Štartuje nakrúcanie záverečnej časti mimoriadne úspešnej minisérie Mária Terézia

Stanislav Čačko, RTVS

RTVS v spolupráci s Českou televíziou, rakúskou ORF a spoločnosťami Beta film Mníchov a Maya Production Praha odštartuje už v sobotu 10. apríla prvý filmovací deň nakrúcania záverečnej časti divácky mimoriadne úspešnej medzinárodnej koprodukčnej televíznej série Mária Terézia.

Finálová piata časť série sa od záveru naposledy odvysielanej štvrtej časti posunie v čase. Odohráva sa o 15 rokov neskôr. Dej zobrazí plány Márie Terézie so svojimi deťmi, prostredníctvom ktorých plánuje rozšírenie vplyvu Habsburskej rodiny na celú Európu. Na pozadí historických udalostí nebudú ani tentokrát v príbehu chýbať emócie – láska, smútok aj intrigy v podaní množstva známych slovenských, českých a rakúskych hercov oblečených vo fascinujúcich dobových kostýmoch a zasadených vo výpravnom historickom prostredí. Kvôli niekoľkoročnému posunu v čase a v príbehu bude musieť pri nakrúcaní záverečnej časti veľká časť hercov podstúpiť každý deň náročné maskérske úpravy.

Zo slovenských hereckých hviezd si v záverečnej časti opäť zahrajú Táňa Pauhofová v úlohe grófky Elise Fritzovej či Peter Kočiš v úlohe grófa Taroucu, poradcu a dôverníka Márie Terézie. V nových hlavných postavách sa predstavia aj Maroš Kramár ako Adam František Kollár, vychovávateľ detí Márie Terézie a Františka Štefana a Jana Kvantíková ako Isabella Parmská. Vo finálovej časti nastane už po tretíkrát zmena aj v hlavnej úlohe hereckej predstaviteľky Márie Terézie. Tentokrát sa tejto úlohy zhostí rakúska herečka – Ursula Strauss, známa predovšetkým v nemecky hovoriacich krajinách.

Na realizácii finálovej časti Márie Terézie sa podieľajú aj slovenskí tvorcovia. Diváci budú môcť vidieť prácu kostýmového výtvarníka Jána Kocmana, ktorý je ocenený Českým levom za Máriu Teréziu II., ale aj Slnkom v sieti za návrhy kostýmov k filmom Čiara, Agáva či Collette. Hlavným kameramanom bude Tomáš Juríček, ktorý je držiteľom ocenenia Český lev za najlepšiu kameru za film Amnestie a cenou Slnko v sieti za filmy Amnestie a Kandidát. Úlohu vedúceho produkcie na seba berie Branko Jehlár, ktorý spolupracoval na televíznych a filmových projektoch The Peacemaker, Gladiator, Za nepriateľskou líniou, Henrich IV. či The same Sky. Súčasťou tímu medzinárodného výrobného štábu budú aj ďalší slovenskí členovia.


RTVSOfficial

Réžiu má opäť na starosti významný svetový televízny režisér Róbert Dornhelm, ktorý sa podpísal aj pod televízne filmy a série Vojna a mier, Spartakus, Príbeh Anny Frankovej, Hotel Sacher a mnoho ďalších. Za RTVS sa na realizácii projektu podieľajú dramaturgička Veronika Gregušová a producent Vladimír Burianek.

Nakrúcanie záverečnej časti minisérie sa z dôvodu prísnych protipandemických opatrení bude realizovať výhradne v Českej republike, avšak väčšinou v blízkosti slovenských hraníc, vo Valticiach, Miloticiach, Slavkove, ale aj v Kroměříži a v okolí Prahy.

RTVS spolupracovala na vývoji záverečnej časti tejto úspešnej televíznej série viac ako dva roky. Prvé dva diely série Mária Terézia boli v roku 2018 nominované na európsku televíznu cenu EBU – Rose d´Or v Berlíne. Premiéru 3. a 4. časti odvysielala Jednotka RTVS počas Vianoc roku 2019. Finále série Mária Terézia pripravuje RTVS do vysielania ako súčasť tohtoročnej vianočnej vysielacej štruktúry.

 

Viac o téme: #dráma #historický #mariaterezia #nakrúcanie #seriál #zaverecnaseria #životopisný