Remeslo má modré dno: Zemplínske múzeum v Michalovciach ožije modrotlačou

Mgr. Stanislava Rovňáková, Zemplínske múzeum v Michalovciach

Zemplínske múzeum v Michalovciach, ktorého zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj, ožije modrotlačou. Od 27. apríla 2021 vo svojich výstavných priestoroch sprístupnilo reinštaláciu výstavy Remeslo má modré dno, ktorú autorsky pripravilo župné Východoslovenské múzeum v Košiciach. Tá potrvá do 13. júna 2021.

„Výstava o modrotlači je prvou v tomto roku, ktorú sprístupňujeme po uvoľnení časti protiepidemiologických opatrení. Venuje sa vývoju a prehľadu tohto remesla na našom území od 18. do 20. storočia. Vďaka spolupráci oboch župných zariadení, Východoslovenského múzea v Košiciach a  Zemplínskeho múzea v Michalovciach, si môžu záujemcovia pozrieť pôvodné kroje, či takmer 300 modrotlačiarenských foriem,“ priblížila riaditeľka Zemplínskeho múzea Stanislava Rovňáková.

„Túto výstavu mohli návštevníci vidieť v minulom roku vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach, aj napriek opatreniam v súvislosti s koronavírusom ju navštívilo takmer 2-tisíc ľudí. Išlo o jednu z najúspešnejších výstav tohto župného múzea v minulom roku. Zároveň bola navrhnutá na výročnú cenu časopisu Pamiatky a múzeá ako výstava roka. Som preto rád, že výstava prichádza z Košíc aj do Michaloviec a unikátne modrotlačiarenské vzory si budú môcť pozrieť aj Zemplínčania,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Okrem pestrej škály modrotlačovej tvorby z východného a stredného Slovenska, návštevníci budú môcť vidieť aj modrotlačiarsku dielňu známeho majstra Elemíra Montštka z Hranovnice doplnenú pestrými ukážkami drevených foriem zo zaniknutých dielní. (Stará Ľubovňa, Gelnica, Spišská Nová Ves, Spišské Podhradie, Jelšava, Banská Bystrica, Kremnica). Popri ukážke modrotlačových vzorkovníkov sú na výstave zastúpené aj viaceré ukážky modrotlače na ženskom odeve z jednotlivých regiónov na Slovensku.

Pozornosť isto zaujme prepracovanosť a grafická precíznosť modrotlačového vzoru vzkriesenie Krista na textile z roku 1768, ktorý sa stal inšpiráciou pre súčasných modrotlačových návrhárov. Z hľadiska výberu motívu na modrotlačových formách upúta rokoková forma Adama a Evy svojou charakteristickou kompozíciou a genézou zobrazenia.

Tradičná slovenská modrotlač je od roku 2018 aj súčasťou zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Táto znovu nájdená technika sa v súčasnosti stáva inšpiráciou pre známych návrhárov ako Matej Rabada, Mišena Juhász či Jana Gavalcová.

Viac o téme: #modrotlač #remeslo #remeslomamodredno #Slovensko #výstava #zemplinskemuzeumvmichalovciach