Divadlo Aréna uvedie poslednú premiéru pred rekonštrukciou

Ing. Ján Lukáč, Divadlo Aréna

 

Už o pár dní Divadlo Aréna uvedie poslednú premiéru na svojej domácej pôde. Bude ňou inscenácia rakúskeho dramatika, kabaretiéra a spisovateľa Stefana Vögela s názvom ĽADVINA. Reprízy inscenácie si budú môcť diváci pozrieť v novej divadelnej sezóne v priestoroch Divadla Pavla Orságha Hviezdoslava, ktoré sa počas rekonštrukcie budovy Divadla Aréna stane jeho dočasným domovom.

O INSCENÁCII ĽADVINA

Katarína potrebuje novú ľadvinu a jej manžel Arnold má rovnakú krvnú skupinu. Je však ochotný svoju ľadvinu darovať? Arnold váha a Katarína sa zmieruje s tým, že novú ľadvinu nedostane. No ich kamarát Gustáv je okamžite pripravený zastúpiť ho a darovať svoju ľadvinu. Tým sa rozpúta poriadny boj o tento orgán – ako Gustávova manželka Diana, tak aj Arnold sa začínajú cítiť nekomfortne. Arnold začne žiarliť a Diana sa cíti byť ako manželka a matka nedocenená. A tak sa ocitne v ohrození nielen dvadsaťročné manželstvo Kataríny a Arnolda, ale aj pätnásťročný zväzok Diany a Gustáva. Dôvera je v troskách, a to nielen kvôli jednej ľadvine.

Čo môže chýbať milostnému vzťahu? Čo všetko môžete od partnera vyžadovať? Ako málo stačí k strate ilúzii v manželstve? Inscenácia nenechá chladným nikoho – stačí položiť svojmu manželovi alebo manželke jednoduchú otázku – daroval(a) by si mi svoju ľadvinu?

AKO VZNIKLA „ĽADVINA“

„Jedného dňa som sedel v kaviarni a čítal noviny. Tam som natrafil na článok s názvom „NEMECKÝ PREZIDENT FRANK-WALTER STEINMEIER DAROVAL SVOJEJ ŽENE OBLIČKU“ a položil som si otázku, či by som bol ochotný spraviť to isté pre moju manželku. Dospel som k záveru, hoci s výčitkami svedomia, že by som najprv musel vedieť aké potenciálne riziko by mi hrozilo. Po návrate domov som svojej polovičke položil rovnakú otázku – darovala by si mi ľadvinu, keby si mi tým mohla zachrániť život? Na moje veľké prekvapenie sa manželka zamyslela a priznala sa, že aj ona by sa rozhodla podľa prípadných rizík. Keď som sa však na to isté opýtal môjho brata Thomasa, povedal, že on by bez váhania kedykoľvek svojej žene ľadvinu daroval. S odôvodnením, že keby jeho partnerka zomrela, ostal by sám – argument síce egoistický, ale v takejto situácii oprávnený. No napokon povedal, že by sa stal darcom aj keby sa jednalo o mňa či svojich blízkych priateľov. V každom prípade to netrvalo dlho a v okruhu mojich známych začali dominovať otázky – kto by komu daroval obličku, kedy a prečo. Až vtedy som si uvedomil, aký silný dramatický potenciál som objavil a začal som písať hru,“ povedal o vzniku hry jej autor, rakúsky dramatik, kabaretiér a spisovateľ Stefan Vögel.

TVORCOVIA:
Réžia: Michal SPIŠÁK
Preklad: Tatiana KUKUROVÁ, Saša SARVAŠOVÁ
Dramaturgia: Saša SARVAŠOVÁ
Scéna: Pavol ANDRAŠKO
Kostýmy: Simona VACHÁLKOVÁ
Hudba: Slavo SOLOVIC

OSOBY A OBSADENIE:
Katarína – Soňa NORISOVÁ
Arnold, jej muž, architekt – Marko IGONDA
Diana, lekárnička – Lenka BARILÍKOVÁ
Gustáv, Dianin muž – Gregor HOLOŠKA

PREMIÉRA: 16. júna 2021 o 19:00 hod. v Divadle Aréna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Divadlo Aréna patrí k jednej z najvýraznejších divadelných, ale i multikultúrnych scén na Slovensku. Od roku 2002, kedy bol do funkcie vymenovaný doterajší riaditeľ Juraj Kukura, sa divadlo profiluje
ako multižánrová scéna s národným významom. Vzniklo tu niekoľko oceňovaných inscenácií predovšetkým v rámci tzv. Občianskeho cyklu, ktorý priniesol 11 premiér pôvodných slovenských hier, písaných na objednávku Divadla Aréna, na tému kontroverzných epoch a osobností slovenskej histórie s presahom do súčasnosti.
Aréna sa stala prakticky jediným divadlom profilujúcim sa ako divadlo s jasným politickým myslením a spoločenskou angažovanosťou, prinášajúce každú sezónu nové témy. Divadlo Aréna spolupracuje s etablovanými režisérmi z domáceho i zahraničného prostredia, prináša priame prenosy z Metropolitnej opery v New Yorku, organizuje jazzové koncerty, Detskú univerzitu Komenského a od februára 2015 premieta najväčšie skvosty domácej a svetovej kinematografie.

 

Viac o téme: #divadloarena #inscenácia #Ľadvina #poslednepredstavenie #rekonštrukcia #stefanvogel