Legendárny album BAAL autorskej trojice Müller-Šeban-Peteraj vychádza po 30 rokoch v obnovenej LP a CD reedícii.

Renáta Tomášová, Warner Music CZ

Legendárny album BAAL autorskej trojice Richard Müller, Andrej Šeban a Kamil Peteraj pôvodne vyšiel v roku 1991. Jeho obsahom sú piesne, ktoré táto trojica vytvorila pre rovnomennú divadelnú inscenáciu Bertolda Brechta uvedenú v martinskom divadle SNP.

Veľký podiel na úspechu inscenácie mala práve hudba Richarda Müllera, Andreja Šebana a piesňové texty Kamila Peteraja. „Baal bol pre mňa krokom ďalej preto, že som sa naučil pracovať s automatickým bubeníkom Yamaha RX5, na ktorom sa okrem bicích slučiek dali robiť aj basové linky a mohli ste si vyberať z rôznych samplov. Práve na tomto prístroji som vytvoril základný zvuk projektu Baal a zároveň zaranžoval základy všetkých skladieb. Časť piesní je moja autorská práca, časť Richardova a niektoré vznikli ako naše spoločné improvizácie pri klavíri v Divadle hudby, kde sa to celé nahrávalo. Točili sme ešte do širokého analógového pásu a používali špičkový mixpult Neve,“ prezradil nám Andrej Šeban a pritom si zaspomínal: „Divadlo hudby sídlilo kedysi v centre Bratislavy tam, kde dnes nájdeme Studio Cafe. Názov Divadlo hudby označoval pôvodný zmysel tohto priestoru, ako dieťa som sem chodieval na výchovné koncerty. Neskôr sa z toho stalo nahrávacie štúdio Opusu a teraz je to krčma. Aký fascinujúci vývoj!“

Hoci v divadelnom predstavení spievali samotní herci, pesničky naspieval aj Richard Müller. Piesne tejto výnimočnej autorsko-interpretačnej trojice boli tak silné, že začali žiť vlastným životom (najmä Díva sa na nás Boh?) a dnes patria k tomu najlepšiemu, čo v slovenskej modernej populárnej hudbe vzniklo. Obal navrhol sám Richard a o foto a grafiku sa postaral Mayo Hirc.

Andrej Šeban dodáva kuriozitu: „Na premiére divadelnej hry Baal v martinskom divadle SNP sa cez prestávku časť urazeného publika zdvihla a rozhorčene opustila sálu. Eštebáci určite zostali, aby mohli referovať. My sme hru s našou hudbou považovali za istý akt rebélie proti všeobecnému komunistickému malomeštiactvu, ktoré sa v tejto krajine veselo udržuje dodnes.“

Ak niekomu tento výnimočný počin unikol, má šancu opäť zaradiť si ho do svojej fonotéky. Album vychádza po 30 rokoch v obnovenej vinylovej verzii, ktorá je doplnená novým vydaním CD verzie.

Hrajú a spievajú: Richard Müller (spev, vokál, saxofón), Andrej Šeban (hudobné nástroje), Adriena Bartošová (spev), Zuzana Farkašová (spev)

Zoznam piesní na albume:

A1 1. OBČAN BAAL
A2 2. SME PRE NICH IBA VZDUCH
A3 3. MÁM SA VYVAROVAŤ LÁSKY
A4 4. KEĎ UTOPENÚ ŤAHAL PRÚD
A5 5. OBJEDNAL SI JEDNO ŠAMPANSKÉ
A6 6. O ZÁCHODE
A7 7. DÍVA SA NA NÁS BOH?

B1 1. NADÁVANIE PUBLIKU
B2 2. LÁSKE TEJ SA DARÍ DOBRE V DAŽDI
B3 3. TÉMA „KOTOLŇA“
B4 4. ZODRANÝ DAŽĎOM
B5 5. ROZSUDOK
B6 6. NA SEVER
B7 7. TÉMA „SMRŤ“

Viac o téme: #andrejseban #BAAL #CD #kamilpeteraj #LP #reedícia #richardmuller