Takmer zomrel, ale dostal druhú šancu. TV Markíza prinesie nový seriál podľa skutočných udalostí.

Lukáš Kočišek, TV Markíza

Televízia Markíza už v januári 2022 zaradí do vysielania úplne nový 16-dielny dramatický seriál z lekárskeho prostredia s názvom Druhá šanca, ktorý je natočený na motívy skutočných udalostí. Divákov zavedie do života úspešného lekára, ktorému sa v priebehu jedného okamihu zrúti celý život. V hlavnej úlohe sa predstaví obľúbený herec Ján Koleník, diváci sa však môžu tešiť aj na mnohé ďalšie známe i neopozerané tváre.

„Druhá šanca je moderný, originálny a strhujúci seriál, ktorý má potenciál osloviť a nadchnúť širokú skupinu divákov TV Markíza,“ hovorí Silvia Majeská, programová riaditeľka skupiny Markíza. „Naozaj silný a unikátny príbeh, pútavé zápletky, emotívne situácie, zaujímavé lekárske prípady, a v neposlednom rade skvelé herecké výkony, to sú hlavné dôvody, prečo by si diváci túto seriálovú novinku rozhodne nemali nechať ujsť,“ dodáva.

Ústrednou postavou seriálu je úspešný a ambiciózny lekár MUDr. Andrej Fabián, ktorému však následkom ťažkého poranenia mozgu vypadne z mysle posledných dvanásť rokov života. Musí tak postupne objavovať svet okolo seba a aj svoj osobný i profesijný život. Dej je vsadený do prostredia Nemocnice Bezručova, priestor v seriáli teda dostanú aj vzťahy medzi lekármi.

„Je to pre mňa výborná herecká príležitosť, zahrať si postavu v troch úplne odlišných obdobiach života. Úspešného empatického lekára, zatrpknutého neobľúbeného šéfa, a zlomeného chlapa, ktorý si hľadá cestu k životu, ktorý už raz prežil, s totálne odlišným prístupom. Vymazať 12 rokov života je jedna vec, ale nanovo prežiť rodinné traumy, ktoré mali byť zahojené, vzťahy, ktoré boli vyrovnané, lásky, ktoré dávno vyprchali, učiť sa veci, ktoré boli každodennou rutinou, odznova spoznávať ľudí, ktorí boli starí známi, je druhá šanca,“ povedal o svojej postave obľúbený a charizmatický herec Ján Koleník.

Populárny herec si v seriáli Druhá šanca vôbec prvý raz vo svojej kariére oblečie biely lekársky plášť. Obzvlášť v tomto neľahkom období je to pre neho silný moment. „Povolanie doktora som ešte nestvárňoval. A som rád, že môžeme týmto projektom vzdať hold tejto profesii, venovať sa večnému vzťahu pacient a lekár, kde končí chladná medicína a začína empatia a psychológia. Kde hľadanie diagnózy je detektívka medzi tajomstvami pacientov a ich rodín,“ dodal.

Postavu Fabiánovej bývalej manželky a riaditeľky nemocnice Adely Tibenskej stvárni sympatická herečka Lívia Bielovič. „Adela je žena mnohých tvárí. Vidíme ju v momentoch, kedy navonok pôsobí vyrovnane a chladne, no vnútorne je rozorvaná. Prežíva široký diapazón emócií, ktoré sa stále snaží držať pod kontrolou. Sú však situácie, ktoré ju napriek jej profesionalite vo vzťahu k práci prevalcujú. Či ako riaditeľku nemocnice, udržujúcu si za každých okolností profesionálny prístup a dekórum, či ako milujúcu partnerku a matku alebo ženu, ktorou lomcujú pocity k človeku, ktorý ju v živote zasiahol asi najviac. Je to skrátka žena, ktorá zanecháva dojem. Záhadná, s množstvom tajomstiev,“ prezradila o svojej seriálovej postave.

V seriáli ďalej diváci uvidia celý rad známych i neopozeraných hereckých tvárí, napríklad hviezdu z Oteckov Vladimíra Kobielskeho, Ráchel Šoltésovú a Adama Bardyho z Pána profesora, Dana Heribana z Hornej Dolnej, Sarah Arató z Najhoršieho týždňa môjho života, ale tiež Janu Majeskú, Zuzanu Norisovú, či Michaelu Majerníkovú.

Druhá šanca je slovenskou adaptáciou úspešného talianskeho seriálu DOC – Nelle tue mani, ktorý už bol medzičasom vysielaný v mnohých krajinách po celom svete. Inšpiráciou bol skutočný osud talianskeho lekára Pierdante Piccioniho, ktorý svoj neobvyklý príbeh vydal v knižnej podobe, natočila ho aj televízia a odvtedy je známy ako „Doktor Amnézia“.

Slovenská adaptácia vzniká v spolupráci so spoločnosťou Beetle producenta Petra Kelíška, ktorá pre TV Markíza vyrába napríklad aj seriálový hit Sestričky, či úspešný komediálny seriál Najhorší týždeň môjho života. O režisérsku stoličku sa delia Matúš Libovič, Peter Hoferica a Braňo Mišík.

„Podarilo sa nám dostať na Slovensko projekt, aký tu ešte nebol. Svojou kvalitou, témou a modernosťou môže pokojne konkurovať poprednej európskej tvorbe. Jána Koleníka budú mať diváci možnosť vidieť v úplne novej hereckej polohe, s ktorou si poradil naozaj virtuózne. Zároveň celý herecký tím tohto projektu je skutočne ako jedna rodina a vzájomne sa dopĺňajú, čo bude, verím, vidieť aj na výsledku,“ povedal producent seriálu Peter Kelíšek.

„Prinášame silný príbeh o druhej šanci na život. Každý z nás niekedy zažil pocit, kedy by chcel vrátiť čas a chcel by mať tú možnosť napraviť svoje vlastné chyby. Nie vždy sa dajú zásadné rozhodnutia vrátiť späť, ale nie je to nemožné. A o tom je náš seriál,“ dodal.

Druhá šanca je ďalším projektom, pri ktorého výrobe TV Markíza aplikuje zásady zeleného natáčania. Aj v tejto produkcii je prítomný green runner, ktorý dohliada na udržateľný prístup produkcie. Cieľom green filming stratégie je postupne preklopiť jej piliere do produkcií tak, aby sa stali prirodzenou súčasťou nakrúcania.

Viac o téme: #druhasanca #jankolenik #seriál #tvmarkiza