Po dvojročnej prestávke v Modre opäť ožije „zlatá éra“ na dobovom pikniku.

Zuzana Tichá

Letnú turistickú sezónu v letovisku Modra – Harmónia po dvojročnej prestávke, v sobotu 21. mája opäť otvorí dobový piknik. Aktuálny ročník obľúbeného podujatia je venovaný 130. výročiu založenia Modranského turistického spolku. V programe je preto niekoľko prvkov tematicky zameraných na turistiku, pohyb a šport. Kuriozitou budú cvičenia podľa osnov Ivana Branislava Zocha, priekopníka sokolskej myšlienky na Slovensku.

Cvičenie s pánom Zochom
Modranský turistický a okrášľovací spolok vznikol 15. mája 1892. Založil ho Ján Stankovič, profesor učiteľského ústavu na penzii. Bol to prvý turistický spolok na Slovensku, ktorý sa zaoberal značením turistických chodníkov, zhotovoval mapy, poskytoval informácie a propagoval Modru. Mesto sa tak zaradilo medzi významné centrá organizovanej turistiky v Uhorsku. „130. výročie založenia spolku si na Modranskom pikniku pripomenieme rozcvičkou s pánom Zochom a túrou po okolí s Modranským turistickým spolkom. Profesor revúckeho gymnázia Ivan Branislav Zoch, ktorý v Modre dožíval ako penzista u svojho synovca, evanjelického farára a bratislavského župana Samuela Zocha, vypracoval prvé osnovy vyučovania telocviku na školách. Modra patrila medzi prvé mestá, ktoré myšlienka sokolstva doslova nadchla,“ vysvetľuje súvislosti riaditeľ Kultúrneho centra v Modre Ján Sklenár.

Tatra Prezident z roku 1897
Otvorenie dobového pikniku na Lúke Otčenáške v Modre-Harmónii bude už tradične patriť slávnostnej jazde prvého česko-slovenského auta Tatra Prezident z roku 1897. Autorom repliky je šikovný modranský stolár Ladislav Csengel. Prvé vozidlo automobilovej značky Präsident postavili v Kopřivnici a dodnes je súčasťou zbierky Národného technického múzea v Prahe. Bol to jeden z prvých automobilov na svete vôbec, ktorý zaradil Tatru na tretie miesto medzi najstaršie existujúce automobilky – za firmy Daimler-Benz a Peugeot.

Dobová módna prehliadka
Milovníci prvorepublikovej módy pod vedením vášnivej zberateľky Marie Létalovej predvedú na Lúke Otčenáške zachovalé originály z tejto doby plnej noblesy a elegancie. Hostia môžu obdivovať celkový dobový vzhľad modelov a modeliek vrátane typických účesov, make-upu a doplnkov. „Komentované dobové módne prehliadky sme sa rozhodli ladiť tematicky, jedna bude o „letnej romanci,“ druhá ukážkou „výletného dňa pod modrou oblohou,“ hovorí Ján Sklenár. „Veľmi obľúbená je súťažná prehliadka dobových kostýmov. Srdečne pozývam hostí Modranského pikniku, aby sa na nej zúčastnili a prispeli tak k dotvoreniu celkovej atmosféry tohto milého podujatia. Odmena ich neminie.“

Vláčik Prešporáčik, swingová hudba, komentované prehliadky aj divadlo pre deti
Zlatej ére, ako sa obdobie prvej polovice 20. storočia nazýva, bolo plné noblesy, elegancie a vybraného správania. Atmosféru večierkov, na ktorých sa dámy a páni kolísali na swingové a jazzové melódie navodia Fatz Jazz Band, Trio komorího Jazzu a SwingGang. Návštevníci si pripomenú slávu luxusných víl alpského štýlu v Modre-Harmónii na komentovaných prehliadkach, alebo sa môžu vybrať na túru po okolí s Modranským turistickým spolkom. „Krásy Modry, Kráľovej a okolia pozývame hostí spoznávať aj na okružných jazdách vláčika Prešporáčika. Na konci dňa si s pohárom dobrého modranského vína a lokálnymi gastronomickými špecialitami, každý rád oddýchne na lehátku alebo deke. Budeme premietať aj nemý film s klavírnym sprievodom Petra Tarkaya.“

V sprievodnom programe nebude chýbať burza platní, výstava starých rádií, maľba v plenéri. Najmenší návštevníci sa môžu tešiť na bublinovú show, skautské hry, fotokútik, tvorivé dielne či divadelné predstavenie „Dlhý, Široký, bystrozraký“ v podaní Divadla Žihadla.

Viac o téme: #dobovypiknik #Modra – Harmónia #podujatie