Vianočná pieseň, ktorá vo vás prebudí tú pravú vianočnú náladu.

Pieseň Svetlo vás spomalí, stíši a sprítomní. Budete mať pocit spolupatričnosti, úcty a tolerancie. Jej autorkou je speváčka Anka Repková.

Pieseň vznikla spontánne ako odpoveď na inšpiráciu, ktorej hlavným zdrojom bola vianočná pieseň od speváčky Enya. „Keď som ju znova vo voľnom čase počúvala, vzbudila vo mne taký zvláštny vianočný pocit. Sadla som si ku klavíru a za štyri hodiny som skomponovala hudbu. Aranžérsky šlo v tom čase o môj prvý počin,“ priznala Anka, ktorej pri aranžovaní pomohol basgitarista Martin Gábor. Spolupodieľala sa s ním aj na ďalších piesňach, ktoré sú rovnako ako pieseň Svetlo súčasťou jej albumu Som pravdivá.

Pieseň svetlo sa vyznačuje komorným, ale zároveň plným zvukom, ktorého dôležitú časť tvoria sláčikové nástroje. Práve vďaka aranžmánom získala skladba priezračnosť, meditatívnosť a špecifickú atmosféru. „Milujem zvuk sláčikových nástrojov. K tejto piesni sa priam pýtali, a preto sme ju nahrali so sláčikovým kvartetom, ktoré je súčasťou viacerých piesní na albume,“ doplnila Anka.

S textom to bolo zložitejšie, keďže Ankiným zámerom bolo vyjadriť ducha Vianoc bez použitia slov ako Vianoce, ligoce, stromček, hviezda a podobne. Ústrednými témami textu sa tak stalo večné svetlo, láska, mier a radosť. Zdanlivo sprofanovaným slovám dodáva autentickosť úprimný interpretačný prejav a súlad textu s hudbou.

Pieseň má aj svoju vizuálnu podobu. Videoklip vznikol vďaka intenzívnej práci pomerne rýchlo. „Najprv som si myslela, že pre nedostatok času dokončím len samotnú nahrávku. Keď sa však stretne vôľa a inšpirácia s ochotou ľudí, ktorí chcú pomôcť, nič nie je nemožné,“ konštatuje Anka. Video sa nahrávalo v Divadle Nová scéna v štúdiu Olympia v rámci vianočného večierka spisovateľky a transformačnej koučky Kataríny Zacharovej. Čiernobiele zábery podčiarkujú komorný charakter skladby, pričom obrazom celej kompozície sa vinie motív svetla. V pozadí klipu je vidieť aj Zbor Anky Repkovej – Spievanie nás baví, ktorí počuť aj v samotnej nahrávke. Zbor v štúdiu posilnil aj profesionálny spevák Ján Slezák a speváčky Diana Demecsová, Dominika Debnárová a Lenka Fecková. Ankin zbor totiž navštevujú amatérski speváci a speváčky, ľudia rôznych povolaní, pre ktorých je spev relaxom a zábavou v ich voľnom čase. K založeniu zboru, v septembri 2015, speváčku inšpirovalo jej účinkovanie v londýnskom gospelovom zbore. Vedie ho doteraz, aj keď kvôli momentálnej situácii nie osobne, ale online.

Informácie o Anke: 
Anka Repková je speváčka, skladateľka, textárka, hlasová koučka, zbormajsterka a herečka.
Počas svojej kariéry spolupracovala s umelcami, ako sú napr. český spevák Dalibor Janda, taliansky spevák Drupi, americká hviezda Broadwaya Moya Angela, britský spevák a vokalista svetových hviezd Daniel Thomas alebo zakladateľka British Gospel Arts Andrea Encinas. Do svojich muzikálov ju obsadili známi slovenskí aj českí režiséri Jozef Bednárik (Rocky Horror Show), Filip Renč (Rebelové) či Jozef Gombár (Vlasy). Okrem muzikálov ste ju mohli vidieť aj v činohre a TV. Má za sebou stovky koncertov nielen na Slovensku, ale aj v Čechách, Londýne, Bologni a Nemecku. Ako sólistka Big Bandu Gustava Broma svojím spevom zaujala aj v TV Show Let’s Dance a Bailando na TV Markíza. Ankinemu poslednému albumu Som pravdivá (2017) predchádzalo EP Vyznanie (2014) a debutový album Áno, už to viem… (2006). Jej piesne nájdete aj na viacerých CD kompiláciách.

Anka je tiež organizátorkou – od r. 2016 pozýva na Slovensko zahraničných umelcov svetového formátu, s ktorými sa spája na spoločných koncertoch a speváckych workshopoch. 18 rokov sa aktívne venuje hlasovému koučingu. Vedie hlasové kurzy, workshopy, hodiny spevu, vytvorila online video kurz Otvor svoj hlas a v roku 2015 založila svoj spevácky Zbor Anky Repkovej – Spievanie nás baví, v ktorom má 40 členov.

Anka sa, aj po skončení hudobno-dramatického štúdia na Konzervatóriu v Bratislave, neustále rozvíja v speve a interpretačnom umení, a to pod vedením tých najlepších hlasových koučov v Londýne, Prahe a New Yorku. Napr. aj u legendárnej Joan Lader – hlasovej koučky hviezd, ako sú Madonna, Dianne Reeves, Sting a pod.

 


© Anka Repková, 2015

Viac o téme: #ankarepkova #Svetlo #vianocnapiesen