Opus vydal CD reedície najvýznamnejších albumov Deža Ursinyho – Pevnina detstva a Nové mapy ticha

Renáta Tomášová, Warner Music CZ

Vzhľadom na neutíchajúci záujem fanúšikov sa Opus rozhodol znovu vydať a zaradiť do katalógu najvýznamnejšie albumy Deža Ursinyho.

Prvým z nich je Pevnina detstva, ktorý pôvodne vyšiel v roku 1978. Je to typická Ursinyho produkcia s náročnými rozsiahlejšími hudobnými kompozíciami a jedinečnými textami Dežovho autorského partnera Ivana Štrpku, pričom úvodnú miniatúru Vtáci otextoval Dušan Mitana. Základný zvuk Ursinyho sprievodnej skupiny s Jarom Filipom, Antonom Jarom a Cyrilom Zeleňákom je obohatený o hosťujúcich hráčov na dychové nástroje Dušana Huščavu a Juraja Lehotského, ako aj o sláčikový orchester vedený Milanom Tedlom. Pre fanúšikov Deža Ursinyho, ako aj pre všetkých milovníkov kvalitnej a osobitej rockovej hudby je to skutočná lahôdka.

Na album Pevnina detstva nadviazal Dežo Ursiny v roku 1979 albumom Nové mapy ticha. Autorská dvojica Dežo Ursiny a Ivan Štrpka je nezmenená, avšak Ursiny sa tu predstavuje s novou sprievodnou skupinou Burčiak s vedúcim Pavlom Daněkom. Medzi hosťami sa opäť objavuje Dušan Huščava i sláčiková skupina Milana Tedlu, ale napr. aj Marián Varga. Kuriozitou je dvojminútová skladbička Víťaz, pod text ktorej sa podpísali veľké mená slovenskej kultúry (Štrasser, Štrpka, Trančík, Ursiny, Vášová a Zajac). Ursiny sa tu predstavuje vo svojej vrcholnej autorskej i interpretačnej forme a je nesporné, že tento jeho legendárny album je dnes tou najpevnejšou súčasťou zlatého fondu slovenskej rockovej hudby.

Zoznam piesní na CD Pevnina detstva:
1. VTÁCI
2. OSTROV
3. PRIVRETÝMI OČAMI
4. NOVÉ DIEŤA
5. JEDNÉHO DŇA

Zoznam piesní na CD Nové mapy ticha:
1. NOVÉ MAPY TICHA
2. A NA TO MYSLÍM
3. NA MALEJ STANICI
4. DNES V NOCI
5. VÍŤAZ
6. ZELENÉ JABLKO
7. DOMESTIC FLIGHT
8. HÁDANKA

Viac o téme: #dezoursiny #novemapyticha #Opus #pevninadetstva #reed9cia