Netradičný dokuportrét „Večný Jožo alebo ako som stretol hviezdu“ vypovedá o osobnom vesmíre Joža Ráža.

Netradičný situačný dokuportrét vypovedá o komplikovanom osobnom vesmíre Joža Ráža – lídra historicky najpopulárnejšej „československej“ poprockovej kapely Elán. Ide o filmové stretnutie s kresťanským budhistom veriacim v komunizmus.

Portrét vznikal desať rokov a je nakrúcaný na nečakaných miestach a v otvorených situáciách, ktoré zviditeľňujú súhvezdie Rážovho života: kakao a whisky, hudba a rodina, diktátorstvo a meditácia, okamžik a večnosť, Boh a ničota alebo napríklad dobro a zlo v podobe Šmolka a Gargamela. Režisér filmu Jan Gogola ml. vysvetľuje: „Pristupujem k nemu ako k osobnosti, ktorá v rámci Elánu oslovila niekoľko českých a slovenských generácií a má schopnosť svojou tvorbou zjednocovať, ale ktorá zároveň svojimi verejnými prejavmi spoločnosť dlhodobo rozdeľuje a jej časť až odpudzuje.“ Autor filmu sa poddal rodiacemu sa priateľstvu a jeho pohľad má ambíciu odkryť Rážovu civilnú metafyziku, jeho „prirodzenú schopnosť žitia vo vesmíre s Bohom“.

Jan Gogola ml. (Česká republika)
Narodil sa v roku 1971. Je režisér, dramaturg a lektor na pražskej FAMU. Vyštudoval Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovej a Katedru dokumentárneho filmu na FAMU. Niekoľko rokov pôsobil v Českej televízii ako dramaturg a televízny producent. Ako dramaturg sa podieľal na vzniku mnohých dokumentárnych filmov, okrem iného Český sen (réžia Filip Remuda, Vít Klusák), 66 sezón (réžia Peter Kerekes), Ako sa varia dejiny (réžia Peter Kerekes), Soukromé století (réžia Jan Šikl). Ďalší z jeho filmov Deník babičky Němcové bol ocenený hlavnou cenou na pražskom FAMUfeste v roku 2000. Jeho doposiaľ posledný film Večný Jožo bol uvedený v súťažnej sekcii Česká radosť na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov v Ji.hlave v roku 2020. Jan Gogola ml. je ďalej autorom mnohých recenzií, článkov a esejí, publikoval text Smrt dokumentárního filmu (Hranice ve filmu, NFA 1999). V súčasnosti sa venuje príprave svojho ďalšieho titulu, ale tiež pedagogickej činnosti na UTB v Zlíne.

Viac o téme: #kino #premieryvkinach #vecnyjozoaleboakosomstretolhviezdu