Woody Allen, tvorca oscarových filmov sa dnes dožil svojich 85 rokov

„Smrť je stav neexistencie. Čo nie je, neexistuje. Smrť teda neexistuje.“ Tieto a mnoho ďaľších výrokov nájdete vo filmoch Woodyho Allena, ktoré či už to sú drámy alebo komédie, sú osobnou výpoveďou autora a mnohé odzrkadľujú jeho skutočný vzťah k umeniu, náboženstvu a láske.

Allan Stewart Konigsberg, alebo „Woody“ Allen je americký režisér, spisovateľ, herec a komik, ktorého kariéra trvá viac ako šesť desaťročí a niekoľko jeho filmov bolo ocenených Oscarom. Svoju kariéru začal ako autor komédií v komediálnom programe Sida Caesara Your Show of Shows, kde spolupracoval s Mel Brooksom, Carlom Reinerom, Larrym Gelbartom a Neilom Simonom.

Neskôr začal písať materiál pre televíziu, vydal niekoľko kníh s poviedkami a písal humoristické diela pre The New Yorker. Na začiatku 60. rokov účinkoval ako stand-up komik v Greenwich Village po boku Lennyho Brucea, Elaine Mayovej, Mika Nicholsa a Joan Riversovej. Tam vyvinul štýl monológu a osobnosť neistého intelektuála, ktorý si udržiava a ktorý sa značne líši od jeho osobnosti v skutočnom živote. V 60. rokoch vydal tri komediálne albumy, pričom za svoj komediálny album z roku 1964 s názvom jednoducho Woody Allen získal nomináciu na cenu Grammy.

Woody Allen zaradený do prvej päťdesiatky najlepších komikov a zabávačov všetkých čias. Do dôchodku ho to veľmi neláka, tak verme, že nám ešte niečo tento filmový kúzelník ponúkne.

Viac o téme: #85rokov #herec #komik #režisér #spisovateľ #woodyallen