčka a hudobníčka Lina Mayer prichádza s dlho očakávanou novinkou

Karol Majerník

 

V období , kedy koncertné sály a hudobné kluby ostávajú zatvorené a hudobníci stratili osobný kontakt so svojimi fanúšikmi, mnohí venujú o to viac času novej tvorbe. To potvrdila aj Lina Mayer, ktorá svoj posledný eponymný album nabitý rádiovými hitmi vydala ešte v apríli 2019. Teraz nám predstavuje novinku s názvom Stratená, ktorou dáva jasne najavo svoje ďalšie hudobné smerovanie a predznamenáva nový album, na ktorom aktuálne pracuje.

„Rok 2020 bol pre nás všetkých veľmi náročný, po všetkých stránkach, s mojím tímom sme v tom roku dokonca chystali turné, ktoré sa nakoniec žiaľ neuskutočnilo. A možno práve preto som sa pustila do tvorby a práce na nových skladbách. Odhliadnuc od vecí, čo sa dejú , či už vo svete , alebo v mojom živote, chcela som prostredníctvom hudby uniknúť, a hľadať cesty ako vyjadriť všetky svoje pocity, emócie a zážitky kreatívnym a zábavným spôsobom“ uvádza speváčka.

Skladba nesie výrazný nádych popovej tanečnej hudby 80/90-tych rokov, no zároveň jej nechýba súčasný zvuk. Tento trend je momentálne veľmi aktuálny v zahraničnej popovej hudbe. „Veľmi sa mi páči, aký smer nabral súčasný pop vo svete a chcela som to spraviť podľa seba. Myslím, že skladba ma opäť posunula niekam inam, ale to je dobre, umelec sa musí vyvíjať a posúvať.“ dodáva.

Na rozdiel od jej doterajšej tvorby je však táto skladba prekvapivo v slovenskom jazyku. „S touto myšlienkou som sa pohrávala už dlhšie, veď koniec koncov, v šuflíku mám kopec rôznych textov. Ale aj vďaka situácii, v akej sa momentálne nachádzame, som o to viac chcela mať bližšie k ľudom a k mojim fanúšikom, a myslím, že slovenčina je jednoznačne cesta“, vysvetľuje Lina, prečo prichádza so slovenskou skladbou práve teraz.

Tak ako pri všetkých jej doterajších skladbách, aj na tejto je autorkou hudby a textu. Na skladbe však hudobne Lina spolupracovala aj s Lacom Rychtárikom a prucentsky sa pod ňu podpísal opäť Vlado „Randy“ Gnepa z nahrávacieho štúdia Basem3nt recording studio.

Hudba a text skladby Stratená vytvárajú zaujímavý kontrast. Kým hudba vás ťahá tancovať a už vidíte záblesky svetiel z tanečného parketu, pri započúvaní sa do textu si uvedomíte, že nie je až tak ľahkovážny. „Veľmi ma baví kontrast medzi hudbou a textom, vytvára to určité napätie v skladbe, je to niečo ako „sad disco“. Ale nechcem aby bol text vnímaný ako smutný, práve naopak, je veľmi vyrovnaný a silný vo svojom postoji, keď si človek uvedomí, že niečo už skrátka skončilo a je čas posunúť sa.“

Novinka má predznamenávať ďalší, v poradí druhý album, na ktorom speváčka aktuálne pracuje . „Niekoľko skladieb je hotových , niekoľko ďalších rozpracovaných, to je totiž to jediné, čo momentálne my hudobníci môžeme robiť.“ uviedla. Zatiaľ však nie je jasný presný dátum vydania, ani jeho názov.

Lina Mayer patrí medzi najvýraznejšie tváre súčasnej popovej hudby na Slovensku. V roku 2019 vydala svoj eponymný album, kde zhromaždila všetky svoje doterajšie single ako Persnal sky, Don’t leave me now, Nothing, či So high, vrátane niekoľkých noviniek. Jej skladba Personal sky sa stala rádiovym hitom, pričom aj ostatné skladby si zaslúžili pevné miesto v slovenských playlistoch, vďaka čomu sa Lina zaradila medzi naše najhranejšie speváčky. 

 

Viac o téme: #linamayer #novinka #singel #Stratená