Umelci sa spojili pri príležitosti medzinárodného dňa rómov!

Zdroj: PR/BRAND MANAŽÉR JANA TRELLOVÁ/RUKA HORE

Nikto nemôže poprieť, že ich temperament a cit pre umenie je ďaleko inde ako pri niektorých umelcoch. A práve na počesť Medzinárodného sviatku Rómov sa spojili mená ako Igor Kmeťo ml., Igor Kmeťo starší , Monika Bagárová, jej sestra Natalia, raper Kelso a Jan Bendig v skladbe „Aven Romale“. 

Videoklip vznikol spontánne, a kvôli pandemickej situácii si natáčali svoje časti umelci samostatne, no finálny vizuál dostal podobu od Andyho Partychvil. Mix master celej skladby mal na starosti produkčný dom Gitano Records.

„Rómovia sú najväčšou menšinou v Európe, pričom 10 – 12 miliónov Rómov žije v EÚ a v jej okolitých krajinách, ktoré sú zapojené do procesu rozširovania EÚ. Hoci sa ich situácia zlepšila, najmä v oblasti vzdelávania, Európa má pred sebou ešte dlhú cestu k dosiahnutiu skutočnej rovnosti Rómov. Naďalej pretrváva marginalizácia a mnoho Rómov neustále čelí neprimeranej diskriminácii, proti rómskym postojom a sociálno-ekonomickému vylúčeniu“, vyhlásili spoločne pri príležitosti tohto dňa, podpredsedníčka pre hodnoty a transparentnosť Vĕra Jourová, komisárka pre rovnosť Helena Dalliová a komisár pre európsku susedskú politiku a rokovania o rozšírení Olivér Várhelyi.


Gitano Records

Samotná prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová dnes prijala rómskych zástupcov, ktorí aktuálne bojujú v prvej línie proti pandémii a jej dopadom, kde sa vyjadrila, že nielen títo ľudia sú dôkazom, že nikto nesmie byť posudzovaný podľa svojho pôvodu či farby pokožky, ale len podľa svojich činov. Žiaľ, toto stále nie je realitou pre každého človeka, ako sa vyjadrila na oficiálnej tlačovej konferencii.

Preto aj touto skladbou chceli umelci preukázať podporu pre všetkých ľudí rómskeho pôvodu, ktorí na sebe pracujú a idú si za svojim cieľom.

Viac o téme: #avenromale #igorkmetoml #igorkmetostarsi #janbendig #medzinarodnydenromov #monikabagarova #nataliabagarova #novinka #raperkelso #singel