RTVS uvedie v televíznej premiére film Správa i ďalšie programy k Medzinárodnému dňu pamiatky obetí holokaustu.

Stanislav Čačko, RTVS

V stredu, 26. januára o 20.30 h bude vysielanie Jednotky RTVS patriť dôležitým posolstvám a odkazu na udalosti nie tak dávnej svetovej histórie. Film Správa v réžii Petra Bebjaka nám v predvečer Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu pripomenie časť dejín, na ktorú by sme nemali zabudnúť. RTVS si tieto udalosti pripomenie aj ďalším vysielaním.

Siedmeho apríla 1944 sa Alfrédovi Wetzlerovi podarilo spolu s mladším väzňom Vrbom uniknúť z prísne stráženého tábora smrti Osvienčim. Cieľom úteku nebolo zachrániť si vlastný život, ale za-brániť umieraniu tisícok ľudí. Po smrteľne nebezpečnom putovaní dorazili na Slovensko, kde vznikla správa o genocíde. Tajnými cestami sa dostala až do rúk Winstona Churchilla a Franklina D. Roose-velta a zasiahla do vývoja 2. svetovej vojny. O tom je príbeh filmu Správa, ktorý ponúkne Jednotka divákom RTVS už v stredu 26. januára o 20.30 h, v predvečer Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu.

Snímka Správa vznikla na základe knižnej predlohy autobiografického románu Čo Dante nevidel od Alfréda Wetzlera. Réžiu mal v rukách jeden z najúspešnejších súčasných slovenských režisérov, Peter Bebjak. Vo filme sa predstaví viacero hercov, pre ktorých účinkovanie v Správe predstavovalo potrebu dokonalej prípravy, nielen psychickej, ale aj fyzickej. Jeden z protagonistov, Noël Czuczor, pre svoju rolu schudol 18 kg, jeho kolega Jan Nedbal až neuveriteľných 50 kg. „Asi dva mesiace som jedol jedno malé jedlo denne, vyfajčil 30 cigariet a keď som mal hlad, tak som si dal kávu,” spomína predstaviteľ františkánskeho kňaza.

Hlavných hrdinov, Valéra a Fredyho, stvárnili Noël Czuczor a Peter Ondrejička. Pre oboch išlo o uni-kátnu skúsenosť. „Herec chce často pochopiť, porozumieť postave, ktorú stvárňuje. Aj keď je tá postava úplne iná, než on sám. Ale ako možno pochopiť niečo tak extrémne, ako je nevedieť, či sa dožijete večera, alebo ďalšieho rána? To nemôžete skutočne pochopiť,” povedal Noël, pre ktorého nešlo o prvú väčšiu hereckú skúsenosť. Tematickým dosahom však azda najrelevantnejšiu.

Noëlov kolega, Peter Ondrejička, sa zamýšľal najmä nad hrdinstvom osobností Wetzlera a Vrbu: „Spočívalo v tom, že napriek tomu, že riskovali pri úteku, neskončilo sa to len záchranou ich životov. Ich snahou bola záchrana všetkých ostatných, ktorí to zažívali alebo ešte len mali zažiť. Ich ľudskosť v časoch, kedy jej bolo málo, je obdivuhodná.”  Diváci si mohli snímku Správa pozrieť aj v USA, Španielsku, Veľkej Británii, Francúzsku, Nemecku či Japonsku. Diváci RTVS si ju budú môcť spolu s hrdinami prežiť už 26. januára na Jednotke.


RTVSOfficial

Medzinárodnému dňu pamiatky obetí holokaustu venuje RTVS vysielanie aj v ďalších dňoch
Na Dvojke uvedie už v utorok 25. januára o 12.55 h dokumentárny film o priekopníkovi slovenskej kinematografie Eduardovi Schreiberovi a jeho filmovej múze pod názvom Grimasy Friederiky Schüllerovej, o 21.10 h dokument o osude židovskej rodiny artistov Keď sa diabol zmiluje a o 23.20 h príbeh dvoch slovenských utečencov z koncentračného tábore v Osvienčime v r. 1944 s názvom 32 utajovaných strán – správa z pekla. V stredu 26. januára Dvojka uvedie o 13.00 h diskusnú reláciu o spoločenských fenoménoch Večera s Havranom s podtitulom Wetzlerova a Vrbova správa, o 23.40 h vo Chvíľke poézie zarecituje židovskú modlitbu, modlenú pri stavaní náhrobného kameňa, Milan Ondrík a o 23.45 h Dvojka uvedie dokument o Slovákoch, ktorí počas druhej svetovej vojny pomáhali Židom, pod názvom Spravodliví.

Vo štvrtok 27. januára prinesie Dvojka o 12.30 h televízny dokument o slovenských Židoch v Izraeli, ktorí nezabudli na ľudí, ktorí im zachránili život počas slovenského štátu pod názvom Nezabudli sme…; o 20.10 h je pre divákov na Dvojke pripravený príbeh tragickej lásky slovenského chlapca a židovského dievčaťa v rokoch 2. svetovej vojny Námestie svätej Alžbety, o 21.35 h podobenstvo o konflikte umenia a moci, zasadené do obdobia Slovenského štátu Organ a o 23.10 h film V TICHU, ktorý otvára 5 osudov židovských hudobníkov a interpretov, ktorým klavír a hudba pomohli uľahčiť utrpenie v koncentračných táboroch, prípadne zmierniť strach pred neodvratným príchodom blížiacej sa smrti. Napokon v piatok, 28. januára o 16.20 h si Dvojka v relácii Regina pripomenie spomienky židovských obetí na utrpenie holokaustu.

Trojka uvedie 27. januára o 22.30 h televízny dokument z cyklu Slovensko naše o jednej zo zakladateľských postáv slovenskej fotografie po II. svetovej vojne – Magdaléne Robinsonovej pod názvom Zamurované fotografie Magdalény Robinsonovej. Ide o významnú umelkyňu, ktorá prežila Osvienčim a v roku 1967 ako prvá žena – fotografka odcestovala pracovne do Izraela, aby zrealizovala svoj sen – knihu fotografií o tejto krajine.

Spomienku na tragickú históriu ľudstva neopomenie vo svojom vysielaní ani rozhlas
V pondelok 24. januára bude v Rádiu Regina Západ po 15.30 h v rubrike História redaktor Michal Herceg zisťovať, ako deťom priblížiť ťažkú tému holokaustu, v rozhovore s historičkou Michalou Lônčikovou a etnologičkou Monikou Vrzgulovou, ktorá niekoľko mesiacov študovala v múzeu holokaustu vo Washingtone a vo štvrtok 27. januára po 11.00 h v relácii Predpoludnie s Rádiom Regina Západ Jana Obrancová navštívi Múzeum holokaustu v Seredi. Poslucháčom ponúkne Rádio Regina Západ spomienky preživších holokaustu (nielen z tábora v Osvienčime). Rádio Regina Stred odvysiela vo štvrtok 27. januára po 14.10 h príspevok K. Košíkovej „K Medzinárodnému dňu pamiatky obetí holokaustu s Jozefom Klementom zo Zvolena“. Rádio Regina Východ uvedie vo štvrtok, 27. 1. o 10.10 h rozhovor so psychologičkou Luciou Ištvánikovou pod názvom Transgeneračná holokaustová trauma. Rádio Slovensko si Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu pripomenie vo štvrtok 27. januára publicistikou a v nedeľu, 30. januára predpoludním, odvysielaním programu Encyklopédia spravodlivých.

Viac o téme: #medzinarodnydenpamiatkyobetiholokaustu #RTVS #Správa