Festival Hviezdne noci spúšťa druhú vlnu predpredaja vstupeniek

Kristína Rigerová, Hviezdne noci

Festival kde nie je zbytočná diferencia programu na hlavný a sprievodný, kde pojem multižánrovosť naozaj kvantitatívne i kvalitatívne vyvažuje zastúpenie umeleckých druhov. Festival prepletený dialógom, ambicióznym programom a malomestskou architektúrou.

Po medziročníku kedy sa srdcom festivalu Hviezdne Noci stal nový priestor Ladovňa sa festival opäť rozrastá a zaplieta svoje umelecké produkcie do kulís mesta Bytča. Ladovňa však, ako srdce festivalu zostáva. Tentokrát naplnená odvážnejšími produkciami bez žánrových obmedzení. Nie je to len o hudbe, ale i o divadle, výtvarnom umení a filme. Multižánrovosť bude silnejšia ako kedykoľvek predtým a pre tentokrát s koncepčne uchopeným programom pod témou Dialógu. Magická malomestská atmosféra zostáva, s množstvom umenia ešte silnie a naberá nové obrátky.

Príďte do Bytče a vypočujte si elektroniku z Ugandy i magický synth-pop od Bert & Friends alebo deštruovaný folklór z Liptova.
Dialóg, ako koncept festivalu, silne upozorňuje hneď v kontrastnom výbere headlinerov 7. ročníka. Oproti retro-popovým Bert & Friends vystúpi ugandský producent Don Zilla z kolektívu Nyege Nyege prítomného v Európe stále viac a viac. Samplované africké rytmy, ponorené v abstraktných beatoch budú tak proti lahodným 80s synthom znieť ešte o niečo tvrdšie. Dialógickosť ročníka, čo sa tématickosti i formy týka budú reprezentovať audiovizuálne sety od Niny Pixel, ktorá predstaví svoj projekt s výtvarníkom Adriánom Kriškom – Ancestral Archeology a digitálnej performky NIVVA, ktorá sa na Slovensku predstaví v premiére.

Tu, ale pri premiérach nekončíme! Svoj vôbec prvý koncert s projektom holé baby odohrá Eva Sajanová (God and Eve) – nechajte sa prekvapiť! Takisto bude u nás premiérovať hudobníčka Adela Mede, doteraz známa skôr anglickému publiku. Špeciálne sety môžete očakávať i od ambientnych Hands of Maples, zhudobňujúcich krátke poetické filmy Martina Slivku a Tomáša Prištiaka, zastupujúceho u nás label Weltschmerzen.

Gitarová a energická hudba mala vždy na Hviezdnych nociach svoje miesto. Tentokrát to budú navrátilci 52 Hertz Whale, math-rockový Market a magický Manon Meurt. Všetko v Ladovni. Všetko našlapané, ako sa na gitarovú hudbu tohto druhu patrí. Samostatne si zaslúži pozornosť dvojica Khoiba, ktorá svojim hypnotickým setom zaplní sobotný večer. Naopak v priestoroch Ladovne sa bude i tancovať, – a to na beaty od w y m e a Whitheho. Oboje tak drsné, ako si len môžete predstaviť!

Medzi hudobným produkciami na dialóg nadviaže aj súčasná nezávislá divadelná scéna, kde sa môžete tešiť okrem silného výberu inscenácii aj na unikátne festivalové uvedenia mimo divadelných sál. Z roľe rovno na zámok!
Po roku izolácie zasýtite potrebu sociálneho kontaktu účasťou na festivale a rozoberiete prostredníctvom monodrámy Divadla Petra Mankoveckého – Útek od divočiny, ktorá rieši otázku možného úniku od negatívnych aspektov nášho života za cenu straty sociálnych väzieb.

Pod holým nebom v kulisách bytčianskeho zámku zahrá legendárne Dezorzovo lútkové divadlo novú inscenáciu Dukla, v ktorej ich spoznáme v úplne novej polohe bez komediálnych prvkov. Mrazivá téma spracovaná v živom bábkovom filme.

Na pomedzí filmu a performancie sa diváci ocitnú aj spolu s SLOVAK ACTOR TRANSLATES ROMANIAN SHOW AND DOESN´T UNDERSTAND SOMETHING, kde sa herec Miro Noga ocitne v úlohe sprostredkovateľa, ktorý je často dôležitou postavou súčasného umenia či už ako kurátor, kritik, alebo v tomto prípade živý prekladateľ performantívnej šou.

Silnou témou tohtoročných umeleckých produkcii je medziľudský dialóg. Jednou z nich je aj inscenácia Prešovského národného divadla inšpirovaná románom Averyho Cormana Kramerová vs. Kramer. Využíva nielen jazyk činohry, no aj premietanie krátkych sekvencií z filmových záznamov a živé streamovania záberov kamery prítomnej na javisku. Hudba je v inscenácii tvorená kombináciou sekvencií vopred predtočených na štvorstopý kazetový prehrávač a aleatorickou časťou – náhodnými notami, ktoré generuje Playtronica, prístroj, ktorý hudobne reaguje na dotyk hercov na javisku. Z javiska sa presunieme na roľu za jedinečným festivalovým zážitkom divadla Nude v čerstvo premiérovanej inscenácii Roľa, ktorá odkrýva intimitu rodinných vzťahov naprieč generáciami.

Okrem iného na festivale zahrá v rámci detského programu Divadlo Fí, Nové divadlo Nitra alebo Odivo a spolu sa ocitneme v priestoroch, ktoré z minulých ročníkov ešte nepoznáte a možno budete mať poslednú príležitosť ich navštíviť.

Prvá limitka lístkov je vypredaná, odporúčame zakúpiť čím skôr cez predpredaj na stránke Tootoot. Programu bude už len viac – filmový a výtvarný program, diskusie a čítačky či odhalenie nových priestorov. Link na predpredaj:  Viac informácii TU. 

Viac o téme: #Bytča #divadlo #festival #hudba #hviezdnenoci #umenie