Šatnica Matice slovenskej sa pripravuje na oživenie slovenskej kultúry

Veronika Grznárová, hovorkyňa Matice slovenskej

Šatnica Matice slovenskej v Martine uchováva až 1075 scenárov divadelných hier. Najstarší pochádza z roku 1922. Ide o dielo Nový život z pera Jozefa Gregora Tajovského.

„Zlepšujúca sa pandemická situácia nám dáva nádej na otvorenie divadiel, čo by zároveň znamenalo návrat divadelníkov do Šatnice Matice slovenskej v Martine. Tá počas prísnych opatrení prišla o väčšinu príjmov z požičovného za kroje, kostýmy, rekvizity a divadelné scenáre. Práve scenárov divadelných hier má vyše tisíc a patria k nim také skvosty ako Tajovského Nový život z roku 1922, Turgenevove Raňajky u náčelníka zemianstva z roku 1924 či Gogoľov revízor z roku 1937,“ priblížil podpredseda MS Marek Nemec. Divadelné scenáre v matičnej šatnici pochádzajú z rokov 1922 až 1966.


TV Matica

Medzi klasikami sa nachádzajú aj rozprávky ako Cínový vojačik, Soľ nad zlato či Snehulienka a sedem trpaslíkov. „Nechýbajú drámy, komédie, tragikomédie, satiry či bábkové hry od slovenských i svetových autorov. Verejnosť si môže požičať nielen tieto scenáre, ale najmä 1800 krojov, 900 historických kostýmov a vojenských uniforiem, 800 karnevalových masiek a kostýmov a 350 rekvizít a parochní,“ spresnil M. Nemec. Matica slovenská láka ľudí do šatnice aj intenzívnejšou online prezentáciou – v novom videu im predstavuje rozmanitosť odevov. Novinkou je tiež online katalóg najzaujímavejších krojov a kostýmov, ako aj zákazková výroba historických vojenských uniforiem.

So Šatnicou MS sa spája budúcoročné sté výročie vzniku Ústredia slovenských ochotníckych divadiel, ktoré vzniklo v roku 1922 z iniciatívy Matice slovenskej, predovšetkým známeho tajomníka MS Štefana Krčméryho.

Viac o téme: #divadelnehry #kostýmy #kroje #Martin #satnicamaticeslovenskej