Múzeum dopravy v Bratislave návštevníkov pozýva na novú výstavu „Bratislavské automobilové závody – 50. výročie založenia podniku“

Mgr. Michal Jajcaj, Slovenské technické múzeum - Múzeum dopravy

Výroba a najmä vývoj nových osobných a úžitkových vozidiel v Bratislave v období od 50. do 90. rokov 20. storočia sa s odstupom času stáva čoraz viac zabudnutou kapitolou technických dejín Slovenska.

Asi najväčšie množstvo projektov zameraných na vývoj nových osobných i úžitkových automobilov, ako aj mnohých funkčných celkov a komponentov určených pre iné výrobné závody v Československu sa v Bratislave realizovalo pod hlavičkou Bratislavských automobilových závodov (BAZ), ktoré boli založené 1. 7. 1971, teda pred 50 rokmi. Spomenúť možno vývoj osobného automobilu Škoda Garde, ako aj jeho modernizovaných modifikácií, niekoľko generácií malých úžitkových automobilov s rôznou nosnosťou či stredný nákladný automobil známy pod menom Devín.

STM-Múzeum dopravy v Bratislave pri príležitosti 50. výročia založenia BAZ pripravilo tematickú výstavu spojenú s reinštaláciou trvalej expozície automobilov vyvinutých a zhotovených v Bratislave. Výstava návštevníkom približuje najvýznamnejšie projekty riešené v tejto automobilke, resp. u jej predchodcov.

Medzi vystavenými vozidlami možno nájsť zaujímavé mikrobusy Tatra 603 MB či BAZ MNA 900, prvý v BAZ sériovo vyrobený kus automobilu Škoda Garde, ktorý je zároveň aj prvým sériovo vyrobeným automobilom na Slovensku v období po 2. svetovej vojne a niekoľko ďalších unikátov, ktoré v iných múzeách nenájdeme. Návštevníci sa okrem funkčných vzoriek a prototypov vozidiel zo zbierok STM-Múzea dopravy môžu tešiť aj na originálne makety, resp. modely pochádzajúce z procesu vývoja nových automobilov, ako aj na mnoho ďalších dokumentov a predmetov spojených s touto, dnes už zaniknutou automobilkou.

Výstava bude v priestoroch Múzea dopravy v Bratislave na Šancovej ulici sprístupnená počas otváracích hodín múzea od 28. 10. 2021 a potrvá do 31. 8. 2022. Priestorovo i tematicky nadväzuje na už prebiehajúcu výstavu s názvom Volkswagen už 30 rokov „made in Slovakia“, ktorou si spoločne s automobilkou Volkswagen na Slovensku pripomíname históriu výroby automobilov v Devínskej Novej Vsi, v priestoroch, ktoré prevzala od Bratislavských automobilových závodov.

Viac o téme: #50. výročie #bratislavskeautomobilovezavody #stmmuzeumdopravyvbratislave #výstava