Ivan Mládek oslávi 80-ku jubilejnou reedíciou debutových albumov.

Mgr. Adriána Čahojová, SUPRAPHON a. s.

V pondelok 7. februára 2022 oslávi skladateľ, textár, hráč na bendžo a spevák Ivan Mládek osemdesiate narodeniny. Pri tejto príležitosti vydáva Supraphon v komplete 2CD jubilejnú reedíciu prvých dvoch albumov jeho legendárneho Banjo Bandu: „Dobrý den!“ a „Nashledanou!“. Nové vydanie je doplnené dvoma desiatkami bonusov. Album „Dobrý den!“ z roku 1976 navyše vychádza po 45 rokoch i na vinyle.

Hoci Ivan Mládek na tom rozhodne nebazíruje, vydavateľstvo Supraphon v týchto dňoch pripomína jeho tohtoročné 80. narodeniny výročnou reedíciou dvoch albumov Banjo Bandu z rokov 1976 a 1977. Tieto kultové albumy sú prehliadkou dodnes dokonale funkčných a koncertne preverených hitov, spájajúcich účinné melódie, vtipné slová a štýlovú hudobnú podobu.

Publicista Čestmír Klos v pôvodnej sleeve-note albumu „Dobrý den“ pochvalne píše o interpretačnej tvári, muzikantskom nadhľade, aranžmánoch, textoch a jednote i pestrosti. Kratučké, často len zhruba 2-minútové skladby, sú koncentrovanou zábavou, presvetľujúcou inak temnú druhú polovicu 70. rokov. Profesionálne znamenité texty s využitím neočakávaných vtipných rýmov a nezabudnuteľné refrény sa zapísali do histórie.

Banjo Band vždy tvorili výborní, do daného žánru i vizuálne skvelo zapadajúci muzikanti a len zdanlivo ochotnícki speváci. Dohromady ide jeden z oprávnene mimoriadne trvanlivých fenoménov, nezničiteľný ani milióntym vypočutím či stým vzhliadnutím televízneho „klipu“. Dáša N. a Dáša mlsná, Linda, křeček, pantáta s kantátou, nevědomí medvědi, ztracené sako, Jožin z bažin, švagr s bagrem, zmalovaná dívka s dolíčky či Prachovské skály sú len zlomkom 54 lahôdok na 2CD a 18 piesní na originálnom LP, ktoré v piatok 4. februára 2022 vydáva Supraphon.

Tri otázky pre Ivana Mládka:

Ktorú svoju pesničku máte najradšej a prečo?
Už niekoľkokrát som povedal, že všetky svoje pesničky mám rovnako rád, pretože mi nečakane umožnili živiť sa celý život hudbou. Len s brnkaním na banjo a bez pesničiek by sa mi to nepodarilo.

Čo vám v tejto obtiažnej pandemickej dobe robí radosť? Maľujete nejaký ďalší obraz, či snáď píšete knihu, alebo sa rodí nová pesnička?
Už asi 20 rokov nič nepíšem ani neskladám, a ako hovorí Poirot, mozgovú kôru už využívam len na vymýšľanie obrazových námetov.

Máte pred sebou niekoľko koncertov (v Děčíně 26.1., v Prahe 24.2. v KD Barikádníků; 23.3. v Divadle Broadway) – budú to tzv. „výnimočné narodeninové koncerty“? Na čo sa môžu fanúšikovia tešiť?
Na to, že okrem môjho sprievodného slova a exhibície našich komikov si vypočujú staré pesničky Banjo Bandu takmer v rovnakom prevedení a takmer na rovnakej umeleckej, pre niekoho neumeleckej, úrovni ako na prvých elpéčkach, ktoré teraz Supraphon tak príhodne „oprášil“.

Viac o téme: #2CD #80. narodeniny #ivanmladek #LP #reedícia