Anka Repková hovorí vo svojej (staro)novej piesni „Svet je naopak“

Svet je naopak a my máme príležitosť na sebareflexiu. Myslí si speváčka, skladateľka a textárka Anka Repková. Pieseň Anky Repkovej Svet naopak vyšla na jej albume Som pravdivá síce už v roku 2017, zdá sa však akoby jej text predstihol dobu. Neuveriteľne totiž reflektuje súčasnú podobu sveta.

Ankiným impulzom k napísaniu textu piesne boli udalosti roku 2004, konkrétne víchrica, ktorá zvalila 12600 hektárov našich lesov a obraz Slovenska tak za pár hodín zmenila na nepoznanie. Ako sama hovorí: „Bola to pre mňa veľká rana a bola som z toho veľmi smutná.. V priebehu svojho života som sa však naučila svoj smútok, bolesť či akékoľvek nepríjemné pocity a emócie zobrať a pretransformovať ich kreatívnou formou na niečo nové, dobré. Ak ste už niečo také v živote spravili, určite viete, že je to oslobodzujúci pocit.“ Text, ktorý vtedy napísala si počkal pár rokov, kým z neho vznikla pieseň a tá sa nakoniec stala úvodnou jej albumu Som pravdivá. Napriek prvotnej inšpirácii však nejde o pochmúrnu pieseň. Práve naopak. Je energická a roztancuje vás.

„Covid-19 zasiahol celý svet, zmenil a ovplyvnil nielen ten vonkajší svet, ale aj náš vnútorný. Svet, ako sme ho poznali doteraz sa zásadne mení a dáva nám možnosť zreflektovať sa, svoje správanie a myslenie. Máme príležitosť venovať pozornosť sebe samým a zahĺbiť sa do svojho vnútra. Začať myslieť a konať inak, zo srdca.“ To je aj jedno z posolstiev, ktoré Anka prináša vo svojej inšpirujúcej tvorbe. Pomocou piesní, umeleckých textov a riadenej meditácie, ktorá uzatvára celý album Som pravdivá, poslucháčov sprevádza cestou z vonkajšieho sveta do ich vnútorného a pomáha im k vnútornej transformácii.

Na tvorbe piesne Svet naopak sa Anka hudobne spolupodieľala s basgitaristom Martinom Gáborom, na aranžmánoch vokálov sa v štúdiu vybláznil Kamil Mikulčík, ktorý ich zároveň aj naspieval spolu so Samuelom Hošekom. Bicích sa ujal energický Stanislav Kociov a gitary Milan Medek, ktorý je dvorným gitaristom Adama Ďuricu. Klávesy nahral Vašo Michalčík – autor Ankinej piesne Vyznanie, ktorá sa tiež nachádza na albume Som pravdivá. Tak ako celý album, aj Svet naopak sa nahrával v bratislavskom štúdiu Dubovskymusic. Zmixovali a zmastrovali ho Rastislav Dubovský a Juraj Lehuta.

Informácie o Anke:
Anka Repková je speváčka, skladateľka, textárka, hlasová koučka, zbormajsterka a herečka.
Počas svojej kariéry spolupracovala s umelcami, ako sú napr. český spevák Dalibor Janda, taliansky spevák Drupi, americká hviezda Broadwaya Moya Angela, britský spevák a vokalista svetových hviezd Daniel Thomas alebo zakladateľka British Gospel Arts Andrea Encinas. Do svojich muzikálov ju obsadili známi slovenskí aj českí režiséri Jozef Bednárik (Rocky Horror Show), Filip Renč (Rebelové) či Jozef Gombár (Vlasy). Okrem muzikálov ste ju mohli vidieť aj v činohre a TV. Má za sebou stovky koncertov nielen na Slovensku, ale aj v Čechách, Londýne, Bologni a Nemecku. Ako sólistka Big Bandu Gustava Broma svojím spevom zaujala aj v TV Show Let’s Dance a Bailando na TV Markíza. Ankinemu poslednému albumu Som pravdivá (2017) predchádzalo EP Vyznanie (2014) a debutový album Áno, už to viem… (2006). Jej piesne nájdete aj na viacerých CD kompiláciách.

Anka je tiež organizátorkou – od r. 2016 pozýva na Slovensko zahraničných umelcov svetového formátu, s ktorými sa spája na spoločných koncertoch a speváckych workshopoch. 18 rokov sa aktívne venuje hlasovému koučingu. Vedie hlasové kurzy, workshopy, hodiny spevu, vytvorila online video kurz Otvor svoj hlas a v roku 2015 založila svoj spevácky Zbor Anky Repkovej – Spievanie nás baví, v ktorom má 40 členov.

Anka sa, aj po skončení hudobno-dramatického štúdia na Konzervatóriu v Bratislave, neustále rozvíja v speve a interpretačnom umení, a to pod vedením tých najlepších hlasových koučov v Londýne, Prahe a New Yorku. Napr. aj u legendárnej Joan Lader – hlasovej koučky hviezd, ako sú Madonna, Dianne Reeves, Sting a pod.


℗ AR MUSIC s.r.o.

Viac o téme: #ankarepkova #pieseň #singel #song #svetjenaopak