RTVS prinesie v nedeľu galavečer udeľovania ocenení Krištáľové krídlo

Výnimočné osobnosti Slovenska nominované na ocenenie Krištáľové krídlo sa už v nedeľu stretnú v prostredí Zámku Šimák v Pezinku a RTVS bude pri tom. Prestížny galavečer prinesie v priamom prenose na Jednotke 20. júna o 20.30 h.

V atraktívnom prostredí a príjemnej atmosfére spoznajú diváci RTVS držiteľov ocenení v deviatich kategóriách: Hudba, Filantropia, Hospodárstvo, Medicína a veda, Výtvarné umenie, Šport, Publicistika a literatúra, Divadlo a audiovizuálne umenie a Inovácie a startupy. O ocenení v každej z kategórií rozhodovala aj tento rok porota zložená z odborníkov pôsobiacich v danej oblasti. Hlavnou myšlienkou Krištáľového krídla je podľa organizátorov „objavovanie a vyzdvihnutie jedinečných ľudí a ich profesionálnych výkonov, ktoré si zaslúžia úctu.“

Už tradične bude udelená i mimoriadna cena za celoživotné dielo, mimoriadny úspech v zahraničí či iný významný počin. Tento rok porota toto ocenenie udelila a v priebehu galavečera ho odovzdá do rúk Prof. MUDr. Daniele Ostatníkovej, PhD., ktorá sa celoživotne venuje výskumu mozgu a jeho funkciám, v posledných desaťročiach – najmä téme autizmu a mimoriadne ocenenie poputuje aj k vysokoškolskému profesorovi PhDr. Karolovi Horákovi, CSc., slovenskému prozaikovi, literárnemu a divadelnému vedcovi, pedagógovi, no predovšetkým jednému z významných súčasných slovenských dramatikov.

Výnimočným galavečerom bude divákov sprevádzať moderátorská dvojica Janette Štefánková a Jakub „Zitron“ Ťapák. „Rovnako ako každú svoju prácu, aj úlohu moderátora Krištáľového krídla beriem veľmi zodpovedne a prirodzene mám pred galavečerom veľký rešpekt,“ hovorí Jakub Ťapák. „Som vždy rada v spoločnosti inšpiratívnych ľudí a na Krištáľovom krídle ich bude neúrekom a, samozrejme, sa teším aj na publikum, ktoré nám všetkým neuveriteľne chýbalo,“ povedala moderátorka Janette Štefánková.

Diváci sa môžu tešiť aj na skvelé hudobné zážitky. V programe vystúpia Janoska Ensemble, Peter Bič Project, Ľubica Čekovská, Tereza Mašková, Juraj Podmanický z kapely Billy Barman, Dan Bárta a Lina Mayer. Slávnostnú atmosféru umocní aj sláčiková sekcia Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu spolu s rytmickou sekciou pod vedením Adriana Kokoša.

Krištáľové krídlo je každoročne udeľované ocenenie významným osobnostiam na Slovensku, ktoré dosiahli vo svojom odvetví mimoriadnu odbornosť a úspechy. Ocenenie sa udeľuje od roku 1997 a tento rok prebieha jeho 24. ročník. „Som rád, že RTVS je stabilnou súčasťou tohto prestížneho projektu a že môžeme divákom sprostredkovať nielen príjemný prenos z galavečera, ale zároveň prostredníctvom televíznej Jednotky aj predstaviť úspešných ľudí, ktorí zasvätili svojej kvalitnej práci celý život,“ povedal generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.

Krištáľové krídlo oceňuje významné osobnosti Slovenska v oblasti vedy, kultúry, filantropie či športu. „Najväčšou hodnotou sú pre nás ľudia, ktorí vďaka svojim schopnostiam a neutíchajúcemu úsiliu prispievajú k tomu, aby sme sa na Slovensku mali lepšie. A to vo všetkých sférach spoločenského života,“ dodala riaditeľka Krištáľového krídla Katarína Srkala.

Jednotka RTVS odvysiela priamy prenos z odovzdávania cien 24. ročníka Krištáľového krídla v nedeľu 20. júna o 20.30 h. Mená tohtoročných laureátov, ktorí sa o ocenenie v jednotlivých kategóriách uchádzajú, sú k dispozícii aj na webe RTVS.sk.

ZDROJ: Stanislav Čačko, RTVS

Viac o téme: #galavečer #Jednotka #kristalovekridlo #RTVS #udelovaniecien