Radek Banga odkrýva silný osobný príbeh prostredníctvom albumu Věci jinak a knihy (Ne)pošli to dál

Mgr. Adriána Čahojová, SUPRAPHON a. s.

Radek Banga ako frontman skupiny Gipsy.cz pôsobí na českej hudobnej scéne od svojich 13tich rokov. Odvtedy vydal množstvo úspešných nahrávok, získal viacero ocenení a vystupoval v mnohých krajinách vrátane slávneho festivalu v britskom Glastonbury.

Ponorený do svojho osobného príbehu teraz mení hudobný štýl a vydáva sólový album i memoáre. Album i kniha sú osobnou spoveďou a tematicky spolu súvisia. Ako prvá vznikala hudobná tvorba, a na napísanie knihy Radek Banga pomýšľal už niekoľko rokov. Nakoniec sa obe stretli v rovnakom čase. Knihu (Ne)pošli to dál vydáva 15. apríla vydavateľstvo XYZ (Albatros Media) a album Věci jinak vychádza v Supraphone na CD i v digitálnych formátoch deň na to, 16. apríla. Ich vydanie sprevádza nový videoklip Nepošli to dál.

Radek Banga vybudoval vlastné štúdio Bangatone. Od roku 2000 je tiež aktívnym producentom a stál za desiatkami albumov od hip-hopu po tradičné popové projekty. Napísal množstvo hitov ďalším interpretom, vrátane Karla Gotta. V uplynulých rokoch sa vďaka sociálnym sieťam spojil s niekoľkými zahraničnými producentmi, predovšetkým z USA, a na ich seminároch sa naučil nové spôsoby práce so zvukom. To všetko mu otvorilo cestu k realizácii vlastného sólového albumu.


Radek Banga

Album Věci jinak vznikal bez kapely Gipsy.cz a vo vlastnej produkcii. Radek Banga sa navyše rozhodol inšpirovaný jednou zo svojich hudobných ikon – Princeom – nahrať všetko úplne sám. Medzi 15timi pesničkami na albume Věci jinak je i pieseň, ktorá nesie rovnaké meno ako spomínaná kniha. Skladba Nepošli to dál bola inšpirovaná práve pripravovanou knihou a vyjadruje, aké dôležité je uvedomiť si rodinnú záťaž a nepokračovať v nej, aby ďalšie generácie nemuseli bojovať s rovnakými démonmi. Piesne, ktoré tvoria nový album, vyjadrujú všetko, čo ich autor práve prežíva – lásku, radosť, ale i bolesť a smútok.

Ku každej piesni cíti Radek veľmi osobný vzťah, pretože odrážajú všetky doterajšie premeny jeho života. „Pre mňa má hudba rovnakú váhu ako kyslík – hrá mi v hlave 24 hodín, premieta sa mi do snov, do všetkého. Neviem, ako to majú iní ľudia, ale ja som prekonal tie najhoršie veci predovšetkým vďaka hudbe, či už som bol na ulici a nemal kde spať, alebo ako dieťa prežíval domáce násilie, stačilo si dať slúchadlá a pustiť hudbu. Mal som zrazu pocit, že zvládnem čokoľvek,“ uzatvára svoje úvahy s nádejou, že album Věci jinak rovnako ako kniha Nepošli to dál jeho priaznivcov v tejto zložitej dobe potešia a nabijú optimizmom v očakávaní nádejných vyhliadok na lepšie časy.

Viac o téme: #album #Gipsy.cz #kniha #ne-poslitodal #neposlitodal #radekbanga #singel #vecijinak