Film o svetoznámom slovenskom fotografovi Dežovi Hoffmannovi putuje do slovenských kín.

Peter Gašparík, Continental film

Pred jeho fotoaparátom sa odohrávali úspešné príbehy hviezd šoubiznisu, no i tragédie 20. storočia. Výnimočný životný príbeh fotografa Deža Hoffmanna zaujal tvorcov celovečerného dokumentárneho filmu, ktorý 30. júna 2022 vstupuje do slovenskej kinodistribúcie.

Najskôr kameraman filmových žurnálov, neskôr vojnový korešpondent a napokon fotograf, ktorého fotografie chceli mať všetky slávne hviezdy. Hoci definitívne vymenil kameru za fotoaparát, v žilách mu stále kolovala kameramanská krv. Bol zvyknutý zachytiť pohyb, akciu. Byť vždy na správnom mieste. A tak si vytvoril nenapodobiteľný fotografický štýl, ktorý bol vo svojej dobe doslova revolučný.

Z jeho snímok slávnych hviezd šoubiznisu sa stali ikonické obrazy plné života, spontánnosti a pohybu. Fotografie vyskakujúcich hudobníkov sa stali nielen značkou Beatles, ale predovšetkým značkou ich autora – Deža Hoffmanna. Pre objektívom jeho fotoaparátu stáli The Animals a Eric Burdon, Cliff Richard, Shadows, Scott Walker, Rolling Stones, Eric Clapton, Dusty Springfield, Jimi Hendrix, Pink Floyd, David Bowie, Elton John, Stevie Wonder, Louis Armstrong, Easybeats, Frank Sinatra, Sandie Shaw, Rod Stewart a mnoho ďalších.

Film, ktorý sa rodil takmer dvanásť rokov a nakrúcal sedem, obsahuje obrovské množstvo unikátnych dobových archívov z celého sveta. Od záberov na prvorepublikovú Banskú Štiavnicu a Žilinu, cez Etiópiu, Španielsku občiansku vojnu, francúzske tábory, 2. svetovú vojnu, Londýn 60. a 70. rokov, zábery z koncertov či zákulisia hudobného a filmového sveta. Okrem spracovávania veľkého množstva archívnych materiálov tvorcovia nakrúcali aj výpovede ľudí, ktorí osobne poznali Deža Hoffmanna, pohybovali sa v jeho blízkosti, či už pred alebo za objektívom fotoaparátu – v Londýne, v USA, vo Švajčiarsku, Maďarsku, v Prahe i v Bratislave. Vo filme znie preto najmä angličtina.


Continental film

Okrem detí Deža Hoffmanna – dcéry Dolores Prevos a syna Davida Hoffmanna vo filme účinkuje celý rad osobností – jeho priateľov, spolupracovníkov, kolegov i spevákov, ktorých fotografoval. Líniu Beatles sugestívne sprítomňuje Tony Bramwell, ktorý je v kontexte Beatles považovaný v Anglicku za významnú autoritu.

Režisérom snímky je Patrik Lančarič, ktorý je zároveň spoluautorom scenára a v dokumente má i úlohu sprievodcu príbehom Deža Hoffmanna. Film produkovala spoločnosť TRIGON PRODUCTION, v koprodukcii RTVS, Českej televízie a EKRAN. Realizáciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond a do slovenských kín ho uvádza distribučná spoločnosť Continental Film.

Viac o téme: #continentalfilm #dezohoffmannfotografbeatles #dokument #životopisný