Vychádzajú reedíce albumov skupiny OCEÁN – Dávná zem a Pyramida snů

Legendárny debutový album Dávná zem kultovej českej skupiny Oceán sa dočkal reedície. Na 2CD vychádza v rozšírenej verzii, kde na prvom disku je nový remaster desiatich skladieb nahrávaných na jar 1990 v digitálnych štúdiách Opusu vrátane nesmrteľných hitov ako Ráchel, Čas, Dávná zem, Vyznání. Unikátny je druhý disk, obsahujúci nahrávky z českobudějovického štúdia Faktor z leta 1989, ktoré boli doteraz dostupné iba na fanúšikovsky distribuovaných kazetách. Obe verzie albumu (Opus vs. Faktor) sa dramaturgicky líšia len minimálne, takže fanúšikovia dostanú jedinečnú možnosť si porovnať obe verzie štúdiových nahrávok skladieb, ku ktorým stále máme dôvod sa vracať. Po 30 rokoch vychádza aj vinylová reedícia. Nie je bez zaujímavosti, že o remastering sa postaral Ladislav Krajčovič, ktorý ho na jar roku 1990 v digitálnych štúdiách OPUSu aj pôvodne nahrával. Album je skvelou kolekciou skladieb, ktoré ani po 30 rokoch nezostarli a pripomínajú skupinu, ktorá dokázala spojiť kultovú výlučnosť s masovou popularitou.

Druhý album Oceánu Pyramida snů taktiež vychádza po rokoch v podobe 2CD aj LP. Na dvojalbume prvý disk obsahuje remaster jeho pôvodnej rozšírenej verzie z roku 1991 (vinyl + skladby z dvoch singlov). Druhý disk obsahuje kompletný maxisingel Haifa remix, ktorý pôvodne vyšiel na vinyle v závere roka 1992 a ktorý je obohatený o úplne nový remix 2020 Jana Vozáryho, podpísaného pod týmto projektom. Skladby ako Prázdná ulice, Doteky v zemi, Noc je jako…, Naděje, V mlze doteraz nič nestratili na svojej autorskej, interpretačnej a ani zvukovej výnimočnosti. Pyramida snů patrí medzi najlepšie a najzásadnejšie albumy československej hudobnej scény všetkých čias.

Ako bonus sa v jednom vinyle z každého titulu bude ukrývať špeciálny voucher, ktorý svojmu majiteľovi zabezpečí tzv. Zlatý deň s Oceánom (v súčasnej zostave). Dvaja fanúšikovia budú môcť na jednom z koncertov, ktoré sa uskutočnia po skončení obmedzení vyvolaných pandémiou, prežiť so skupinou prípravy na vystúpenie, pohybovať sa v zákulisí a samozrejme si koncert vychutnať z bezprostrednej blízkosti.

Skupina Oceán vznikla v roku 1985. Vydala tri štúdiové albumy – Dávná zem, Pyramida snů a 2 ½. Poslednú skladbu nahrala v roku 1992 a na konci toho istého roku odohrala svoj posledný koncert. Počas svojej existencie skupina absolvovala turné po Veľkej Británii ako predskokan skupiny Erasure. Lídrom Oceánu bol spevák, skladateľ a textár Petr Muk. Zostavu skupiny ďalej tvorili Petr Kučera (klávesy), Dušan Vozáry (klávesy) a Jan Vozáry (bicie).

Všetky uvedené tituly vychádzajú oficiálne 30. októbra.

Viac o téme: #CD #davnazem #LP #Oceán #pyramidasnu #remaster