Tretia séria Bordertown vás vráti do mrazivých severských dní plných násilia a temnoty

Problémový detektív, vrchný inšpektor Kari Sorjonen sa vracia do finále sezóny tohto pochmúrneho krimi seriálu, a čelí svojim najhorším obavám a úhlavnému nepriateľovi.

Nová sezóna ocenenej fínskej kriminálnej série Bordertown na Netflixe sa odohráva počas prudkej zimy v Lappeenranta (fínske jazerné mesto, 30 km od ruských hraníc). V inom svete by bola Lappeenranta v zime vaša Narnia. Ale v Bordertowne neexistuje žiadna mágia, iba vražda.

Bordertown má v sebe viac ako len temné scény. Je to klamne ospalé mesto, malátne zápletky, ktoré sa tiahnu počas niekoľkých epizód, zločiny s vrstvami čiastočných zápletiek, retrospektívy a paralelné vlákna, ktoré vám povedia, prečo sa váš napätý detektív nikdy neusmieva alebo nespí a vždy ho prenasledujú zlé spomienky. Ak ste sledovali seriály Trapped, Deadwind, Hinterland alebo Broadchurch, tak viete, ako to funguje. Toto všetko vám Bordertown prinesie na striebornom podnose.

Kari Sorjonen, výstredná postava Útvaru závažnej trestnej činnosti, ktorý na začiatku 3. sezóny stratí manželku kvôli rakovine, sa snaží spojiť so svojou citlivou dcérou, aj keď ho znepokojuje množstvo šokujúcich zločinov. Rovnako ako v predchádzajúcich sezónach sa dejové príbehy prelínajú a vidíme, že Kari a jeho kolegyňa Lena potichu zápasia so svojimi osobnými životmi i profesionálnymi výzvami. Čo však dáva vyniknúť každému z príbehov tejto sezóny, je majstrovský prístup k rodinnej dynamike a vážne vyšetrovanie trestných činov. Neprajné rozhovory nasledujú po nežných chvíľach a niekedy môže hravé popichovanie vzdialeného rodiča povedať viac ako akékoľvek veľkolepé gesto lásky.

Všetko, čo sa týka sezóny 3, sa javí chladným – doslova aj inak. Ale pod mrazivým povrchom vrie veľa drámy, ktorú šikovne sprostredkujú herci, ktorí sa vyžívajú v jemnom a prirodzenom hraní. Sherlokovský Kari získal svojho Moriartyho v podobe svojho úhlavného nepriateľa Lassala, ktorého motívy by sa zhodovali s motívmi legendárnych beletristických psychopatov.

Zločiny v sezóne 3 v Bordertowne nerobia žiadne ústupky nevinným. Deti ani starší ľudia nie sú ušetrení a precízne zabíjanie vedie k tomu, že vám v niektorých chvíľach zviera žalúdok. V drsnom prostredí tohto ľadového sveta, kde je pravdepodobné, že sa nestretnete s ľuďmi celé hodiny a obloha má veľa odtieňov šedej, je geniálny Kari rovnako doma ako ľudia, ktorých pomáha uväzniť.


Trailer 44wali

Viac o téme: #3. sezóna #Bordertown #finskyserial #krimi