Album Phidylé Kateřiny Kněžíkovej je nominovaný na cenu BBC Music Magazine Award.

Mgr. Adriána Čahojová, SUPRAPHON a. s.

Album Phidylé, ktorý sopranistka Kateřina Kněžíková nahrala s Janáčkovou filharmóniou Ostrava a s dirigentom Robertom Jindrom, slávi medzinárodné úspechy (Gramophone Editor’s Choice). Najnovšie sa ocitol vo výbere troch albumov nominovaných na BBC Music Magazine Award v kategórii „Vocal“.

BBC Music Magazine Awards sú venované výhradne klasickej hudbe a na rozdiel od väčšiny iných prestížnych cien tu o víťazovi jednotlivých kategórií rozhoduje prostredníctvom internetového hlasovania široká verejnosť na celom svete. Verejné hlasovanie je spustené a potrvá do 28. februára 2022.

Svoj supraphonský sólový debut sopranistka zostavila z okúzľujúcich piesní fin de siecle, „…z piesní, ktoré sú môjmu srdcu a hlasu obzvlášť blízke; všetky sú z prelomu 19. a 20. storočia, s nádychom impresionizmu.“ Na začiatku stáli Kouzelné noci, ktoré Martinů komponoval na verše čínskej poézie. Objavom pre mnohých budú piesne Henriho Duparca. Po hrdinke jednej z nich – prostej a zbožnej dedinčanke Phidylé – sólistka pomenovala celý album. Exotika, spojenie s prírodou a s vlastnou intuíciou vyžarujú zo všetkých piesní. Janáčkova filharmónia Ostrava s dirigentom Robertom Jindrom na nahrávke vytvorila nádherné farebné plátno pre zlatú linku sopránu Kateřiny Kněžíkovej.


SUPRAPHON

Celkom 27 albumov, ktoré boli nominované, sú z vlaňajšej produkcie 17tich významných vydavateľských spoločností z celého sveta. Nominácie sú rozdelené do 9tich kategórií (komorný, orchestrálny, koncertný, chorálny, operný, inštrumentálny, vokálny, nováčik a premiéra) a predstavujú to najlepšie z približne 175 nahrávok recenzovaných v BBC Music Magazine v priebehu uplynulého roka. Medzi hviezdnymi interpretmi nominovaných nahrávok sa tento rok objavili mená ako Cecilia Bartoli, Lucy Crowe, Iestyn Davies, Frank Peter Zimmermann, Patricia Kopačinskaja, Sol Gabetta, Krystian Zimerman, Alina Ibragimova, Kate Lindsey, Michael Spyres, Sitkovetsky Trio, Academy of Ancient Music, Camerata Bern, London Symphony Orchestra & Antonio Pappano a Sir Simon Rattle či Bamberg Symphony Orchestra & Jakub Hrůša.

Ceny budú vyhlásené 28. apríla 2022 počas slávnostného galavečera BBC Music Magazine Awards v Kings Place v Londýne.

Viac o téme: #bbcmusicmagazineaward #katerinaknezikova #Phidylé