LOVESTREAM FESTIVAL spestrí v sobotňajšom programe ďalšie meno: RARE AMERICANS!

Mgr. Andrea Čurná

Nový hudobný festival v Bratislave – LOVESTREAM FESTIVAL ohlasuje ďalšieho účinkujúceho, konkrétne na sobotu svojho programu, kde okrem iných vystúpia aj Zoe Wees, Zara Larsson, Lost Frequencies a hlavne Dua Lipa! A práve do tejto sobotňajšej zostavy dnes pribúda ďalšie meno – tentoraz indie-rocková partička z Vancouveru v Kanade s raritným názvom RARE AMERICANS.

Rare Americans je kapela, ktorá svojimi chytľavými textami láka od svojho založenia pred 4-mi rokmi stále viac fanúšikov, toto leto vyráža prvýkrát na európske turné, ich videoklipy sú animované a už dnes majú vyše 150miliónov pozretí!

Kapelu založili James a Jared Priestnerovci pred pár rokmi na dovolenke v Karibiku, kde James viac-menej zo žartu navrhol bratovi, aby spolu napísali nejaké pesničky. Jared súhlasil a dokonca navrhol, nech urobia rovno celý album a práve tak vznikol prvý eponymný album Rare Americans.

Jared s kapelou nevystupuje a podieľa sa na úspechu síce iba ako spoluautor, ale čo je na tejto americko-kanadskej kapele najzaujímavejšie pre nás, že v nej hrajú na gitary aj dvaja Slováci ako repa: Ľubo Ivan a Ján Čajka! Skupinu „ojedinelých američanov“ dopĺňa bubeník Duran Ritz a práve v tejto zostave už majú za sebou slušnú fanúšikovskú základňu, na konte 3 albumy a niekoľko singlov.

Najznámejším z nich je skladba Brittle Bones Nicky s takmer 65miliónmi zhliadnutí na Youtube a cenou Juno 2020 v kategórii Producent roka. Ostatný tretí album s jednoduchým označením 3 vznikal počas lockdownu a je doplnený o 8 vzájomne súvisiacich animovaných videoklipov, ktoré stavajú na farebnom a animovanom vesmíre plnom postáv a príbehov s názvom „Crooked City“.

Ich príbehy si nájdu fanúšikov medzi každým, kto sa ocitol niekedy na dne a potreboval povzbudiť. James Priestner: „Snažíme sa inšpirovať a posilniť našich fanúšikov, sme nezávislá kapela, trochu smoliari a myslíme si, že veľa našich fanúšikov sa cíti presne tak isto…“

Slovenskí fanúšikovia Rare Americans sa môžu tešiť na ich koncert v sobotu 11. júna na Lovestream Festivale v Bratislave.