Preßburger Klezmer Band sa svojím novým albumom KORENE/ROOTS vracajú ku koreňom klezmerových tancov a jidiš piesní.

Zuzana Golianová, bARSdobrýchýr

Jedinečné hudobné zoskupenie Preßburger Klezmer Band má nový album KORENE/ROOTS. Štúdiovou nahrávkou sa skupina vracia ku koreňom klezmerovej hudby, sústreďuje sa na spracovanie doposiaľ nenahratých alebo menej spracovaných tradičných klezmerových tancov a jidiš piesní.

Kapela sa na albume predstavuje vo svojom najširšom zložení. CD KORENE/ROOTS vychádza, rovnako ako predchádzajúce tri albumy, vo vydavateľstve Real Music House a nesie produkčný aj zvukový rukopis dvojice Robert Pospiš a Martin Sillay.

„Myslím, že tento album je čo do žánru klezmerovej hudby a jidiš piesní najhomogénnejší, lebo sme sa nevenovali príbuzným žánrom ako balkánska hudba alebo slovenský či rómsky folklór, a ani neodbočili do jazzu. Výnimkou sú len dve skladby, jedna zo severného Chorvátska a jedna autorská, no aj tým sme dali podobný ráz ako v prípade ostatných skladieb, a to či už prekladom chorvátskeho textu do jidiš od Asie Fruman z Charkova a samotným charakterom týchto skladieb,“ povedal Andrej Werner, huslista skupiny.

Kapela album nahrala vo svojom najširšom zložení. Vokály: Marta Potančoková, Ivana Ecetová a Juraj Adamuščin. Inštrumentálnu časť už tradične tvorí Snežana Jović – Werner na akordeóne a sprievodný vokál, jediný zakladajúci člen kapely Samo Alexander – kontrabas a vokál, Valér Miko na klavíri, Miro Lago na klarinete a Andrej Werner – husle.

„Novinkou v zostave je bubeník Jakub Valíček, ktorý medzi nás skvele zapadol. Hosťovsky sa na albume podieľala dychová sekcia, s ktorou máme na jeseň veľké plány v projekte Preßburger Klezmer BIG Band – Maťo Noga a Matúš Krpelan na trombóne, Marek Bielik na trúbke a ďalší zakladajúci člen kapely Erik Rothenstein na saxofóne. Aranžérsky a kompozične sa na albume z kapely podieľal Samo a ja, z externých aranžérov Dragan Mirković z Nového Sadu, Gregor Regeš a Mirka Haľamová,“ doplnil Andrej Werner.

Pod fotografie a booklet CD sa podpísali Pavol Laco, Peter Považan a vtipným prekladom jidiš textov do slovenčiny prispel Ján Štrasser.

Album KORENE/ROOTS ešte v rozpracovanej fáze pozastavila pandémia. Pôvodne mal byť hotový v marci 2020. „Tým, že nás umelcov „zavreli“, začali sme rozmýšľať, čo ďalej a keďže program bol dobre pripravený, predsa sme si povedali, že ho nahráme. S Robom a Martinom z Real Music House sme jedna „krvná skupina“, tak sme sa v podstate o niekoľko dní ocitli v štúdiu a sami sme boli prekvapení, ako rýchlo sme album nahrali. Bolo to v podstate ako na koncerte, každá skladba zahratá dva až trikrát a vybrali sme to, čo sa nám páčilo najviac. Spoluprácu s Real Music House na tomto albume hodnotíme ako najpríjemnejšiu, k čomu prispelo aj ich nové štúdio,“ zhodnotil Andrej Werner.

Vydavateľstvo Real Music House sa aj ako nahrávacie štúdio programovo venuje aktuálnej tvorbe slovenských hudobných skladateľov a interpretov či hudobných telies. „Preßburger Klezmer Band patria k verným zástupcom značky nášho vydavateľstva. Spoločne sme pracovali už na ich štvrtej nahrávke. Tento fakt hovorí sám za seba. Sú to naši priatelia a v neposlednom rade výborní hudobníci“ povedal Martin Sillay. „S nahrávkou Korene sa podľa nášho názoru vracajú k podstate hudby, ktorú milujú. Je to výnimočne osobný album. Obdivuhodné je, že vznikal ako kompaktný a organický celok s minimálnou postprodukciou. Aj preto je taký autentický a živý. Odporúčame ho každému obdivovateľovi kvalitnej hudby, ktorá má čo povedať,“ uviedol Robert Pospiš.

Viac o téme: #album #Korene #novinka #pressburgerklezmerband #ROOTS