V Opuse vychádza LP a CD reedícia albumu Pavol Hammel & Prúdy – 1999.

Renáta Tomášová, Warner Music CZ

V roku 1999 nahral Pavol Hammel album Prúdy 1999. V štúdiu sa stretla historicky najsilnejšia zostava Prúdov (Hammel, Varga, Griglák, Frešo) doplnená o ďalších vynikajúcich hudobníkov (Gašpar, Rózsa, Preložník, Valihora…).

V podaní tejto „superskupiny“ vznikol jedinečný album, ktorý autorsky pripravili kmeňoví skladatelia a textári Prúdov (Hammel, Varga, Griglák, Peteraj, Filan). Obnovené vydanie prináša v týchto dňoch vynilovú a CD verziu albumu, ktorý otvára najväčší hit Paľa Hammela z prelomu tisícročí Kamalásky.

„V skupine Prúdy sa vystriedalo veľa hudobníkov, ktorí na to svoje určité obdobie vtlačili svoju nezameniteľnú pečať, brilantnú hráčsku virtuozitu, invenciu, ako pri nahrávaní nových skladieb, tak aj na koncertoch. O tejto zostave, ktorá nahrala tento album, sa dá povedať, že bola tá najlepšia, aj keď sme nikdy takto spolu nehrali. Keď sme sa s Mariánom Vargom rozišli po nahrávaní platne Zvoňte zvonky, stále sme sa vracali k občasnej spolupráci na rôznych projektoch, ktoré sme realizovali mimo našej osobnej tvorby a činnosti (Zelená pošta 1972, Na druhom programe sna 1977, muzikál Cyrano z predmestia 1977, On a ona, Všetko je inak 1989, Labutie piesne 1993), a vždy z toho vzniklo niečo výnimočné,“ spomína Pavol Hammel a dodáva: „No a tentokrát sme spolu s producentom Pavlom Daněkom navrhli oživiť ozajstné Prúdy po 30 rokoch. Hudbu obstarali Varga, Griglák a ja, na hotové texty priateľov textárov, ktoré nám obsahovo a významovo sadli. Nahrávali sme často osobitne, málokedy sme boli spolu v štúdiu, ale myslím, že výsledok je nakoniec v jednotiacom celku. Sú tam rôzne polohy, nálady aj inštrumentácia je rôznorodá, ale ako celok pôsobivá práve svojou rozmanitosťou.“

Pavol Hammel pripomína aj pár dôležitých poznámok k obalu: „Za zmienku stojí aj obal, vinylová platňa pôvodne nevyšla, práve v tom čase vyšla z módy, tak iba teraz sa dajú vychutnať použité obrazy Ivana Pavleho v plnej kráse a pôsobivosti. No a fotografia Prúdov je štylizovaná presne ako obal na platni Zvoňte zvonky. Zádumčivá nostalgia pred internátom Bernolák v Bratislave. Originál – Hammel, Frešo, Varga po 30 rokoch a noví na foto sú Griglák, nezabudnuteľný člen Prúdov a benjamín Martin Valihora….“.

Dopĺňame informáciu, ktorú nám Pavol Hammel prezradil – jedna z najkrajších piesní pre neho je práve z tohto albumu a volá sa Staré kone a nahé jazdkyne. Ale aj skladba Pravá láska, ktorá je teraz známa už ako duet je interpretovi veľmi blízka a patrí medzi tie najobľúbenejšie z jeho repertoáru.


RETRO SLOVAK

Na albume hrajú a spieva: Pavol Hammel (spev, gitara), Marián Varga (klávesové nástroje), František Griglák (gitara, klávesové nástroje), Fedor Frešo (basgitara), Juraj Burian (gitara), Martin Gašpar (basgitara), Oskar Rózsa (basgitara, klávesové nástroje), Peter Preložník (klávesové nástroje), Martin Valihora (bicie), Martin Uherčík (programovanie), Michal Ničík (programovanie)

Zoznam skladieb na albume Pavol Hammel & Prúdy – 1999:

A1 1. KAMALÁSKY
A2 2. ODÍDEM OD TEBA
A3 3. SLUŠNE ŽIŤ
A4 4. NÁS TRIEZVYCH NEDOSTANÚ
A5 5. ĽÚBENÉ, STRATENÉ
A6 6. LÁSKA JE STVORENÁ

B1 1. NA DRUHÝ DEŇ RÁNO
B2 2. PRÍBEH PRVÝCH DOTYKOV
B3 3. SVET JE VO FINÁLE
B4 4. PRAVÁ LÁSKA
B5 5. STARÉ KONE A NAHÉ JAZDKYNE
B6 6. V DIABOLSKOM MUŽSTVE
B7 7. P.S.

Viac o téme: #album #novinka #Opus #pavolhammel-prudy1999 #reedícia