Kapela Mirai predstavuje svoj najfarebnejší album Maneki Neko.

Tomáš Karpel, Universal Music s.r.o.

Kapela Mirai v zložení Mirai Navrátil, Šimon Bílý, Tomáš Javůrek a Michal Stulík má na svojom konte dva úspešné albumy Konnichiwa a Arigatō, za ktoré získala mnohé hudobné ocenenia vrátane ceny Anděl alebo Český Slavík.

Po dvoch rokoch predstavujú svoj doposiaľ najrozmanitejší projekt Maneki Neko, ktorý uzrie svetlo sveta už 11. 11. o 11:11 hod. večer. Fanúšikovia aktuálne najpočúvanejšej českej kapely, sa môžu tešiť na už vydané hity ako „Volám“, „Yesterday“ a na ďalších deväť úplne nových piesní. Nový album, ktorý reprezentuje japonská mačka šťastia, bude premiérovaný na exkluzívnych krstoch 22. novembra v Prahe, 24. novembra v Brne a 29. novembra vo Frýdku Místku.

Rovnako ako na predošlých albumoch, aj tentokrát sa kapela Mirai nechala inšpirovať japonskou kultúrou, na ktorú odkazuje okrem názvu aj vizuál albumu. Prepojenie s Japonskom má na svedomí frontman kapely. „S nápadom prišla moja mama – Japonka. Podľa japonskej legendy kedysi dávno putoval zámožný pútnik Japonskom a počas búrky mu Maneki Neko zachránila život. A keďže väčšina albumu vznikla počas lockdownu, hľadali sme nejaký symbol, ktorý bude svetlom na konci tunela a východiskom,“ približuje význam Mirai. „Maneki Neko je symbolom šťastia a bohatstva. Tú mačku poznajú všetci z ázijských bistier, ale málokto vie, ako sa volá. A ešte jedna vec: Maneki Neko nemáva, ale pozýva dnu,“ dodáva s úsmevom.

Téma šťastia a pestrosť albumu potvrdzuje voľnomyšlienkárska pieseň „Openspace“, nostalgická pop-punková vypaľovačka „Tenkrát“ aj pohodové „Narozeniny“. Hlbokých citov sa naopak dotýka emotívna klavírna pieseň s názvom „Lítej“, ktorú Mirai venovali Davidovi Stypkovi. „Myslím si, že je to skvelý album, ktorý je odvážny a nebojí sa českému popu vydláždiť novú cestičku. Myslím si, že zvukovo tu aktuálne nemá obdoby,“ vraví frontman.


UMG (v mene spoločnosti Universal Music s.r.o.) a spolky vlastníkov práv na hudbu (1)

Autorsky je Maneki Neko dielom frontmana a producenta Ondřeja Fiedlera, ktorý celý album produkoval a s kapelou Mirai spolupracoval už niekoľkokrát. Na textoch sa spolu s Miraiom a Fiedlerom podieľali Pokáč, Jan Vávra alebo David Stypka, ktorý sa stihol zapísať na piesni „Akorát“. Maneki Neko vznikal takmer dva roky. „Prvý rok sa viac písalo a ten druhý viac nahrávalo, produkovalo a mixovalo,“ vraví Mirai Navrátil.

Na album Maneki Neko sa môžu fanúšikovia tešiť v magický termín 11.11. o 11:11 večer, kedy bude album dostupný na všetkých streamingových službách. Do zákulisia príprav môžete nahliadnuť už teraz prostredníctvom YouTube Shorts, kde kapela odhaľuje detaily z nahrávania a nakrúcania albumu. Spolu s albumom Mirai vydávajú aj úplne nový merch, ktorý je k dispozícii TU.

Viac o téme: #album #manekineko #Mirai #novinka