Vinylové Tajemství TATA BOJS a Andělské nominácie

Mgr. Adriána Čahojová, SUPRAPHON a. s.

 

Po úspešnom OnLive krste vlaňajšej albumovej novinky Jedna Nula v Airship Online Štúdiu DOX+ Tata Bojs naďalej sypú jednu zaujímavú novinku za druhou. Kritikou i fanúšikmi vrelo prijatý album, ktorý Musicserver.cz označil za najlepší domáci album minulého roka a Tatáči s ním majú tri želiezka v ohni v Cenách Anděl 2020 (v kategóriách Album, Skladba a Skupina roka), sa dočkal svojho prvého remixu a tiež netrpezlivo očakávanej vinylovej verzie. K tej si kapela navyše pripravila jednu veľkú lahôdku – novú verziu skladby Tajemství s Anetou Langerovou.

„Prvá verzia skladby duetom nebola, no od začiatku sme v nej pracovali s češtinou i francúzštinou. Nápad rozhovoru dvojice opačného pohlavia o nevypovedanom tajomstve tomu potom dal jasný smer. Oslovili sme jednu speváčku, tá kývla, naspievala a my sme boli nadšení. Potom nám ale napadlo urobiť niečo, čo sme ešte nikdy neurobili. Osloviť ešte jednu speváčku a nahrať dueto aj s ňou, ibaže jeho druhú, opačnú časť. Tiež kývla, tiež naspievala a my sme boli zase nadšení. Potom prišiel celkom pochopiteľný problém: Ktorej verzii dať prednosť? Obe boli skvelé, každá úplne iným spôsobom. Navyše to, že Aneta a Emma naspievali každá inú časť pesničky, tieto verzie odlišovalo ešte viac. Nakoniec sme to vyriešili po svojom: Každá pesnička vychádza na inom nosiči. Emma na CD, Aneta na LP,“ vysvetľuje kapela genézu Tajemství. Unikátny koncept Tata Bojs s typickou hravosťou dotiahli do dokonalosti, keď bolo jasné, že súbežné vydanie Jedna nula na CD a LP je nereálne: „Rozhodli sme sa to využiť v náš prospech. Anetinu verziu sme ‚ututlali‘ a schovali sme si ju ako prekvapenie na dobu vydania LP Jedna nula.“

Konšpirácia hodná detektívneho románu by samozrejme nebola možná bez spoluúčasti oboch speváčok – Emmy Smetany a Anety Langerovej, ktorá si na LP verzii skladby prehodila spevácke party s Milanom Caisom a k Tajemství hovorí: „Ďakujem chlapcom z Tata Bojs za možnosť byť súčasťou Tajemství a zaspievať si svoje prvé česko-francúzske dueto, ktoré je zároveň našou prvou hudobnou spoluprácou. Pieseň je napínavá od začiatku až do konca a verím, že sa tento pocit prenesie i na poslucháčov a budú si s nami spievať nielen lalalala…”

„Tata Bojs sú fenomén. Tata Bojs sú inteligentní. Hudobne i textovo. A Milana s Mardošom mám navyše veľmi rada i ako ľudí. Pred piatimi rokmi mi prišli do Lucerny pokrstiť prvý sólový album, čím mi urobili obrovskú radosť, a ani vo sne by mi vtedy nenapadlo, že ma niekedy prizvú k hudobnej spolupráci. Velký třesk pt.1 a Tajemství považujem ja osobne za highlighty tohto albumu, a tak sa nadýmam pýchou, že som mohla byť pri tom,” dodáva Emma Smetana.


(C) 2021SUPRAPHON a.s.

Ďalšou novinkou okrem LP, ktoré mimochodom poteší fajnšmekrov i svojou neobvyklou farebnosťou, je remix jednej zo skladieb Jedna Nula. Konkrétne ide o úvodný song Holka z plakátu, ktorý do ešte tanečnejšej podoby prerobil DJ a producent Ondřej Jančovič aka Dafonic, ktorý spolupracuje s mnohými českými umelcami (Tonya Graves, Eddie Stoilow, Iva Frülingová, Monkey Business, Kapitán Demo…). Kapela k remixu pripravila s režisérom Ondřejom Urbancom minimalistické čiernobiele lyric video, v ktorom si s Milanom Caisom zahrala hlavnú rolu pôvabná mladá herečka Daniela Alfonzová.

S príchodom jari majú Tata Bojs ešte jednu správu, ktorá sa bohužiaľ vzhľadom k aktuálnej situácii dala očakávať. Milovníci obľúbených, komorných koncertov v Divadle v Celetné, organizovaných vždy na podporu Nadačného fondu Šestý smysl, si budú musieť ešte rok počkať. Po dohode s NF Šestý smysl a organizátormi sa kapela dohodla na presune na jar 2022.

Ale neboli by to Tata Bojs, keby nemali v rukáve ďalšie smelé plány. Na to, aké to budú a kedy sa na ich realizáciu môžeme tešiť, si však budeme musieť ešte chvíľu počkať. Najaktuálnejšie informácie nájdu fanúšikovia na sociálnych sieťach kapely, Facebook a Instagram.

Viac o téme: #album #anetalangerova #CD #emmasmetana #jednanula #LP #singel #tatabojs