Dominik Lauko zverejnil videoklip ku skladbe „Ku hviezdam“ z jeho debutového EP

Spevák, skladateľ a gitarista Dominik Lauko umeleckým menom LAUKO sa širšej verejnosti predstavil pred šiestimi mesiacmi singlom Mesto pod urpínom, ktorý zarezonoval nielen na lokálnej úrovni, ale našiel si cestu k poslucháčom z celého Slovenska. Teraz prichádza s ďalším videoklipom ku skladbe Ku hviezdam a zároveň s ním zverejňuje prostredníctvom streamovacích platforiem debutové EP s názvom 22. Päť piesňové dielo obsahuje aktuálnu tvorbu speváka a reflektuje jeho pohľad na svet inšpirovaný osobnými skúsenosťami.

 

Tvorivé momenty sa v životoch skladateľov a textárov zjavujú náhodne a nárazovo a zastihnú ich neraz v neobvyklých rozpoloženiach. „Črty tracku Ku hviezdam vznikli na jednom z banskobystrických internátov v neskorých večerných hodinách. Po všetkých zaľúbených textoch o rozchodoch a vzťahoch som potreboval opísať moje pocity a myšlienky presne tak, ako ich cítim v danom momente, a pritom neskĺznuť do klišé metafor,“ opisuje zrod skladby Dominik Lauko a pokračuje: „Po dokončení textu som cielene vybral producenta Lukáša Minaříka, nakoľko som bol presvedčený o tom, že práve on dokáže zhmotniť moju predstavu a zasadiť text do moderného šatu, aký som si predstavoval.“ S Lukášom Minaříkom pôsobiacom v kapele Medial Banana má Dominik už jednu spoluprácu za sebou a ich priateľsko-profesijný vzťah sa odzrkadlil až na dvoch piesňach z debutového EP 22.

Viacero hostí a prirodzených spoluprác
Demonahrávku z telefónu oživili vo Wellders štúdiu, kde pracovali na produkcii niekoľko mesiacov. Keďže Dominik pôsobí v Banskej Bystrici a Lukáš v Bratislave dokončovali sa ďalšie tri skladby v štúdiu Môlča Records bratov Bošeľovcov v Banskej Bystrici. „Nemal som dosah na finálnu fázu, keďže celé EP sa dokončovalo v štúdiu Môlča Records. Myslím, že chalani tomu dali iný ráz a zvuk, ako som pôvodne zamýšľal ja. Je to rytmickejšie a aranžovo prepracovanejšie, ale podarilo sa im zachovať moje pôvodné nápady a hudobné linky,“ objasňuje svoj producentský vklad Lukáš Minařík ku piesni Ku hviezdam. „Ďalšia skladba Dnes žijem vznikla veľmi spontánne v spolupráci s Pokym a bola celá hotová v podstate za jeden deň. V tomto prípade som sa cítil viac “doma”, keďže ide o dancehallovú produkciu. Mám rád náladu, ktorá ide z tejto skladby. Dominik je spevák a skladateľ s veľkým potenciálom a verím, že v budúcnosti spolu budeme spolupracovať na ďalších skladbách.“

Na EP sa nachádzajú kompozície až od troch rôznych producentov, pričom dohliadal na výrobu každého jedného beatu. „Som spoločenský tvor, inšpiráciu hľadám práve v ľuďoch, ale aj v samom sebe. Okrem toho rád spájam ľudí a teším sa, keď z toho vznikajú zaujímavé veci alebo tracky, z ktorých cítiť niečo viac,“ ozrejmuje spevák Dominik. Ďalšie dve skladby Domov a Chcem ťa mať blízko má na svedomí Dominikov dlhoročný kamarát, hudobník a skladateľ Rado Oravkin.

Videoklip k novinke zaujme unikátnym výhľadom na Banskú Bystricu
Videoklip k singlu Ku hviezdam mal viacero konceptov. „Nakoniec sme sa po spoločnom brainstormingu s Marekom Polomským rozhodli, že to zasadíme najvyššie, ako vieme, a to doslovne – do najvyššej budovy v Banskej Bystrici. Ako kontrast k pasážam so zátiším nočnej Bystrice sme zvolili ateliérové presvetlené zábery. Keďže ide o jeho personalizovanú spoveď spoločnosti, aj vizuál ku klipu sme zvolili len ako Dominikovu “one-man-show“,“ opisuje scenár novinky Ku hviezdam Robo Bošeľa.

Pre natáčanie zvolili v Europa Business Centre, pričom nebolo ľahké získať povolenie na natáčanie, ale nakoniec boli hviezdy naklonené nielen piesni, ale aj zrealizovaniu videoklipu. „Pri natáčaní som cítil absolútnu slobodu a uvoľnenie. Naše mesto sme mali ako na dlani a človek pri taktom výhľade má pocit, akoby mal nadhľad nad všetkým,“ prezrádza Dominik dojmy z nakrúcania.

O mix a mastering celého EP sa postaral René Bošeľa z Môlča Records. „Dominika a jeho projekt 22 vnímam v podstate od začiatku, nakoľko vznikal u nás v štúdiu. O to ľahšie bolo teda pochopiť a určiť smer, ktorým sa má tento album uberať. Domino je zaujímavý prípad, lebo je to muzikant, herec, spevák a rozhodol sa vstúpiť do vôd hip hopu, kde tieto svoje, nazvime to žánrové nadstavby, vie zužitkovať a premeniť vo svoj prospech,“ dodáva René Bošeľa.

Singel Ku hviezdam je už druhou lastovičkou z práve zverejneného debutového EP 22. Dominikovou ambíciou je tvoriť nové songy a posúvať hudbu ľuďom, ktorí sú zároveň jeho inšpiráciou. „Hudbe sa venujem od 13 rokov a chcem to robiť aj naďalej. Mám skončené konzervatórium, ktoré ma naučilo, že v hudbe neexistujú hranice. Momentálne študujem spev na Akadémií umení. Tvorím hudbu aj vďaka starému otcovi, ktorý, bohužiaľ, tragicky zahynul pri autonehode. Bol hudobník a k hudbe ma viedol už odmalička,“ uzatvára spevák.

Dominik Lauko je študovaný muzikálový spevák a gitarista. Od roku 2015 pôsobí v kapele Chilli Fellaz, s ktorou nahral jeden album. V roku 2020 sa začal venovať aj sólo kariére. Má za sebou množstvo vystúpení, vďaka ktorým sa naučil pohybovať naprieč rôznymi žánrami a získal zručnosť získať si publikum na svoju stranu. Ročne odohrá vyše 60 koncertov.

 


© 2020 Ruka Hore Tv

Viac o téme: #22 #dominiklauko #EP #klip #kuhviezdam #novinka #singel