Úspešný album PETRA LIPU „Naspäť na stromy“ vychádza v dvojvinylovej reedícii

Renáta Tomášová, Warner Music CZ

Naspäť na stromy je mimoriadne úspešný album slovenskej jazzovej legendy Petra Lipu z roku 1994, ktorý vychádza vo vydavateľstve Opus v dvojvinylovej reedícii.

„Naspäť na stromy bol môj prvý “slobodný” album po novembri 89. Vtedy sa nám chvíľu zdalo, že hudba už skončila. Prvých pár rokov sme si usilovne hľadali iné zamestnania, lebo byť na voľnej nohe bolo skoro nepredstaviteľné. Ale nakoniec to predsa len s tou muzikou začalo pomaly fungovať a ukázalo sa, že je čas vydať nové CD a využiť to, že už nikto nebude schvaľovať texty a zaraďovať alebo lepšie povedané nezaraďovať ma do edičného plánu,“ komentuje vtedajšie vydanie albumu Peter Lipa.

Lipa sa pri nahrávaní albumu obklopil absolútnou muzikantskou špičkou (Šeban, Frátrik, Juraj Griglák…) a dokázal vyprodukovať aj naozajstné mediálne hity (Balada o štyroch koňoch, Caracas), ktoré sú dnes evergreenmi. „Vydavateľa som nemal a tak začalo aj moje slobodné podnikanie. Mojou pravou rukou bol vtedy Jožko Šebo a najbližším nenahraditeľným kolegom Andrej Šeban. Začalo to textami. Zoznámil som sa s Jožkom Urbanom, niečo napísal aj Martin Sarvaš a samozrejme Milan Lasica, Tomáš Janovic a ďalší. Ja som si dokonca z mojej prvej cesty za veľkú mláku doniesol dva texty Rona Cucciu z New Orleans a o hudbu sme sa postarali v podstate s Andrejom na polovicu. Niečo dodal aj Peter Breiner a našlo sa miesto aj na moju starú lásku The house of the rising sun. Nahrávali sme v Slovenskom rozhlase a počas celej realizácie sa medzi nami udomácnilo spojenie “to sa vráti”. Dnes po 27 rokoch môžem povedať, že sa to vrátilo minimálne v podobe dobrého pocitu. Som rád, že sme to vtedy urobili a že sme to urobili tak, ako to dnes znovu môžete počuť. Všetkým účastníkom lezenia na stromy ďakujem,“ uviedol Lipa o spolupráci na albume.

Album je vybavený aj jedinečným spomienkovým sprievodným textom samotného hlavného protagonistu, v ktorom detailne približuje históriu vzniku každej jednej pesničky. Pre fajnšmekrov, zberateľov a fanúšikov Petra Lipu je to ozajstná lahôdka.

Na albume hrajú a spievajú: Andrej Šeban (gitary), Emil Frátrik (bicie), Juraj Griglák (basy), Dušan Húščava (saxofón), Juraj Lehotský (trúbka), Vladimír Vizár (trúbka), Juraj Bartoš (sólo trúbka), Miroslav Binder (klavír), Pavol Bodnár (klavír), Gabriel Jonáš (organ), Erich Procházka (harmoniky), Berco Balogh (vokál), Marcela Molnárová (vokál), Peter Lipa (perkusie)

Oficiálne vychádza 14.5.2021

Zoznam piesní na 2LP Naspäť na stromy:
01. A1 TROMBONE JONES
02. A2 BALADA O ŠTYROCH KOŇOCH
03. A3 NASPÄŤ NA STROMY
04. A4 CARACAS
05. A5 MLČANLIVÝ SPOLOČNÍK
06. B1 THE HOUSE OF THE RISING SUN
07. B2 KOPEC
08. B3 NO TAK TO VIDÍŠ
09. B4 PODNÁJOMNÍK STRACH
10. C1 SONG
11. C2 FINALLY RAININ‘
12. C3 MÁLO
13. C4 PIESEŇ DO ZÁSOBY

Viac o téme: #dvojalbum #naspatnastromy #peterlipa #reedícia #vinyl