Jana Krištof Lehotská spojila svoj hlas s jedinečným prejavom Petra Juhása

Začiatkom roku 2020 Jana Krištof Lehotská avizovala s príchodom singlu „S tebou“ aj prípravu svojho v poradí druhého albumu. „Hneď od začiatku, ako sme s Petrom Dechetom začali pracovať na pesničkách nášho druhého albumu sme premýšľali, že by bolo fajn mať na albume aj duet, alebo piesne, ktoré by boli spojením zaujímavých muzikantov, spevákov či textárov.“ Rozhodnutie na prvý duet prišlo veľmi rýchlo. „Text a základná hudobná linka vznikla relatívne veľmi rýchlo“ spomína Peter Dechet „pamätám si, ako som jeden piatkový večer koncom roku 2019 Janke posielal melódiu, či ju nenapadne nejaký námet. Asi o 30 minút mi prišla prvá sloha od Janky s námetom a tá ma natoľko inšpirovala, že zo mňa, ako sa hovorí na šupu, vypadol celý text. Na ďalší deň sme si sadli, chytili sme gitaru a pesnička bola na svete. Pri skúšaní v nás skrsol nápad, že je to ideálna pieseň na duet. A hneď sme aj začali rozmýšľať, kto by sa na skladbu najviac hodil. A tu, tak ako pieseň sľubne začala vznikať, sa jej cesta na svet začala komplikovať.“

Janka spomína na výber partnera do duetu: „Priznávam, že Peter Juhás nebola prvá voľba, no sme veľmi radi, keď zareagoval na našu ponuku s tým, že sa mu, ako on rád hovorí „songa“, veľmi páčí a že rád príjme ponuku na spoluprácu.“ Celú prípravu piesne však sprevádzalo množstvo problémov a komplikácií. V prvý nahrávací deň Peťa Juhása poštípalo „niečo“ na nohe, ktorá mu opuchla a dostal takú silnú reakciu, že koniec dňa skončil v posteli, vo vysokej horúčke. Keďže tento stav výrazne ovplyvnil nahrávku, rozhodli sme sa niektoré časti ešte raz prespievať, keď už Peťo bude v poriadku.

„Peťo Juhás podal aj napriek zdravotným problémom až heroický výkon, keď ku koncu už nevládal stáť na nohách, no napriek tomu pracoval na plno a dal do piesne všetko. Jeho jedinečný prejav a farba hlasu dala pesničke nakoniec jej finálny charakter a atmosféru, za čo Peťovi na tisíckrát ďakujeme“ dodala Janka.

Okrem vokálov sa museli niekoľkokrát prehrávať aj iné hudobné party, niekoľkokrát sa menil aranž, vzhľadom na vyťaženosť Petra Juhása sme museli veľmi detailne plánovať termín spoločného nahrávania a ešte do toho všetkého prišla aj korona kríza, ktorá aj Jane a Petrovi, rovnako ako asi všetkým úplne zmenila život a stopla všetky plány. „Ako keby nám sama pesnička chcela ukázať a chcela dať pocítiť na vlastnej koži, o čom jej text vlastne je“ spomína Jana. Realizácia singlu trvala takmer rok. Nahrávanie, mix a mastering už tradične bol zverený domácemu nahrávaciemu štúdiu Vladislava Leškovského, bubeníka a spoluproducenta Jankinej kapely, Whateverstudio. Elektrické gitary aj tento krát nahrával bluesový mág a výborný gitarista René Lacko. Basgitarové party nahrávala stálica Jankinej kapely basgitaristka Marta Halušová. Akustické gitary si ako vždy „nabrnkal“ sám spoluautor hudby a textu Peter Dechet.

Jane a jej manažérovi a gitaristovi Petrovi Dechetovi sa nakoniec podarilo prekonať všetky prekážky a paradoxne v novembri piatok 13teho, vydali duet spoločne s videoklipom na svet.

Videoklip ku piesni sa natáčal v polčase korony medzi prvou a druhou vlnou. Tanečné scény boli točené v Pension & Restaurant Meridiana Bojnice, v krásnych priestoroch a výbornom podniku Paťa Kucku a jeho brata, nášho futbalového reprezentanta, Juraja Kucku. “Touto cestou by sme chceli veľmi pekne Paťovi a Jurajovi poďakovať, že nám poskytli svoje priestory a zázemie a umožnili tak realizovať náš klip.”

Od samého začiatku bolo rozhodnuté, že klip bude tanečný. Pre prípravu choreografie a samotné odtancovanie oslovili výborného tanečníka, tanečného pedagóga konzervatória Dezidera Kardoša v Topoľčanoch a vedúceho folklórneho súboru Vtáčnik, Tomáša Bakytu a výbornú tanečníčku, bývalú Tomášovi žiačku, dnes už tiež učiteľku tanca v súkromnej tanečnej škole Fantastic v Prievidzi Andriánu Hudákovú. Pri choreografii mali úplne voľnú ruku a stvárnenie celej piesne do tanca bolo len na nich a ich tanečnom umení.

Kamery v klipe sa zhostil Peter Peo Sihelský. Strih a postprodukciu realizoval výborný Anton Antokhov s manželkou zo ZEFIR production.

A čo o samotnej piesni na záver hovorí samotná Jana?
„Akosi sa obyčajný svet, na ktorý sme boli zvyknutí mení na virtuálny…a my sme zostali akoby „zamknutí v obrazoch“…ak nám sú v živote hádzané prekážky pod nohy, dôležité je veriť a bojovať sám za seba…tak ako to bolo aj pri tvorbe samotnej tejto piesne.. Celá pieseň vznikala tak nejak zvláštne s rôznymi prekážkami a je akousi spomienkou na to, ako sme to celé nakoniec dobojovali… Dôležité je veriť v samého seba.“


Jana Krištof Lehotská

Viac o téme: #janakristoflehotska #novinka #peterjuhas #singel #Tisíckrát