Speváčka a skladateľka Ester Wiesnerová otvára všetkým svoj Modrý zápisník.

rado mešša, pro:messa

Mladá slovenská džezová speváčka a skladateľka Ester Wiesnerová vydáva album Blue Journal. Absolventka prestížnych škôl Berklee College of Music a New England Conservatory v Bostone, ktorú v roku 2015 zaradil magazín Forbes do 30 under 30, sa po hudobných začiatkoch v USA vďaka korone vrátila na Slovensko a v čase lockdownov doma dokončila a s medzinárodnou skupinou nahrala skladby na svoj autorský debut. Na albume Blue Journal je jedenásť introspektívnych skladieb, ktoré Ester sama skomponovala, zaranžovala a naspievala.

„Od svojich 18-tich rokov som bola vystavená takému množstvu kultúr, že som sa začala pýtať, aká je moja skutočná identita. Najprv som odišla z Európy a vhupla do americkej kultúry a anglického jazyka. Už počas štúdia som spolupracovala s ľuďmi z rozličných krajín, neskôr som pracovne cestovala po svete, štyri mesiace žila a vyučovala na vysokej škole v Ázii. Nakoniec sa na mňa z každej kultúry toľko „nalepilo“, že som sa začala pýtať, kto naozaj som a kam patrím. Svoje myšlienky som si začala zapisovať od modrého zápisníka, a tak začali vznikať prvé texty pre album Blue Journal,” povedala o vzniku skladieb Ester.

V čase príprav a nahrávania albumu platili prísne obmedzenia pre cestovanie, ale Ester sa podarilo získať všetky potrebné povolenia a hudobníci tak mohli pricestovať do jej rodného mesta. V dome jej rodičov v Partizánskom päť dní skúšali a pripravovali sa na nahrávanie, ktoré sa uskutočnilo v rakúskom štúdiu Wavegarden. Medzinárodná zostava, v ktorej hrá na saxofón a klarinet Sam Knight z Veľkej Británie, na špeciálnu elektro-akustickú harfu Charles Overton z USA, na perkusie Kan Yanabe z Japonska, na kontrabas a basgitaru Michal Šelep zo Slovenska, to zvládla za štyri dni.

Album Blue Journal vychádza 20. mája 2022 s netradične výtvarne a dizajnovo poňatým obalom. Je to skutočný ručne vyrábany zápisník, ktorý obsahuje CD, texty, fotografie a priestor na vlastnú kreatívnu realizáciu pre každého.

„Skladby na albume sú o tom kto vlastne sme, čo všetko nás obklopuje a ovplyvňuje, či aké spoločenské normy nás do niečoho tlačia. To všetko som spolu s hudbou zapísala do môjho Modrého zápisníka. V ňom si môže každý listovať, čítať, pozerať a počúvať, ale aj dopísať ten svoj príbeh, alebo aj to, ako ho zaujali moje príbehy. Koncept obalu albumu sme vytvorili s fotografkou, kostýmovou výtvarníčkou, grafičkou a tvorkyňou ručne robených zápisníkov. Je to fotokniha a zápisník, ktorý reaguje na hudbu, ktorá je jeho súčasťou,” povedala o netradičnom formáte albumu speváčka a skladateľka.

K skladbe Where Are You Now vzniklo lyric video a k skladbe Sinking Deep, ktorá album Blue Journal otvára nakrútil videoklip filmár Lukáš Marhevka.

„Spoluprácu na klipe k skladbe Sinking Deep nám Lukáš navrhol sám. Prišiel s tým, že by chcel urobiť klip a už vedel ako. S extrémne nízkym rozpočtom a rôznymi kovidovými obmedzeniami to zvládol výborne. Nakrúcali sme to na Spiši. Je to jednoduchý príbeh ženy, o ktorom nebudem veľa rozprávať, lebo najlepšie je si to pozrieť,” povedala o videoklipe Ester Wiesnerová.


Ester Wiesnerova

Do života album Blue Journal uvedie Ester spolu s medzinárodnou skupinou počas koncertného turné v deň jeho vydania 20.5.2022 v bratislavskom Teatro Colorato. Od tohto dňa bude album dostupný vo všetkých online platformách.

Turné Ester Wiesnerová – Blue Journal
19.5. Partizánske, Dom kultúry
20.5. Bratislava, krst albumu, Teatro Colorato
21.5. Trenčín, Galéria Vážka
22.5. Piešťany, Apolin v Kursalone
26.5. Košice, FUGA – Kultúrne centrum kresťanov
27.5. Spišská Stará Ves, RAMAGU
28.5. Brezno, Bombura
29.5. Brno, U kouřícího králíka
30.5. Viedeň, ZWE

Viac o téme: #album #bluejournal #esterwiesnerova #novinka