Nová výstava v Galérii Ľudovíta Fullu: Jakub Gulyás – Pieseň po práci.

Mgr. Klára Hudáková, SNG

Aj napriek dočasnému presunu diel zo stálej expozície Galérie Ľudovíta Fullu v Ružomberku pre haváriu budovy, nezostala galéria prázdna. Okrem stále prístupných súkromných priestorov umelca, ponúkne GĽF novú fotografickú výstavu Jakuba Gulyása Pieseň po práci, ktorú otvorí vo štvrtok 2. júna 2022. Jej súčasťou sú aj pôvodné návrhy interiérov galérie od dizajnéra Viktora Holešťáka-Holubára. Výstava potrvá do 28. augusta 2022.

Novú, dočasnú éru „Fullovej galérie bez Fullu“ otvára výstavný projekt Pieseň po práci, ktorý pracuje so silným geniom loci Galérie Ľudovíta Fullu a je postavený na fotografickom editoriáli (Jakub Gulyás, Eva Sýkorová Čomborová) z roku 2021. Editorka s fotografom spojili nápad, módu a miesto so silnou vizualitou – výsledkom je pôsobivá kolekcia fotografií, ktorá hovorí nielen o móde, ale aj o aktuálnosti Fullovho odkazu ako o inšpirácii, ktorá sa nevytráca.

Výber fotografií zohľadňuje práve prepojenie s budovou a rozmanitosť aranžérskych možností spojených s fotografickým médiom. Ide však o viac než len o prezentáciu módnej fotografie v bielej kocke neomodernej galérie. „Priestorová inštalácia spája obrazy, fotografie, priestor a nábytok do výsledného diela – výstavy. Stimulujúce fotografie zároveň sprítomňujú pamäťovú stopu a osobnosť Ľudovíta Fullu a vyzývajú návštevníkov/návštevníčky vstúpiť do maliarovej archy,“ vysvetľujú kurátorky výstavy Alexandra Kusá a Viera Kleinová.

Fotografický projekt dopĺňa druhá časť – komorná výstava Domov pre Fullu v priestore jeho bývalého ateliéru, na ktorej bude premiérovo predstavená séria pôvodných návrhov interiérov galérie od dizajnéra Viktora Holešťáka-Holubára. Návrhy vznikli v roku 1968 a do reality sa napokon premietli len čiastočne. Dnes stopy Holubárovho konceptu môžeme rozoznať v umnej skladačke nápadného kovového zábradlia či v monumentálnom lustri. V prijímacej miestnosti zasa v levitujúcich zostavách subtílnych skriniek a políc a v krbovej stavbe.

Aktuálnou výstavou štartuje galéria obdobie, ktoré bude nielen previerkou kreativity jej kurátorov či galerijných pedagógov, ale aj životnosti autora. „Nejdeme do neznámeho sveta, veľmi dobre sme si to nacvičili v rámci dlhodobého cyklu Viac Fullu, ktorý vychádza z inšpiračného potenciálu tvorby umelca alebo reaguje na samotný objekt a príbeh galérie a jej genia loci. Týmto cyklom si pokladáme otázku: Čo hovorí Fulla dnes? V priebehu času tak vzniklo viacero projektov – koncepcia našich príspevkov k Fullovým dňom, spolupráca s Lenkou Sršňovou na módnej kolekcii, Fullagenerátor Ondreja Jóba, sumarizujúca Trinásta komnata (2022) s inštaláciou Prasklina a naposledy projekt Scan me,“ hovorí Zuzana Gažíková, riaditeľka GĽF v Ružomberku.

K výstave Jakub Gulyás – Pieseň po práci vychádza 36-stranový katalóg, ktorý prevedie čitateľov/čitateľky životom Ľudovíta Fullu a históriou, ale aj súčasným stavom GĽF vďaka textom Alexandry Kusej, Viery Kleinovej a Evy Sýkorovej Čomborovej a fotografiám Jakuba Gulyása i materiálu z Archívu výtvarného umenia SNG.

Sprievodný program výstavy
2.6. Otvorenie výstavy
štvrtok / 16.30 – 17.30 / vstup voľný
Výstavu uvedú kurátorky Alexandra Kusá a Viera Kleinová. Výstava bude v deň vernisáže otvorená do 19.00.
Trvanie výstavy: 3. 6. – 28. 8. 2022 – Galéria Ľudovíta Fullu, Ružomberok
Kurátorky: Alexandra Kusá, Viera Kleinová
Grafický dizajn výstavy: Barbora Šajgalíková

10.6. Famíliart: Hosťovská izba
piatok / 15.00 – 16.30 / vstupné: 5 € rodina / rezervácie: zuzana.hruskova@sng.sk / pre rodiny s deťmi 4 – 7 rokov
Boli ste si už pozrieť originálne návrhy interiéru galérie, ktoré aktuálne vystavujeme? Počas tvorivej dielne sa zahráme na interiérových dizajnérov. Navrhneme hosťovskú izbu v štýle, v akom je riešený ideový návrh galerijného interiéru. Inšpiráciou nám bude aktuálna výstava Pieseň po práci, kde vystavujeme diela Viktora Holešťáka-Holubára.

10.6. Áno_ume_nie: Interiéroví dizajnéri
piatok / 15.00 – 16.30 / vstupné: 2 € / rezervácie: petra.feriancova@sng.sk / odporúčaný vek 6+
Spoločne si pozrieme nové výstavu, prediskutujeme a inšpirovaní po_tvoríme. Vyskúšame si profesiu interiérového dizajnéra a technikou papierovej koláže spracujeme svoje predstavy o bývaní.

18.6. Malé výTvory: Textilná bytová dekorácia
sobota / 10.30 – 12.30 / vstupné: 3 € / rezervácie: ruzomberok@sng.sk / odporúčaný vek 6+
Inšpirovaní prebiehajúcou výstavou precvičíme nielen fantáziu, ale aj trpezlivosť a prsty, a vytvoríme vlastnú dekoráciu pomocou textilu a nití.

24.6. Famíliart: Zmena
piatok / 15.00 – 16.30 / vstupné: 5 € rodina / rezervácie: zuzana.hruskova@sng.sk / pre rodiny s deťmi 4 – 7 rokov
Poznáte ten pocit; snívate o zmene interiéru, v ktorom trávite najviac času podľa svojich predstáv. Počas dielničky si navrhneme SVOJ interiér. Priestorová inštalácia, ktorú zostrojíme, spojí obrazy, priestor s objektmi a nábytkom do výsledného diela. Precvičíme si vzájomnú nápaditosť, precíznosť v meraní a naučíme sa, ktoré farby a tvary sa k sebe hodia.

Aktuálnu ponuku ďalších programov nájdete na www.sng.sk, na sociálnych sieťach a v newslettri galérie, na ktorého odber sa môžete prihlásiť na www.sng.sk.

Viac o téme: #galerialudovitafullu #jakubgulyas #piesenpopraci #výstava