11. ročník nájdite sa so zvieratkom z útulku bude konečne vo veľkom!

Jana Trellová

Už budúcu nedeľu sa po dlhšej pauze opäť rozšteká Sad Janka Kráľa útulkáčmi z rôznych kútov Slovenska. Charitatívne podujatie NÁJDITE SA SO ZVIERATKOM Z ÚTULKU už jedenásty rok podporí slovenské útulky v adopcii opustených zvieratiek. Adepti na nový láskavý domov sa predstavia tradične za obchodným centrom Aupark v Bratislave pri Sade Janka Kráľa v nedeľu 26. júna 2022 od 10. do 16. hodiny.

“Srdce človeka môžete súdiť podľa jeho správania sa k zvieratám.” Immanuel Kant

Za roky pôsobenia iniciatívy Zvierací ombudsman a občianskeho združenia Fallopia jej tím expertov a nadšencov denne riešia podnety krutého zaobchádzania človeka so zvieraťom. Okrem presadzovania legislatívnych zmien v oblasti financovania útulkov zo strany štátu, pomáha tím slovenským útulkom aj právnou pomocou či formou sprostredkovania dočasnej starostlivosti a adopcie.

Za desať ročníkov sa podarilo cez podujatie (celkovo 31 podujatí) nájsť nové domovy stovkám psíkov.
„Akcia nám pomohla v tom, že nás vnímalo viac ľudí. Vedeli sme sa na akcii stretnúť s adoptérmi z minulosti – čo boli vždy milé a príjemné stretnutia. Z akcií sme mali aj finančný i vecný príjem – čo je pre útulok veľká pomoc. My sme sa snažili odpovedať na otázky, robiť osvetu a vysvetľovať. No a naši zverenci boli riadne vyvenčení – isto sa aj im páčilo :), “ hovorí Mária z občianskeho združenia Bullterrier Rescue Slovakia.

Okrem OZ Bullterrier Rescue Slovakia stretnete na podujatí ďalšie útulky: OZ Túlavá labka, OZ Zvieratkovo, útulok Skalica, Siberian Husky Rescue, Labka pomoci, Tulkáčik, SAOZ, OZ Berry dog a Banovskí chlpáči.

„Sme nesmierne radi, že konečne môžeme spraviť tento krásny event potom ako sme počas pandémie boli odstavení, čo bolo náročné najmä pre útulky. Tak ako každý rok sa snažíme posúvať podujatie tak, aby sa tam ľudia cítili príjemne a našli si toho svojho najlepšieho priateľa spomedzi útulkáčikov. Sme vďační, že každý rok sa nám ozvú umelci sami a radi chcú prísť podporiť svojou tvorbou a bez nároku na honorár túto akciu. Preto ich berieme už ako našich umeleckých ambasádorov, keďže niektorí s nami spolupracujú už roky“, hovorí vďačne Jana Trellová, PR manažérka projektu Nájdite sa.

Okrem predstavenia všetkých 10-tich útulkov, vystúpi na 11. ročníku Majself, speváčka a herečka Veronika Strapková, Yael, Alan Murin, Kristina Tran a Tomy Kotty. O 10:00 otvorí program moderátorka Katarína Balážiová – Becca a poobedný program bude mať na starosti obľúbený moderátor a rádiový spíker – Matúš Krnčok.

Už niekoľko rokov sa podujatie spája s odovzdaním cien ANIMAL HERO SLOVAKIA, ktorú udeľuje iniciatíva Zvierací ombudsman jednotlivcom alebo kolektívu, ktorí sa v priebehu roka zaslúžili o šírenie pozitívneho príkladu v oblasti ochrany zvierat. Je morálnym uznaním tých, ktorí sa na Slovensku pravidelne stretávajú s týraním zvierat a riešia jeho následky. Tento rok odovzdá ceny investigatívna reportérka Kristína Kövešová, ktorá ocenenie získala minulý rok.

„Na Slovensku máme veľký problém! Či sú to množiarne, psie zápasy, psie zabíjačky alebo iné otrasné prípady týrania zvierat! Väčšina prípadov, bohužiaľ, ostane navždy nepotrestaných. Musíme však zvieratá chrániť, začať sa správať ako civilizovaná spoločnosť a povedať takémuto správaniu jednoznačne nie! Ďakujem ochranárom, ktorí bojujú za nevinné životy, prosím, nevzdávajte sa. A ďakujem všetkým ľuďom, ktorí pochopili, že zvieratá sú nekonečným zdrojom bezpodmienečnej lásky. Máme sa od nich veľa čo učiť,” konštatuje Kristína, aj vďaka jej reportážam sa darí odkrývať prípady týrania a krutého biznisu so zvieratami na Slovensku.

Na nové domovy čaká v útulkoch po celom Slovensku tisícka ďalších skvelých psov, ktoré na podujatí nenájdete. Množstvo z nich je však v databáze online adopčnej aplikácie NAJDITESA.ONLINE, ktorá vznikla z dielne iniciatívy ako alternatíva k podujatiu na podporu adopcií a dočasnej starostlivosti.

Podujatie Nájdite sa… so zvieratkom z útulku sa koná pod záštitou primátora mesta Bratislava Matúša Valla a predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Juraja Drobu a Martina Hojsíka, poslanca Európskeho parlamentu. Podujatie podporujú slovenský výrobca bio krmiva – Pet Farm Family, nákupné centrum Aupark a Zregionu.sk, TV Markíza, Bratislavské noviny a Citylife.

Viac o téme: #11. ročník #najditesa #útulkáči