Bratislava sa počas korunovačných dni stane opäť Prešporkom.

Ing. Michal Foltýn, BRATISLAVA TOURIST BOARD

Slovenská metropola bude znova hlavným mestom Uhorska. Síce len na tri dni, ale s o to väčšou parádou. Ponorte sa počas Bratislavských korunovačných dní do bohatej kráľovskej minulosti a užite si slávnosti na počesť korunovácie kráľa Ferdinanda IV. Habsburského. Tento rok podujatie koná od 29. do 31. júla v uliciach Bratislavy.

Bratislavské Korunovačné dni 29.- 31.7.2022Pripomeňte si dávnu atmosféru Prešporka v hlavnej úlohe s kráľmi a kráľovnami a tiež šľachtou, trubadúrmi a množstvom zvedavých divákov. Buďte pri tom, ako ožíva kráľovská minulosť a objavte miesta, ktoré svojou históriou vyrážajú dych a ktoré boli svedkami korunovácií panovníkov.

Máloktoré mesto sa môže popýšiť tým, že sa v ňom konali korunovačné slávnosti. Niekdajší Prešporok sa počas tureckého nebezpečenstva stal hlavným mestom Uhorska a získal výsadu korunovačného mesta. Bratislave sa tohto privilégia dostalo na dlhých 267 rokov, počas ktorých sa v meste odohrávali korunovácie uhorských kráľov.
Ukážky dobového oblečenia a tanca
Slávnu kráľovskú minulosť si Bratislava tento rok pripomenie sériou podujatí od 29. do 31. júla, počas ktorých si obyvatelia a návštevníci mesta budú môcť opäť vychutnať korunovačnú atmosféru. Na tieto dni slovenské hlavné mesto pripravilo pestrý program rôznych žánrov pre rôznorodé publikum na tému korunovácií.
Rytiersky turnaj
Najdôležitejšia časť programu sa odohrá v sobotu 30. júla. Vtedy sa z Bratislavského hradu o jednej popoludní vydá na cestu slávnostný sprievod približne 250 účinkujúcich zo Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska.Sprievod ukončí svoje putovanie v srdci Starého mesta na historickom Hlavnom námestí. Tu v rámci programu medzi druhou a treťou popoludní prebehne slávnostné odovzdanie Zlatej zberateľskej euromince k 450. výročiu korunovácie cisára Rudolfa II.
Korunovačný sprievod historickým centrom

Slávnostné chvíle budú pokračovať na Tyršovom nábreží na petržalskom brehu Dunaja. Od pol piatej až do siedmej sa tu môžete tešiť na veľkolepý rytiersky turnaj , a sprievodný program. Stredovekému turnaju rytierov budú predchádzať sokoliarske vystúpenia, ukážky dobového tanca a šermiarske súboje.
Začiatok korunovačného sprievodu na Bratislavskom hrade
Tí, čo by sa z histórie korunovácií radi dozvedeli viac, majú možnosť vybrať sa na bezplatné prehliadky v slovenčine, angličtine, nemčine, maďarčine alebo ukrajinčine, ktoré organizuje Turistické informačné centrum Bratislava Tourist Board počas všetkých troch dní od piatka do nedele.
Šľachtici na konoch dopĺňajú sprievod
Viac informácií nájdete na webe visitbratislava.com.

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR

 

Viac o téme: #29.- 31.7.2022 #Bratislava #bratislavskekorunovacnedni #ministerstvodopravyavystavbysr #slovakiatravel