Týždeň francúzskeho filmu Crème de la Crème 2022 uvedie v predpremiére švajčiarsko-francúzsko-ukrajinský film Oľga!

Film Europe, Marek Suchitra

8. ročník prehliadky francúzskeho filmu Crème de la Crème sa bude konať v Bratislave a v ďalších kinách na Slovensku od 7. do 13. marca 2022. Prehliadku Crème de la Crème organizuje mediálna spoločnosť Film Europe v spolupráci s Francúzskym inštitútom na Slovensku.

Vzhľadom na vážnu celosvetovú situáciu a na podporu Ukrajiny organizátori upravili program otvorenia prehliadky. Úvodným predstavením bude švajčiarsko-francúzsko-ukrajinská snímka Oľga, ktorá mala premiéru na medzinárodnom festivale v Cannes 2021 v sekcii Týždeň kritiky. Téma filmu je dnes výsostne aktuálna: o silných emóciách, životných hodnotách, postojoch a politike. Debut francúzskeho režiséra Elieho Grappeho prináša príbeh mladej ukrajinskej gymnastky, ktorý sa odohráva v čase Euromajdanu. Hlavnú predstaviteľku Oľgu stvárnila mladá ukrajinská vrcholová športovkyňa Anastasiia Budiaškina. „Snímka Oľga je pravdivou ľudskou drámou, ktorá sa prepája so súčasným tragickým dianím na Ukrajine. Práve preto sme sa spolu s Francúzskym veľvyslanectvom a Francúzskym inštitútom na Slovensku rozhodli film uviesť na otvorení festivalu“, uviedol Ivan Hronec z mediálnej spoločnosti Film Europe.

Film sa bude počas celej prehliadky premietať v Bratislave a v kinách na Slovensku. Celá tržba z premietania tejto snímky poputuje na pomoc Ukrajine cez humanitárnu organizáciu Človek v ohrození. „Vlnu solidarity, ktorá sa od vypuknutia vojny na Ukrajine zodvihla sme v Človeku v ohrození ešte nezažili. Pomoc prichádza nielen od jednotlivcov, zapájajú sa veľké firmy, podnikatelia, ale aj umelci a známe osobnosti, ktorí sú pripravení svoj zisk venovať Človeku v ohrození. Sme veľmi vďační za všetky iniciatívy a prejavenú dôveru,“ hovorí PR manažérka humanitárnej organizácie Lenka Kačmárová. Do zbierky sa zapojili kiná po celom Slovensku a to:

V Bratislave: Kino Lumière, Kino Film Europe, Kino Mladosť, Kino Nová Cvernovka, DK Lúky;
v Košiciach: Kasárne Kulturpark, Kino Úsmev;
v Malackách: Dom Kultúry;
v Trnave: Malý Berlín;
v Dubnici nad Váhom: Kino Lastovička;
v Prievidzi: KaSC FK’93;
v Prešove: Kino Pocity;
v Žiline: Stanica Záriečie;
v Púchove: Podivný barón;
v Seredi: Kino Nova;
v Trenčíne: Artkino Metro;
v Nitre: FK Tatra, Mlyny Cinemas a Bod K.7 Nitra.


Film Europe Media Company

Vo festivalovej kinopremiére bude počas prehliadky Crème de la Crème uvedených osem snímok. Prehliadku doplnia aj dve sekcie venované výnimočným francúzskym hereckým osobnostiam. Sekcia Fokus bude venovaná francúzskej herečke Léi Seydoux a sekcia Hommage vzdá poctu nedávno zosnulému francúzskemu hercovi Gaspardovi Ullielovi.

Medzi premiérovým titulmi bude uvedená aj historická snímka na motívy Honoré de Balzaca Stratené ilúzie, ktorá pred pár dňami získala vo Francúzsku až sedem ocenení v rámci národných filmových cien César vrátane ceny za najlepší film roka.

Film Oľga otvorí prehliadku Crème de la Crème dňa 7. marca o 17:30 v sále činohry SND v Bratislave. Prehliadka bude pokračovať o 21:00 filmom Stratené ilúzie. Na otváracie filmy sú lístky v predaji na www.snd.sk. Prejaviť solidaritu a podporu Ukrajine bude možné dobrovoľným príspevkom priamo na mieste v rámci úvodného večera prehliadky alebo zaslať príspevok cez transparentný účet humanitárnej organizácie Človek v ohrození.

Viac o téme: #8. ročník #clovekvohrozeni #cremedelacreme #FIlmEurope #francuzskyinstitut