Filmová distribučná spoločnosť Filmtopia pripravila program pre náročnejších filmových nadšencov

Na záver roka pripravila filmová distribučná spoločnosť Filmtopia, ktorá je koordinátorom medzinárodného projektu KineDok na Slovensku, dve udalosti pre náročnejších filmových nadšencov. Spolu s festivalom Jeden svet pripravuje dvojdňový workshop pre organizátorov projekcií v rámci projektu KineDok z alternatívnych priestorov a kín po celom Slovensku.

Pre širokú divácku verejnosť zasa medzinárodnú diskusiu k francúzskemu filmu Každý múr je bránou. Slovensko v nej bude zastupovať sociológ Michal Vašečka. Edukatívny seminár potrvá dva dni, 8. a 9. decembra a debata, ktorá je otvorená pre verejnosť a stojí za ňou Inštitút dokumentárneho filmu v Prahe, sa bude konať 10. decembra 2020. Obe podujatia sa uskutočnia online a bezplatne.

„Workshop pre našich promotérov organizujeme spolu s festivalom Jeden svet. Spája nás snaha čo najlepšie propagovať kvalitný autorský dokument na dôležité témy a prinášať ho divákom. Oslovujeme a spolupracujeme s lokálnymi promotérmi z rovnakých priestorov, v ktorých sa tieto filmy premietajú. Ide nám o spoločnú vec, preto sme sa rozhodli spoločne seminár zorganizovať aj v týchto neľahkých časoch a online,“ priblížila najbližšiu aktivitu riaditeľka Filmtopie Silvia Učňová Kapustová.

KineDok – ako medzinárodná komunita a jedinečná platforma pre filmové kluby a spôsob alternatívnej distribúcie – premieta na Slovensku v osemnástich priestoroch. Sú to rôzne kultúrne centrá, kaviarne, bašty, galérie, ale napríklad aj Stará Hájovňa; tam všade sa organizátori snažia spájať ľudí, ktorí vyhľadávajú dokumentárne filmy ako podnety na sociálne, etnické, politické, psychologické a iné diskusie.

„Do workshopu sa zapoja všetci lokálni promotéri: manažéri našich projekčných miest v rámci celého Slovenska. Niektorí z nich pôsobia v kultúre, iní sú napríklad majiteľmi kaviarní a preto im veľmi pomôže zoznámiť sa s distribúciou dokumentárnych filmov a marketingovou stratégiou pre online podujatia na sociálnych sieťach,“ povedala o seminári Jana Šafáriková, koordinátorka slovenskej časti medzinárodného projektu KineDok. Zároveň ide aj o prepojenie regionálnych partnerov KineDoku a festivalu Jeden svet.

Online workshop bude prebiehať cez webinár ZOOM a technickú podporu má na starosti Michal Peržel. Začne sa v utorok 8. decembra o 15.00 hod. a potrvá do ďalšieho dňa, do 18.00 hod. Promotérom sa počas dvoch dní prihovoria: Silvia Učňová Kapustová, výkonná riaditeľka festivalu Jeden svet Eva Križková, Kristína Strapcová z KONEKTU a Prforum a riaditeľ českého festivalu Jeden svět Ondřej Kamenický.

Medzinárodná online diskusia za okrúhlym stolom k filmu Každý múr je bránou bude prístupná na hlavnej facebookovej stránke KideDoku vo štvrtok 10. decembra 2020 o 19:30 hod. Debata je určená predovšetkým divákom KineDoku, širokej verejnosti a všetkým, ktorí sa zaujímajú o udalosti tesne pred a po roku 1989. „Do diskusie sme sa snažili pozvať expertov, ktorí sa na danú problematiku vedia pozrieť z viacerých hľadísk: sociologického, umeleckého aj politického hľadiska. Témou online diskusie sú rýchlo sa meniace udalosti a prispôsobenie sa zmenám v súvislosti s prevratom v jednotlivých krajinách východného bloku,“ doplnila Jana Šafáriková. Do online diskusie sa môže zapojiť každý divák bezplatne a priamo do chatu môže písať aj svoje otázky na tvorcov aj na pozvaných expertov.

Za Maďarsko bude diskusiu moderovať britský novinár a dokumentarista, korešpondent Strednej Európy pre BBC News, Nick Thorp, za Bulharsko je hlavným hosťom režisérka filmu Elitza Guorgieva a ďalšie dve bulharské režisérky Mina Mileva a Vesela Kazakova, za Rumunsko prijala pozvanie režisérka a producentka dokumentárneho filmu z tohtoročnej ponuky KineDoku Ja, moje druhé ja a vzdialenosť medzi nami Mona Nicoară a Slovensko bude v diskusii zastupovať sociológ Michal Vašečka, ktorý sa odborne zameriava na etnické, rasové a migračné štúdie, ako aj na otázky populizmu, extrémizmu a občianskej spoločnosti.

Oficiálna anotácia francúzskeho filmu bulharskej režisérky Elitzy Guorgievy Každý múr je bránou: V surrealistickej atmosfére bulharského národného televízneho vysielania zameraného na mládež, kladie novinárka pracujúcim, hippies a politológom filozofickú otázku: „Ktoré sny sú dôležitejšie, keď sa život končí – tie, ktoré sa splnili, alebo tie, ktoré sa nesplnili?“ Je rok 1989, berlínsky múr práve spadol a mladá novinárka v televízii je matkou režisérky dokumentárneho filmu Každý múr je bránou Elitzy Guorgievy. Film vychádzajúci z politických archívov a zároveň osobných textov. Novinárka sa v tejto zvláštnej relácii zaoberá neúspešnými revolúciami a ich odtlačku v našich životoch.
Režisérka Elitza Guorgieva bola vlani v Bratislave, práve na otvorení KineDoku 2019 v rámci Febiofestu, kde mal spomínaný film slovenskú premiéru.

KineDok je medzinárodnou komunitou a jedinečnou platformou pre klubové a nezávislé priestory a spôsob alternatívnej distribúcie, spájajúci priaznivcov a tvorcov kreatívnej dokumentaristiky, fungujúci od roku 2014 a neustále sa rozrastajúci o nové krajiny a projekčné miesta. Výber kreatívnych dokumentárnych filmov, ktoré zaznamenali úspech na filmových festivaloch, zaručuje kvalitu organizovanej kultúrnej udalosti. KineDok pomáha iniciovať medzinárodnú výmenu audiovizuálnych diel. V tomto roku predstavuje pre KineDok 11 dokumentárnych filmov Východnej a Strednej Európy na viac ako 15-tich miestach v každej zo zúčastnených krajín: Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Chorvátsko a Bulharsko.

Obe pripravované podujatia finančne podporili: Creative Europe Media a Audiovizuálny fond, workshop pre mediálnych partnerov v spolupráci s festivalom Jeden svet podporil Active Citizens Fund – Slovakia. Hlavným organizátorom projektu KineDok je Institut dokumentárního filmu v Prahe, koordinátorom projektu na Slovensku je Filmtopia.

Viac o téme: #duskusia #film #Filmtopia #jedensvet #KineDok #projekt #seminár