Kultové zoskupenie Sitra Achra vydáva nový album

Zoskupenie šiestich dlhoročných kamarátov, etablovaných slovenských hudobníkov, prichádza s čerstvou nahrávkou. Sitra Achra tentokrát nechala elektrické nástroje zamknuté vo futráloch a zrodil sa tak (ne)tradičný album s príznačným názvom SITRAcoustic.

„Nápad natočiť akustickú nahrávku vznikol už pred pár rokmi, po nahraní nášho posledného nosiča Sitra Achra III. Cítili sme, že by bolo dobré potešiť našich poslucháčov niečim tradičným, pre nás naopak netradičným. Na album sme nahrali cover verzie prevažne starších bluesových piesní. Aranžmány vznikali priamo v štúdiu, kde sme sa o nich najprv porozprávali, rozobrali nápady a potom ich nahrali. Vo väčšine prípadov sa zachovali prvé verzie, lebo boli spontánne a nápadité,“ objasňuje vznik albumu gitarista a spoluzakladateľ kapely Pišta Lengyel.

Napriek pomyselnému návratu k akustickým koreňom, prinášajú hudobníci na vlnách tradičných bluesových nálad a harmónii svoj originálny pohľad a hudobné cítenie. Hudba nahrávky plynie s pohodovou ľahkosťou, akurátnym minimalizmom, miestami až hypnotickým groovom. Nenapodobiteľný rozmer života dodáva albumu skutočnosť, že Sitra Achra je zoskupenie kamarátov, ktorí spolu prežili viac ako dve dekády na pódiach i mimo nich.

Album sa nahrával v štúdiu Kovadlina v Modre u zvukového majstra Jána Mudrocha. Všetci hudobníci hrali spolu v jednej miestnosti s vysokou klenbou – tento pôvodný spôsob nahrávania pridal albumu neodškriepiteľnú iskru živej nahrávky, ako i kvalitu výsledného zvuku.

Nahrávka SITRAcoustic vychádza pod značkou Pavian Records a bude uvedená do sveta v nedeľu 13. decembra 2020 v DK Ružinov v Bratislave. Krstným otcom bude nestor slovenského jazzu Peter Lipa, na pódiu vystúpia aj legendy slovenského bluesu ako Juraj Dura Turtev a Silvia Josifoská.

Skupina Sitra Achra vznikla v Bratislave na jar roku 2006, keď legenda ústnej harmoniky Erich Boboš Procházka oslovil svojich dlhoročných spoluhráčov, bubeníka Igora Ajdži Saba a gitaristu Pištu Lengyela, na založenie tria pre pravideľné hrávanie v libresse Next Apache v bratislavskom Starom meste. Bluesové pondelky sa stali kultovou záležitosťou, vystriedalo sa tam mnoho známych hudobníkov ako Oskar Rózsa, Peter Lipa, Jana Kirschner, Peter Cmorik, Misha, Silvia Josifoska, Fedor Frešo a mnohí ďalší.Kapela začala rásť a prijala do svojich radov kamaráta, gitaristu Martina Zajka, neskôr basgitaristu Martina Gašpara a klávesáka Martina Wittgrubera – tým sa vlastne skompletizovalo zoskupenie, ktoré hrávalo s Janou Kirschner a Simou Martausovou.

Vydanie tohto CD z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Zoznam skladieb:
SITRAcoustic (Pavian Records, 2020)
1. Ramblin‘ On My Mind (Robert Johnson)
2. Everyday I Have The Blues (Peter Chatman / Memphis Slim)
3. Cajun Moon (Jim Rushing, J. J. Cale)
4. Talk To Your Daughter (J.B. Lenoir)
5. Help Me (Alec Rice Miller, Willie Dixon)
6. Hideaway (Freddie King)
7. The Mojo Boogie (J.B. Lenoir)
8. Kansas City (Jerry Leiber / Mike Stoller)
9. Can’t Hold Out (Willie Dixon)
10. I’m In The Mood (John Lee Hooker)

Diskografia:
Sitra Achra (2007)
Live – TICHO a spol. (bootleg, 2012)
Sitra Achra III (2018)
SITRAcoustic (2020)


Pista Lengyel

Viac o téme: #album #blues #novinka #sitraachra #SITRAcoustic