Peter NAGY sa zvyčajne dozadu neobzerá, ale retro dvojalbum AJ TAK SME FRAJERI mu urobil radosť.

Renáta Tomášová, Warner Music CZ

Aj tak sme frajeri je výber toho najlepšieho, čo Peter Nagy nahral pre vydavateľstvo Opus v rokoch 1984-1990. V priebehu siedmych rokov v Opuse mu vyšlo šesť štúdiových a jeden koncertný album a počas tohto obdobia dosiahli predaje jeho albumov fantastické výsledky.

Výber vo formáte 2LP a 2CD (spolu 26 piesní) dramaturgicky zostavil Juraj Čurný, ktorý k nemu pripravil aj rozsiahly sprievodný text. Formát vinylového dvojalbumu ponúka štyri rôzne pohľady na tvorbu Petra Nagya a je rozdelená podľa charakteru piesní na 4 okruhy – hitovky/slaďáky/srdcovky/chuťovky a tak isto ako 2CD zobrazuje všetky typové a výrazové polohy legendárneho interpreta z čias, keď jeho albumy dosahovali státisícové predaje. Bonusom je nový remake Petrovho štartovacieho hitu Profesor Indigo z roku 2020.

„Peter Nagy prišiel na scénu v čase, kedy nová generácia fanúšikov (a čo si budeme nahovárať predovšetkým fanúšičiek) zúfalo potrebovala svoj nový vlastný generačný idol. Dobre vyzerajúci chalan, ktorý sa dobre obliekal, ktorý sa na pódiu hýbal inak ako jeho kolegovia a ktorý hovoril generačným jazykom. To všetko Peter mal a využil to naplno – aj vďaka skvelému zázemiu, z vypredaných hľadísk obvykle neviditeľnému. Julo Kinček priniesol nielen svoj skvelý skladateľský vklad, ale taktiež nemenej dôležitý pohľad hudobného producenta. V osobe manažérky Katky Malíkovej našiel Peter skvelú zodpovednú osobu a na pódiu sa mohol spoľahnúť na trojicu zakladajúcich členov skupiny Indigo, gitaristu Laca Kozusznika, basového gitaristu Paľa Matušku a bubeníka Mira Okáľa,“ hovorí Juraj Čurný.

Peter Nagy sa stal prvou novou (česko)slovenskou hviezdou populárnej hudby 80.rokov. Priniesol aj jedno nóvum v oblasti, ktorá sa kedysi označovala ako stredný alebo hlavný prúd a dnes sa označuje skôr ako mainstream. Zakladal si na tom, že na koncertoch a aj na platniach budú piesne, na ktorých sa sám autorsky podieľal. Svoje pesničky si textoval výlučne vždy sám a tento princíp uplatňuje dodnes. Peter sa aj v konkurencii textárskych es typu Peteraj, Filan, Zeman a ďalších dokázal presadiť a priniesť svoju vlastnú generačnú poetiku.

„Vždy som mal jasnú predstavu ako má moja pieseň vo finále vyzerať, vedel som, že aj keď pieseň bude mať jednoduchú melódiu, nesmie byť „o ničom“. Mal som vždy konkrétnu predstavu o zmysle mojich textov. To dáva piesni nádej, že si ju budú ľudia navždy pamätať medzi tisíckami iných a možno si ju aj obľúbia,“ vysvetľuje Peter Nagy svoje textárske umenie a dodáva: „Skladateľ je ako stolár, ktorý vyrába pre fakíra posteľ zo stoviek klincov, ale jeden musí schválne nechať trčať nahor…aby si ho dobre zapamätali. V tom spočívajú moje textárske obraty ako Psi sa bránia útokom, Zachráňte ľudí pred ľuďmi alebo Aj tak sme frajeri. Zvyčajne sa veľmi neobzerám za tým, čo bolo, ale v tomto prípade mi tento retro dvojalbum urobil radosť.“

Dvojalbum Aj tak sme frajeri vychádza oficiálne: 2CD – 29.10.2021 a 2LP – 3.12.2021


Peter Nagy Music

Zoznam skladieb na 2LP/2CD:

A1 01. PROFESOR INDIGO
A2 02. SO MNOU NIKDY NEZOSTARNEŠ
A3 03. CHRÁŇ SVOJE BLÁZNOVSTVÁ
A4 04. SME SVOJI
A5 05. POĎME SA ZACHRÁNIŤ
A6 06. LÁSKA JE TU S VAMI
B1 07. AJ TAK SME FRAJERI
B2 08. PSI SA BRÁNIA ÚTOKOM
B3 09. KRISTÍNKA IBA SPÍ
B4 10. MOTÝLE ZBLÍZKA
B5 11. MÁŠ, ČO MÁŠ
B6 12. POSLEDNÝKRÁT
C1 13. MARCEL Z MALÉHO MESTA
C2 14. BUFET VIOLA
C3 15. DROZD
C4 16. ZACHRÁŇTE ĽUDÍ PRED ĽUĎMI
C5 17. USMIEVAJ SA (live)
C6 18. ČO JE VIAC? (live)
C7 19. KTO SME… (live)
C8 20. DOČIAHNI MA
D1 21. TAXIS
D2 22. SMETISKO
D3 23. ZÁKONY HADA
D4 24. PARFÉMY
D5 25. MYSLÍŠ NA TO, NA ČO JA?
D6 26. PROFESOR INDIGO (2020)

Viac o téme: #2CD #2LP #ajtaksmefrajeri #album #peternagy