Dva svety, úplne rozdielne a napriek tomu bytostne prepojené, „Belle“.

Japonská animovaná variácia rozprávky Kráska a zviera o dospievajúcom dievčati žijúcom v dvoch svetoch. Vo svojej dedine je smutná, plachá a neobratná, ale pri každom vstupe do virtuálneho sveta sa stáva speváckou hviezdou Belle.

Majster japonskej animácie Mamoru Hosoda už pred rokmi rozprával o svojej fascinácii starou francúzskou rozprávkou Kráska a zviera a vo svojom siedmom filme ju preniesol na plátno. Urobil to však originálnym a rýdzo súčasným spôsobom. Otvára pred nami dva svety, úplne rozdielne a napriek tomu bytostne prepojené. Prvým je japonská dedina, v ktorej plachá a neobratná Suzu prežíva svoj neutíchajúci žiaľ zo smrti matky, ktorá jej vzala schopnosť spievať a odcudzila ju jej otcovi.

Druhým je virtuálny svet „U“, do ktorého môže vstúpiť ktokoľvek, začať znova a (možno aj) zmeniť svet. A práve v ňom sa Suzu mení na Belle, znova nachádza svoj hlas a vďaka svojim piesňam plným toho najúprimnejšieho citu sa stáva hviezdou „U“. Okrem obdivovateľov tu ale stretáva aj Zviera, zjazvenú obludu, zápasiacu v bojových umeniach, brutálnu, nespútanú – a samotársku. Spoločne sa vydávajú na cestu dobrodružstva, nebezpečenstva a lásky, na cestu, ktorá odhalí ich skutočné ja.

Ocenenia
2022: nominácie v kategóriách najlepší nezávislý animovaný celovečerný film, výnimočný výkon v animovaných efektoch v celovečernom animovanom filme (Ryô Horibe, Yohei Shimozawa), výnimočný výkon v réžii celovečerného animovaného filmu (Mamoru Hosoda), výnimočný výkon vo výprave v celovečernom animovanom filme (Tomm Moore, Ross Stewart, Alice Dieudonné, Almu Redondo, Maria Pareja), výnimočný výkon v písaní scenára pre animovaný celovečerný film (Mamoru Hosoda) – 49. ceny Annie (budú udelené 12. marca 2022).

Viac o téme: #Belle #kino