Odštartoval 13. ročník Týždňa dobrovoľníctva. Pre dobrovoľníkov je pripravených viac ako 470 dobrovoľníckych aktivít.

Eva Ščepková

Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií v spolupráci s krajskými dobrovoľníckymi centrami odštartoval dnes 16. septembra v poradí už 13. ročník národnej kampane Týždeň dobrovoľníctva, ktorý bude trvať do 22. septembra 2021.

Tohtoročná kampaň Týždňa dobrovoľníctva prebieha v 6tich krajoch a v nich je pre verejnosť pripravených viac ako 470 aktivít od takmer 200 organizácií rôzneho typu.

„Sme nadšení, že tradícia Týždňa dobrovoľníctva sa každý rok na Slovensku upevňuje, do minulého roka sme videli aj rastúci trend počtu zapojených organizácií aj dobrovoľníkov. Aj keď protipandemické opatrenia obmedzujú možnosti realizácie aktivít s klientmi zariadení či väčších podujatí, pripravené dobrovoľnícke príležitosti ponúkajú záujemcom priestor zoznámiť sa s organizáciami, ktoré do svojich aktivít bežne zapájajú dobrovoľníkov, spoznať ich poslanie a ľudí, ktorí organizáciu tvoria. Dobrovoľníctvo počas Týždňa dobrovoľníctva tak môže byť pre záujemcov iba prostriedok, ako nájsť to správne miesto pre dlhodobejšie angažovanie sa,“ uvádza Dominika Hradiská, výkonná riaditeľka Platformy dobrovoľníckych centier a organizácií.

Už tradične sa zapájajú občianske združenia, neziskové organizácie, školy, CVČ, ale aj múzeá, galérie či knižnice. Podujatie sa stáva stále obľúbenejším aj u samospráv, ktoré do dobrovoľníctva pozývajú svojich občanov. Okrem štandardných aktivít zameraných na skrášľovanie, úpravu či revitalizáciu rôznych exteriérov sú v ponuke aj tvorivé aktivity s klientmi, výroba predmetov, ktoré budú neskôr použité v zbierkach, pomoc s archiváciou či skartáciou alebo pomoc pri organizovaní festivalu. Pre náročnejších sú pripravené aj o niečo špecializovanejšie aktivity ako napríklad oprava počítačov či tvorba grafík.

„V minulom roku, ktorý bol pre organizovanie skupinových aktivít rovnako náročný ako tento, sa napriek všetkému do TD zapojilo celkovo 2 778 účastníkov, ktorí venovali viac ako 7600 hodín svojho času. Veríme, že tento rok bude aspoň rovnako úspešný a po jeho skončení budeme môcť potvrdiť, že dobré skutky sa dejú naprieč Slovenskom,“ dopĺňa Dominika Hradiská.

Týždeň dobrovoľníctva 2021 je podporený z dotačnej schémy Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Programy pre mládež na roky 2014 – 2021, ktorú administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

 

Viac o téme: #13. ročník #2021 #tyzdendobrovolnictva